88 000 €33,5 m²

Kansakoulunkatu 18 A, Keskus, Järvenpää1h, k, eteinen, kph/wc ja lasitettu parveke

Velaton hinta
88 000 €
Hoitovastike
324 € / kk
Asuinpinta-ala
33,5 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskus
Kaupunki
Järvenpää

Tilava remontoitu yksiö loistavalla sijainnilla

Tämä viehättävä yksiö sijaitsee Järvenpään keskustassa, rauhallisella asuinalueella, vain lyhyen kävelymatkan päässä kauniista Rantapuistosta. Asunto on ylimmässä kerroksessa, ja sieltä avautuvat etelän suuntaiset näkymät lasitetulta parvekkeelta. Vuonna 2022 remontoitu keittiö tarjoaa modernit kodinkoneet ja käytännöllisen tilaratkaisun.

Rakennus on hyvin hoidettu, ja siinä on tehty useita merkittäviä remontteja vuosien varrella, kuten ikkunoiden ja parvekeovien osittainen vaihto sekä vesijohtojen uusiminen.

Asunto Oy Kansakoulukatu 18 tarjoaa asukkailleen upean sijainnin. Järvenpään keskustan palvelut, kuten Prisma on vain kymmenen minuutin kävelymatkan päässä, ja alueella on erinomaiset liikenneyhteydet, mukaan lukien lähellä sijaitseva juna-asema.

Tämä asunto on ihanteellinen sijoittajalle, joka etsii hyvää kohdetta keskeiseltä paikalta. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi tai sijoituskohteesi!

Asunto on vuokrattu, ja siinä on olemassa oleva toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus.

Esittelyt ja lisätiedustelut:

Lisbeth Heikkilä Asuntomyynti, Customer Manager Some Homes Oy lisbeth.heikkila@somehomes.fi 040 522 1324

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskus
Kohdenumero
80495676
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
33,5 m²
Tontin pinta-ala
2 009 m²
Kokonaispinta-ala
33,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h, k, eteinen, kph/wc ja lasitettu parveke
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde vuokrattu. Voimassa toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus, joka siirtyy uudelle omistajalle. Vuokranantajan puolelta irtisanomisaika on 6kk. Voimassa oleva vuokra 650e/kk + käyttökorvaukset.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, erillisuuni ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö on osittain avoin, se on rajattu liukuovella, joka antaa sopivasti rauhaa ruuanlaittoon. Keittiö on remontoitu kauttaaltaan vuonna 2022, remontin yhteydessä lattia on vaihdettu laadukkaaseen kosteuden kestävään vinyylilaatta -lattiaan.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke ja lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, pesuallas ja pesukoneliitäntä. Pesutilojen kuvaus: Pesutilat on remontoitu kauttaaltaan 2004-2005, vedeneristyksien ja käyttövesiputkien uusimisen yhteydessä.
Näkymät
Näkymät etelään
Tulevat remontit
Lämpöjohtojen kuntotutkimus. Suositeltu 2025 Viemäreiden puhdistus ja kuvaus. Suositeltu 2025 Katon peltikatteiden uusiminen. Suositeltu 2026 Ensimmäisen kerroksen puuikkunoiden uusiminen. Suositeltu 2027 IV-kanavien puhdistus, mittaus, säätö. Suositeltu 2029 Lämmönjakokeskuksen uusiminen, lämmityksen perussäätö, säätölaitteen uusiminen. Suositeltu 2032
Tehdyt remontit
- Kiinteistön vesijohdot uusittu 1993. - Parvekeseinien panelointi ja eristeen lisäys 1997. - Ikkunoiden ja parvekeovien osittainen vaihto 2004. - Viemäri ja kylpyhuoneiden vedeneristyksien uusiminen 2004 - Käyttövesiputkiston uusiminen 2005. - Antennijärjestelmän uusiminen ja kaapeli TV:hen liittyminen 2005. - Lämmönsiirto uusittu 2011. - Jätekatos uusittu ja huoltomaalattu 2011, - Autotallien ovien verhoukset uusittu 2011. - Talotikkaiden turvakisko asennettu 2011. - Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus alkuvuodesta 2013. - Ilmanvaihdon palotekninen puhdistus 2013. - Jäte-ja sadevesivesiviemärien uusiminen 2014. - Pihan, parvekkeiden ja julkisivujen peruskorjauksen hankesuunnittelu 2015. - Julkisivujen, parvekkeiden, salaojien ja pihan peruskorjaus 2017. - Pihan asfaltointi 2019. - Jätepisteen uusiminen 2020. - Lukitus uusittu 2022. - Huoneiston B 12 kylpyhuoneen peruskorjaus rakenteiden kosteuden johdosta - Alapohjan betonilaatan painuman korjaus 2025 - Sähkö ja antennijärjestelmän uusiminen 2025.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Asunnon läheidyydessä on Järvenopään Kirkko, uusi jalkapallo stadion ja Juholan koulu. Prisma keskus ja Järvenpään keskustan palvelut ovat aivan 10 minuutin kävelymatkan päässä. Kauniiseen ja viihtyisään Järvenpään Rantapuistoon on vain 400 metrin kävelymatka.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
186-1-112-6
Postitoimipaikka
Järvenpää

Hinta

Velaton hinta
88 000 €
Myyntihinta
73 646,23 €
Neliöhinta
2 626,87 € / m²
Velkaosuus
14 353,77 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
324 € / kk
Pääomavastike
100,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
424,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Mahdollisuus vuokrata autopaikka hintaan 25€/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kansakoulukatu 18
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Yhtiön välittömään hallintaan jää 4 autotallia, varasto ja askartelutiloja, pesutupa, kuivaushuoneineen sekä sauna pukuhuoneineen.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1968
Huoneistojen lukumäärä
14
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1968
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.01.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
2 009 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Kemppainen Johanna, johanna.kemppainen@retta.fi, 010 228 1406
Kaavoitustiedot
Järvenpään info: info@jarvenpaa.fi tai puh. 040 315 2880.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Juna-asema lähellä, hyvä kulkuyhteys, hyvät pyöräilytiet ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio tehty 2022