78 000 €58,5 m²

Venetie 2, Rantakylä, Joensuu3h, k

Velaton hinta
78 000 €
Hoitovastike
300,20 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Rantakylä
Kaupunki
Joensuu

Tule tutustumaan tähän täysin sähköjä myöten remontoituun, tyylikkääseen kerrostaloasuntoon vain 4 kilometriä Joensuun keskustasta.

Asunto on kauttaaltaan uudistettu laadukkaasti ja ajattomalla maulla. Moderni ilme ja toimiva pohjaratkaisu sekä hyvin varusteltu vaatehuone mahdollistaa asumisen monen kokoisille talouksile.

Sijainti on erinomainen: kaikki Rantakylän kattavat palvelut ovat kävelymatkan päässä. Läheltä löytyvät uimahalli, ostoskeskus, kirjasto sekä ruokakaupat.

Omalta parvekkeelta avautuu näkymä suurelle, taloyhtiöiden yhteiselle piha-alueelle – vehreä ja suojaisa ympäristö tarjoaa rauhallisen paikan asumiseen.

Tämä koti sopii erinomaisesti niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseenkin.

Perustiedot

Sijainti
Venetie 2, 80160 Joensuu
Kaupunginosa
Rantakylä
Kohdenumero
1410815
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
3 306 m²
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunto täysin remontoitu 2026. Remontin yhteydessä asunnon sähköt ja sulaketaulu uusittu.
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. Kohteessa noudatetaan normaaleja vuokrasopimuksen irtisanomisaikoja.
Keittiön varusteet
Kaapistot (Kiilax), induktioliesi ja tasotuuletin (2026), yhdistelmä uuni-mikro (Gram 2026) integroitu astiapesukone (2026), jääkaappi (2026), pakastin (2026). Lattia: Kalanruotolaminaatti. Seinät: Maalattu, laatta
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Etelä. Kunnossapitovastuu: osakkaalla
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone jonka yhteydessä pieni kodinhoitotila (työskentelytaso) ja pesukoneliitäntä, erillinen wc, jossa allas- ja peilikaappi. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Vaatehuone
Näkymät
Pihalle. Ikkunasuunnat: pohjoinen, etelä
Tulevat remontit
- Viemärisaneeraus 2024 - Autolämmitystolppien uusinta 2026
Tehdyt remontit
- Kiinteistön sisäisten ja ulkoisten jäte- ja sadevesiviemäreiden sukitus 2025 - IV-kanavien puhdistus 2023 - Huippuimurin uusiminen 2022 - Autopistoketolpat-, matonpuistelutelineet- ja kiikku maalattu 2013 - Pyöräkorjaamon ulko-ovi uusittu 2013 - Parvekkeiden ovet uusittu, parvekelattiat pinnoitettu (toimii samalla vesieristyksenä) 2010 - Julkisivuremontti tehty: lisälämmöneriste 70 mm + rappaus (maalien sävyjen numerointi isännöitsijällä tiedossa), ulkokuori ankkuroitu ruostumattomilla pulteilla sisäkuoreen - Jätekatokseen vaihdettu lukollinen ovi/asennettu lintuverkot/valaistusta parannettu 2010 - Porraskäytävät maalattu 2010 - Ovipuhelimet asennettu 2010 - Ikkunat ja porraskäytävien ulko-ovet uusittu 2010 - Antenniverkko uusittu digiaikaan 2005 - Saunaremontti: (Löylyhuone) 2005 - Putkiremontti: huoneistokohtaiset vesimittarit laitettu, käyttövesijärjestelmä uusittu, lämpölinja uusittu lämmönjakohuoneesta talon sisäpuolella olevaan tarkastuskaivoon, joka sijaitsee asunnossa C14, 2005 - Lämmönvaihdin uusittu ja samalla patterit huuhdeltu ja linjojen säätöventtiilit uusittu 1995 - Vesikatteeseen tehty korjauksia laittamalla lisähuopa 1990 - Vesikatto uusittu 1984
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Rantakylän Normaalikoulu n. 0,9 km, Jukolan päiväkoti n. 0,25 km, Soutajanpuiston päiväkoti n. 0,7 km, S-Market Rantakylä n. 0,65 km, K-Supermarket Rantakylä n. 0,7 km. Rantakylän ostoskeskus n. 0,5 km, Rantakylän uimahalli n. 0,75 km, Rantakylän kirjasto n. 0,9 km, Joensuun keskusta n. 3,8 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Joensuu

Hinta

Velaton hinta
78 000 €
Myyntihinta
67 853,59 €
Neliöhinta
1 333,33 € / m²
Velkaosuus
10 146,41 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
300,20 € / kk
Pääomavastike
120,08 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
420,28 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Vesimaksu: ennakko 17€/hlö/kk autopaikkavuokra 10€/kk, saunamaksu 10,20€/kk

Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1969
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 306 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy Malmikatu 5, 80100 Joensuu Joa Lepikkö p. 010 228 2024 joa.lepikko@retta.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Joensuun kaupunki
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki n. 0,3 km

Pysäköintitilan kuvaus
Yhtiöltä jonotusperusteinen 4.3.2026 2 vapaata pistokepaikkaa
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Toisessa makuuhuoneessa kiinteät kaapistot (Kiilax), sälekaihtimet. Lattia: Kalanruotolaminaatti. Seinät: Maalattu
Olohuoneen varusteet
Akustiikkalevyseinä, sälekaihtimet. Lattia: Kalanruotolaminaatti. Seinät: Maalattu
Ominaisuudet
Sälekaihtimet. TV-antennit: Kaapeli-TV liittymä. Tietoliikenneyhteydet: ei ole.
Lainalaskuri