75 000 €76 m²

Paperintekijäntie 7 A, Tervakoski, Janakkala2h+k+psh+sauna+aula+vh+erill.wc

Velaton hinta
75 000 €
Hoitovastike
349,60 € / kk
Asuinpinta-ala
76 m²
Huoneita
2
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1904
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tervakoski
Kaupunki
Janakkala

Tervetuloa tutustumaan tähän viehättävään rivitaloasuntoon, ns. Pillitaloon Tervakoskella. Tämä vuonna 2015/16 remontoitu asunto on 1904 valmistuneessa historian havinaa nähneessä talossa. Asunnossa on olohuone, keittiö, makuuhuone, ph, sauna sekä erillinen wc. Keittiö on varusteltu modernisti, ja sieltä löytyy muun muassa erillinen uuni ja induktioliesi. Iso makuuhuone on kätevästi jaettavissa kahdeksi huoneeksi. Huoneistossa näyttävää hirsipintaa.

Asunto Oy Tervakosken Rivitalo -yhtiössä on yhteiset marjapensaat ja omenapuita, ja asukkailla on mahdollisuus tehdä omia istutuksia. Taloyhtiössä on tehty kattoremontti ja julkisivun uudistus ja maalaus, ja tulevaisuudessa suunnitellaan muun muassa palovaroittimien uusimista ja lukituksen parantamista.

Asunto sijaitsee rauhallisella Paperintekijäntien alueella, josta on hyvät yhteydet autolla. Taloyhtiön pihalta löytyy autopistokepaikkoja, joista yksi kuuluu tälle asunnolle.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kodikkaaseen rivitaloasuntoon!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Tervakoski
Kohdenumero
80489719
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
76 m²
Tontin pinta-ala
1 600 m²
Kokonaispinta-ala
76 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+psh+sauna+aula+vh+erill.wc
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk:ta kaupanteosta. Viimeistään 2 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, erillisuuni (v. 2020), liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi, peilikaappi ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero, erillinen varasto ja kaapistot
Tulevat remontit
Hallituksen esitys viiden vuoden aikana tehtävistä kunnossapito- ja muutostöistä 2025-2030: kylpyhuoneiden kuntoarvio -25 (päätetty), palovaroittimet -25 (päätetty), kuntoarvio ja PTS 10-vuotta (päätetty), verannat/ katetut sisäänkäynnit maalaus sisältä -26, kahden ison koivun kaataminen -26, ovien uusiminen 6 kpl (n. 6000 €) -26-27, salaojien kuvaus -28-30
Tehdyt remontit
mm. kattoremontti -07, julkisivumaalaus -22, kaiteet ulkoportaisiin -22, as 5 ja 6 pesuhuonesaneeraus -22, as 4 pesuhuonesaneeraus -19, pihaviemäri uusittu -19, kuntokartoitus -13, varaajat uusittu as 3 ja 4 -20, as 1 ja 2 ja 3 ulkoportaat korjattu -21, kv- viemäriputket tarkastettu -20, neljän pistokepaikan lisäys -19, kv-putkistosaneerauksen kartoitus -20, julkisivuremontti ja lisäeristys -18.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Taloyhtiössä saatu valokuitutarjous: 500 Mb, 19,95 €/kk/huoneisto, Lounea 5v.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Janakkala

Hinta

Velaton hinta
75 000 €
Myyntihinta
47 109,04 €
Neliöhinta
986,84 € / m²
Velkaosuus
27 890,96 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
349,60 € / kk
Pääomavastike
205,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
554,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
26 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Sähköennakkomaksu 126,34 €/kk. Tasaus 1 krt/vuosi.
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tervakosken Rivitalo
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 215 318,86 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1904
Huoneistojen lukumäärä
6
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 600 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Taloasema Oy, Tero Rantanen, tero.rantanen@taloasema.fi, 050 382 8654
Kaavoitustiedot
Janakkalan kunta
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kiinteistön kuntokartoitus 2013. Pesuhuoneiden kuntokartoitus 10 / 2025, kaikki ok.
Pihan kuvaus
Taloyhtiössä yhteiset marjapensaat ja omenapuita. Saa laittaa myös omia istutuksia.
Lämmitys
Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Kokonaissähkön kulutus: 8000 kWh / vuosi.