159 000 €75 m²

Hämeentie 12 B as, Isokytö, Järvenpää3h, k, s, kph, wc, terassi ja piha-alue

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
412,50 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Isokytö
Kaupunki
Järvenpää

Käytännöllinen yksitasoisen rivitalokolmio Järvenpään arvostetulla Isokydön asuinalueella!

Tämä koti tarjoaa toimivat puitteet niin pariskunnalle kuin pienelle perheellekin. Asunnon pohjaratkaisu on selkeä ja kätevä. Kaksi makuuhuonetta antavat tilaa levolle ja työnteolle, ja olohuoneesta on suora käynti asunnon ehdottomaan helmeen – uudehkolle viihtyisälle terassille ja piha-alueelle. Täällä nautit kesäpäivistä, grillaat ystävien kanssa tai seuraat lasten leikkejä turvallisessa ympäristössä.

Keittiössä on hyvin tilaa kokkailuun ja ruokapöydälle. Asumisen sujuvuutta lisäävät kaksi wc:tä, joista toinen sijaitsee kylpyhuoneen ja saunan yhteydessä. Oman saunan löylyissä on ihana rentoutua päivän päätteeksi.

Asunnossa on parkettilattiat. Tämä koti on siisti ja muuttovalmis, mutta antaa samalla loistavan mahdollisuuden päivittää pintoja ja luoda juuri omannäköisesi kokonaisuuden pienellä pintaremontilla.

Sijainti on erinomainen: Isokytö tunnetaan rauhallisena ja yhteisöllisenä pientaloalueena, jossa alakoulu, luonto ja ulkoilureitit ovat aina lähellä. Alue on erityisesti perheiden suosiossa hyvien kevyen liikenteen väylien ja turvallisen ympäristönsä ansiosta. Järvenpään keskustan kattavat palvelut sekä juna-asema ovat helposti saavutettavissa.

Tämä koti on sinulle, joka arvostat: *Yksitasoista ja vaivatonta asumista *Omaa pihaa ja uutta terassia *Oman saunan tuomaa luksusta arkeen *Rauhallista ja perhekeskeistä asuinaluetta *Mahdollisuutta päivittää kodista juuri omanlaisesi

Voitte varata Teille sopivan ajan esittelylle. Tätäkin haluttua kotia myy: Janne Toivonen (LKV, LVV, KiAT, Yrittäjä), P. 044 533 6387 (myös WhatsApp), E-mail: janne.toivonen@somehomes.fi tai Instagram: @japithebroker

Perustiedot

Kaupunginosa
Isokytö
Kohdenumero
21274658
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
2 339 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, kph, wc, terassi ja piha-alue
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto. Varustus: peilikaappi.
Tulevat remontit
Päätös tehty 2025: Huoneistojen väliaitojen/pergoloiden uusiminen, roskakatoksen purkaminen ja tilalle monikeräys astiat. Postilaatikkojen siirto Hämeentien varteen. Kiinteistön kuntoarvion teettäminen.
Tehdyt remontit
Terassi rakennettu 2025. TALOYHTIÖSSÄ: 2025: salaojien ja sadevesiohjauksen parantamisurakka, vanhan jätekatoksen purkaminen, tilalle asennettu jätemonikkosuojat, pergoloiden ja piha-aitojen uudelleen rakentaminen. 2023: IV-kanavien nuohous. 2021: rakennusten puuosien maalaus. 2020: Kuuden kylpyhuoneen perussaneeraus, huoneistokohtaisten ulkovalaisimien ja jätekatoksen valaisimen uusiminen. 2019: vesikattojen pesu ja maalaus, 6 huoneiston kylpyhuoneiden saneerauksen hankesuunnittelu ja urakan kilpailutus, pihavalaisimien uusiminen. 2018: huoneiston E kylpyhuoneen peruskorjaus. 2017: huoneiston C kylpyhuone peruskorjaus. 2016: asuntojen lämpökamerakuvaukset suoritettu, IV-kanavien puhdistus ja säätö, rakennusten katoille asennettu kulkusillat, piha-alueen ja pihateiden tasaus ja hiekan lisäys. Skaalan suorittamat takuuaikaiset ikkuna-ja ovikorjaukset. 2015: Jätekatoksen, parkkialueen viereisen väliaidan ja varastorakennusten huoltomaalaus, piha-alueella olevan männyn kaataminen sekä suurten kuusten oksien karsiminen takimmaisen rakennuksen katon päältä ja ulkoseinien vierestä. 2014: Ikkunoiden ja ovien uusiminen, lukituksen uusiminen. 2013: vesivaraajat vaihdettu: asunnot B ja G v.2003, asunto F 2007, asunnot A,C,D,E,H. 2012: kattoikkunoiden uusinta. 2011: uusittu vanhat postilaatikot uusiin lukollisiin.
Palvelut
Palvelut: Päivittäistavarakauppa 1 km, Citymarket, jossa apteekki, Alko, Postinpalvelut, suutari, ravintolapalvelut 1,9 km, Just-terveysasema 1,9 km, kirjasto 2,5 km.
Koulut: Mankalan koulu, 1-6 vuosiluokat 350 m, Kartanon koulu, 1-9 vuosiluokat 1,7 km, lukio 2,1 km (kävelyreitit) Päiväkoti: Isokydön päiväkoti 1,1 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
147 365,93 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 120 € / m²
Velkaosuus
11 634,07 €

Vastikkeet

Hoitovastike
412,50 € / kk
Pääomavastike
90 € / kk
Erityisvastike
21,00 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
523,50 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

rahoitusvastikelaina on RL2 Märkätilat ja ulkovalaistus 2020.

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
TV: 7 EUR/kk. Muut maksut: Vesimaksu tasataan mittariin. Lämmitys- ja taloussähkö oman sopimuksen ja -kulutuksen mukaan. Päätetty myöntää hallitukselle valtuus periä enintään kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastike ja tai rahoitusvastike/rahoitusvastikkeet yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Järvenpään Hämeentie 12
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
8
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
puu
Kattomateriaali
tiilikate
Kattotyyppi
harjakatto
Energialuokka
E2018 ajalle 3.1.2024 - 3.1.2034
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 339 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat
Isännöinti
Isännöintitoimisto Kotilo Koritie 2, 5540 Villähde Isännöitsijä Sami Sinkkonen +358451272035 samisinkkonen@isannointitoimistokotilo.fi
Kaavoitustiedot
Järvenpään Kaupunki puh. 09 27 191
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Järvenpään VR-asema ja linja-auto asema 2,6 km, Haarajoen rautatie asema 2,1 km.
Kuntotutkimus
2023: maaperän pohjatutkimus ja pintavaaituskoe, asuinrakennusten sokkelirakenteiden kosteusmittaus. 2022: asuntojen A, B, D, F,G,H kylpyhuoneiden perussaneerausurakan takuuajan päättymiseen liittyvä katselmus. Salaojien tarkastus. 2010: rakennustekninen kuntoarvio suoritettu.