28 891 €50 m²

Viulukonsertonkuja 4 b, Ainola, Järvenpää2h+kt

Velaton hinta
28 891 €
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ainola
Kaupunki
Järvenpää

Valoisa ja toimivapohjainen kaksio Järvenpäässä.

Tervetuloa viihtymään tähän hyvin suunniteltuun 50,0 m² kaksioon osoitteessa Viulukonsertinkuja 4 B, Järvenpää. Kolmannessa kerroksessa sijaitseva asunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, jossa arjen sujuvuus ja viihtyisyys kohtaavat.

Asunnon sydämenä toimii avara olohuone ja keittotila, jotka muodostavat yhtenäisen ja helposti sisustettavan oleskelutilan. Suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa ja tekevät tilasta ilmavan. Olohuoneesta on kulku omalle parvekkeelle, jossa voit nauttia aamukahvit tai rentoutua päivän päätteeksi.

Makuuhuone on rauhallinen ja tilava, ja siellä on hyvin säilytystilaa. Eteisestä löytyy lisää kaappitilaa, mikä helpottaa arjen järjestystä. Kylpyhuone on käytännöllinen ja siellä on paikka pesukoneelle.

Asunnon pohjaratkaisu on selkeä ja tehokas: tilat on suunniteltu niin, että jokainen neliö on hyötykäytössä.

Uusi viihtyisä asumisoikeuskohde rakenteilla Ainolaan

Järvenpään Ainolaan on rakenteilla uusia asumisoikeusasuntoja, joiden arvioitu valmistumisaika on 05/2026. Osoitteeseen Viulukonsertonkuja 4b valmistuvaan kerrostaloon tulee kaikkiaan 45 asumisoikeusasuntoa. Kattavasta asuntovalikoimasta löytyy erikokoisia kaksioita, kolmioita, neliöitä sekä viiden huoneen asuntoja. Asunnot ovat kooltaan 41,5–92,5 m².

Asunnot ovat hyvin suunniteltuja ja niissä on modernit pintamateriaalit. Lähes kaikissa asunnoissa on lasitettu parveke. Muutamassa asunnossa on lasikaiteellinen terassi ilman lasitusta. Osassa asunnoista on myös oma sauna, jonka löylyistä pääsee nauttimaan halutessaan.

Asukkaiden käytössä on monipuoliset yhteistilat, kuten pesula, kerhotila, kuivaushuone, varastotilat sekä talosauna. Lisäksi jokaiselle asunnolle kuuluu irtaimistovarasto. Autopaikkoja on 29 kpl ja ne sijaitsevat viereisellä tontilla, Järvenpään kaupungin omistamassa paikoituslaitoksessa. Autopaikkojen vuokrausta hoitaa operaattori.

Kehittyvä asuinalue lähellä päivittäispalveluja

Uudet asumisoikeusasunnot valmistuvat Järvenpään eteläosaan, Ainolan alueelle. Asuinalue sijaitsee reilun 2,5 kilometrin päässä Järvenpään keskustasta.

Sijainti on ihanteellinen, sillä palvelut ovat lähettyvillä. Kävelymatkan päässä asunnoista sijaitsee lähin päiväkoti ja kauppa. Palvelutarjonta laajenee entisestään mentäessä noin kilometrin päähän Kyrölään, josta löytyy lähin alakoulu sekä laajemmat päivittäispalvelut.

Tulevaisuudessa alueen palvelut monipuolistuvat entisestään, kun Ainolan aluekeskus lähipalveluineen valmistuu. Myös kulkuyhteydet ovat erinomaiset. Ainolan juna-asemalta pääsee Helsingin keskustaan noin puolessa tunnissa ja Järvenpään keskustaan muutamassa minuutissa. Lahdenväylä ja Tuusulanväylä mahdollistavat sujuvan liikkumisen autolla.

Tuusulanjärvi ympäristöineen tarjoaa loistavat ulkoilumahdollisuudet ympäri vuoden. Lähellä on myös esimerkiksi padelkenttä sekä kuntosali.

Hintatakuu!

Tämän asumisoikeuskohteen käyttövastike ei nouse vuosien 2026 ja 2027 aikana.

Kiinteistö on savuton. Savuttomuus tarkoittaa, että tupakointi on kielletty koko kiinteistössä, sen huoneistoissa, parvekkeilla, piha-alueilla ja yhteisissä tiloissa.

Perustiedot

Kaupunginosa
Ainola
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
50 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kt
Huoneita
2
Kunto
Uusi
Vapautuu
29.05.2026
Lisätiedot
Alkup. asomaksu: 28 890,50 €
Postitoimipaikka
JÄRVENPÄÄ

Hinta

Velaton hinta
28 890,50 €
Neliöhinta
577,81 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
774 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20,00 €/kk/hlö
Muut kustannukset
Vakuus: 250,00 €

Rakennusvuosi
2026
Kerroksia
6
Energialuokka
A2018

Yhteiset tilat
Kerhohuone, Kuivaushuone, Pesutupa, Sauna