231 000 €90,5 m²

Puistotie 42, Kyrölä, Järvenpää4h+k+s+wc+vh+varasto (yj:n mukaan 4h+k+s)

Velaton hinta
231 000 €
Hoitovastike
543 € / kk
Asuinpinta-ala
90,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1984
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kyrölä
Kaupunki
Järvenpää

Kaunis ja hyväkuntoinen rivitalon päätyasunto halutulla Järvenpään Kyrölän alueella.

Tämä yksitasoinen koti tarjoaa mainiot puitteet sujuvaan arkeen koko perheelle. Olohuone, ruokailutila ja suojaisa keittiö muodostavat viihtyisän oleskelu- ja ruoanlaittoalueen. Olohuoneesta on käynti katetulle terassille, josta aukeaa rauhallinen kallioinen metsänäkymä. Kodissa on kolme tilavaa makuuhuonetta, jotka antavat omaa rauhaa sitä kaipaaville. Säilytystilaa löytyy makuuhuoneen ja aulan kaapistoista sekä vaatehuoneesta. Sisäänkäynnin yhteydessä on myös kylmä ulkovarasto. Arkea helpottavat erillinen wc ja tilava, vuonna 2021 saneerattu kylpyhuone. Kokonaisuuden täydentää oma sauna, jossa on mukava rentoutua työpäivän tai liikunnan jälkeen. Ilmalämpöpumppu säästää asumiskustannuksia ja viilentää kesähelteillä. Päiväkoti ja ruokakaupat löytyvät läheltä ja koulu on reilun kilometrin päässä. Ainolan asemalle 10 minuutin kävelymatka.

Tervetuloa tutustumaan!

Lisätiedot ja esittelyvaraukset: Auvo Prauda, puh 044 300 6132 tai auvo@nordlkv.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Kyrölä
Kohdenumero
20155992
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
90,5 m²
Tontin pinta-ala
4 608 m²
Kokonaispinta-ala
90,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 90.5 m². Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+s+wc+vh+varasto (yj:n mukaan 4h+k+s)
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2 kk tai sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastinkaappi, induktioliesitaso, liesituuletin, erillisuuni, astianpesukone, kaapistot kiinteät valaisimet, lattia vinyylilankkua, seinät maali/tapetti, välitilassa välitilalevy, työtasot laminaattia.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, kiinteä suihkuseinä, lavuaari, allaskaappi, peilikaappi, kaappi, wc-istuin, bidè-suihku, pesukoneliitäntä, lattia ja seinät laattaa, lattialämmitys. Erillisen WC:n kuvaus: Lattia laattaa, seinät laatta/maali, wc-istuin, bidè-suihku, lavuaari, allaskaapisto, peilikaappi.
Säilytystilat
Kuvaus: Kylmä ulkovarasto
Näkymät
Takapihalla metsäinen kallionäkymä.
Tulevat remontit
Hallitukset ehdottamat kunnossapitotarpeet seuraavalle viidelle vuodelle: 2026 Autokatosten tukirakenteiden kunnostaminen 2026 Katosten huonokuntoisten tukipalkkien uusinta asuntojen edustalta 2026-2030 2kpl kylpyhuoneen saneeraus (asunnot I ja K) 2026-2028 Pihasuunnitelma ja pihan kunnostusta (mm. leikkipiha) 2027-2030 Sähkökeskuksen uusiminen ja sähköautojen latauspaikkojen lisääminen 2028 Katon huolto ja sammaleen esto, IV-kanavien nuohous 2029 Käyttövesiputkien uusinta
Tehdyt remontit
Keittiökaappien ovet vaihdettu TALOYHTIÖSSÄ: 2006 Autotallin maalaus, kuntokartoitus 2007-2008 Kattoremontti 2008 Salaojaremontti 2009 Radonkorjaukset E ja F 2009 Parvekeovien uusinta, palokatkojen tiivistäminen 2011 Kph-remontit B, C, G, E ja L 2013 Autosähkötolppien korjaus, autokatosten maalaus ja pihan asfaltointi 2014 Varaston korjaus 2015 Salaojien kuntotutkimus, IV-kanavien nuohous ja säätö 2017 Ikkunoiden uusiminen 2018 Vesikaton PTS-kartoitus 2020 Tiilikaton pesu ja pinnoitus 2021 Kylpyhuoneremontit D, Aja F 2022 Yläpohjan lisälämmöneristys B ja F, nykytila kartoitus ja kuntoarvio 2023 Yläpohjan lisälämmöneristys, loput huoneistot, katon huolto ja sammalen esto, huoneistojen sähkökaappien huolto, vesivahinkokorjaus L ikkuna. 2024 Viemärihuuhtelu ja kuvaus (runkoviemäritja huoneistohaarat) 2025 Julkisivujen maalaus, puuosien, räystäskourujen ja syöksyjen kunnostus tarvittavilta osin 2025 Kylpyhuoneen saneeraus (asunto J)"
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Lattia laattaa, seinät ja katto paneelia, kiinteä valaisin. sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet, ilmalämpöpumppu Kauppaan ei kuulu: Pesukone
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
muu verkkoyhteys

Hinta

Velaton hinta
231 000 €
Myyntihinta
230 289,61 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 552,49 € / m²
Velkaosuus
710,39 €

Vastikkeet

Hoitovastike
543 € / kk
Pääomavastike
52,49 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
595,49 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
20.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Sähkön kulutukseen sisältyy lämmitys ja taloussähkö. Huoneistossa kaksi radonimuria, joiden käyttämän sähkön taloyhtiö hyvittää vuosittain tammikuussa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Järvenpään puistotie 42
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1984
Huoneistojen lukumäärä
12
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
puu, tiili
Kattomateriaali
Tiilikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018 Energiatodistuksen viimeinen voimassaolopäivä 17.04.2035
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
4 608 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Omatoiminen kiinteistönhuolto, lumityöt ja nurmikon leikkuu Kiinteistöhuolto Udd Oy
Isännöinti
lsännöintitoimisto Kiinteistöemännät Oy Juuritie 7 03100 NUMMELA
Kaavoitustiedot
Järvenpään kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
2022

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 12. sähköpistokkeita: 14. piha-autopaikkoja: 13.
Yhteiset tilat
kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Koneellinen poistoilmanvaihto.
Muut tilat
Vaatehuoneen lattia vinyylilankku, seinät maalattu, hyllystö.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneiden lattiat laminaattia, seinät maali/tapetti, kahdessa huoneessa kaapisto.