255 000 €129 m²

Kirkkokatu 18 B, III, Joensuu5h+k+s+tkh

Velaton hinta
255 000 €
Hoitovastike
838,50 € / kk
Asuinpinta-ala
129 m²
Huoneita
5
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
III
Kaupunki
Joensuu

Täysin remontoitu perheasunto keskustassa.

Tämä upea, erinomaisessa kunnossa oleva kokonaan 2021 uudistettu asunto sijaitsee Joensuun keskustassa Kirkkokadulla. Vuonna 1970 valmistunut tilava 129 neliön huoneisto tarjoaa mukavaa asumista viidessä huoneessa, keittiössä ja saunassa. Asunnon pohjaratkaisu on päivitetty tähän päivään ja huonejärjestystä on muutettu alkuperäisestä. Asunnossa on myös kaksi erillistä WC:tä, mikä lisää arjen mukavuutta.

Kolmannessa kerroksessa sijaitseva asunto tarjoaa näkymät Kirkkokadulle ja rauhalliselle sisäpihalle. Parveke on lasitettu ja suuntautuu länteen. Asunnon lattiat ovat pääosin parkettia ja vinyyliä, ja seinät on maalattu neutraalein sävyin.

Kiinteistö Oy Kirkkokatu 18 tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteiset tilat, kuten urheiluvälinevaraston ja viileän kellarin. Taloyhtiössä on myös hissi, mikä helpottaa kulkemista. Alueella on hyvät palvelut ja kulkuyhteydet, ja Joensuun keskustan monipuolinen tarjonta on kävelymatkan päässä.

Tämä asunto on loistava valinta perheille tai tilaa tarvitseville, jotka arvostavat keskeistä sijaintia ja laadukkaita puitteita. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta uusi kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kirkkokatu 18 B, 80100 Joensuu
Kaupunginosa
III
Kohdenumero
80482671
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
129 m²
Tontin pinta-ala
3 193 m²
Kokonaispinta-ala
129 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h+k+s+tkh
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi (Integroitu) ja erillinen pakastin (Integroitu). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu ja tammitasot. Keittiö uusittu 2021.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku ja suihkuseinä. Pesutilojen kuvaus: Pesuhuone sekä sauna uusittu 2024. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, lattiakaivo isommassa wc:ssä ja kylpyamme (Isommassa wc:ssä).
Näkymät
Kirkkokadulle sekä sisäpihalle.
Tulevat remontit
Katso kunnossapitosuunnitelma.
Tehdyt remontit
- Käyttövesiputkiston uusiminen v.2002 - Tonttivesijohdon pystyputken uusiminen v.2002 - Paineenalennusventtiili v.2002 - Lämmönsiirtimen uusinta v.2002 - Ikkunasaneeraus asuinhuoneistot v.2008 - Patteri- ja linjasäätöventtiilien uusinta sekä lämmityksen säätö, asuntoihin v.2010 - Liikesiivessä suoritettu sisäilmaongelmasta johtuvia tiivistyskorjauksia v.2013 - Rakennetiivistyksiä, liiketilat v.2015 - Porraskäytävän lattiamaton uusinta ja kaiteiden maalaus v.2019 - Kirkkokadun suuntaisen kadunosan pohjaus ja laatoitus v.2020 - Rikkinäisten huippuimureiden uusinta v.2022 - Varaston ostaminen uudeksi sähköpääkeskukseksi v.2022 - IV-kanavien nuohous (koneellinen poisto) v.2022 - Koneellisen ilmanvaihdon puhdistus ja säätö pääosin v.2023 - Huippuimurien korjaus ja rikkinäisten (2 kpl) uusinta: vv.2022 -2023 - Autohallin pilarien manttelointi v.2023 - Pihakansiurakka: Aloitettu v.2023, valmistuminen arvio v.2026
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Sauna uusittu 2024. Lauteet Radiatamäntyä. Kiuas Harvia.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
167-3-38-1
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Joensuu

Hinta

Velaton hinta
255 000 €
Myyntihinta
234 462,28 €
Neliöhinta
1 976,74 € / m²
Velkaosuus
20 537,72 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
838,50 € / kk
Pääomavastike
328,95 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 167,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
35 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Kiinteistö Oy Kirkkokatu 18
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Kunnossapitovastuu, yhtiöjärjestys 15 §. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 200 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
51
Liiketilojen pinta-ala
967 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
15
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.05.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 193 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
ISYK, Pekka Uuranne, 0104064984
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kiinteistön kuntoarvio päivitetty 2021 Kattoturvatarkastusraportti 2025

Yhteiset tilat
Jäähdytetty kellari, urheiluvälinevarasto ja kellarikomero