176 000 €83 m²

Tanhumäentie 23 A, Kyrölä, Järvenpää3h+k+vh+kph+s+wc

Velaton hinta
176 000 €
Hoitovastike
456,50 € / kk
Asuinpinta-ala
83 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1986
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kyrölä
Kaupunki
Järvenpää

Rauhallisella sijainnilla oleva rivitalon päätyasunto, suositulla asuinalueella Järvenpään Kyrölässä. Tämä koti on hyvin pidetty ja valoisat huoneet sekä toimiva pohjaratkaisu kahdessa tasosssa antaa mahdollisuuden mukavalle asumiselle. Kylpyhuone ja sauna on remontoitu vuonna 2018. Huoneistoon kuuluu myös autokatospaikka. Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja asiat ovat kunnossa. Juna-asema, lähikauppa, päiväkoti ja alakoulu on vain pienen kävelymatkan päässä, eikä Järvenpään keskustan palvelutkaan kaukana ole. Myös omalla autolla täältä on helppo lähteä moneen suuntaan.

Tervetuloa tutustumaan tähän rauhalliseen asuinalueeseen ja kivaan kotiin. Lisätietoja antaa Matti Marttila p. 0407342633 tai matti.marttila@tophouse.fi.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kyrölä
Kohdenumero
20036034
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
83 m²
Tontin pinta-ala
1 767 m²
Kokonaispinta-ala
83 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+vh+kph+s+wc
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, liesituuletin / hormi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi. Varustus: bidee-suihku.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys (5 v): -Kuntoarvioraportti 2025 - kuntoarvio, ikkunoiden uusiminen Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta,toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen.
Tehdyt remontit
2025 seiniä osittain maalattu, jääkaappi/pakastin uusittu, 2021 asennettu ilmalämpöpumppu, 2018 kylpyhuone remontoitu, 2014 seinät ja katot maalattu, asennettu yläkerran laminaatti, keittiötä päivitetty mm. induktioliesi, liesituuletin, astianpesukone. TALOYHTIÖSSÄ: 2024 Huoneistokohtaisten palovaroittimein asennus, Kaikkien asuntojen huippuimureihin asennettu turvakytkimet, Huippuimureiden moottoreiden uusinta A1, B2, B3, B4, Viemärin tuuletusputkien juurten tiivistys ja päätylistojen tiivistys, 2023 IV-hormien puhdistus ja säätö, Vesikaton tarkastus ja vesikourujen puhdistus, 2022 Sähköautojen latausmahdollisuuteen liittyvä, yhtiön nykyisen sähköjärjestelmän kartoitus, Julkisivujen lumiesteiden ja varastojen kattojen lumiesteiden asennus 2020 Sadevesikourujen puhdistus, Märkätilojen takuuajan päättymisen tarkastukset, Loiskekuppien ja vesikourujen lisäys tarvittavilta osin, Piha-aitojen maalaus,talkootyönä, Julkisivupintojen huoltomaalaus (kadun puoleinen sivu), 2019 Lumiesteiden asennus rakennusten takalappeelle lmanvaihtoputkien suojaamiseksi, 2018 Kylpyhuoneiden remontointi (6 kpl) toteutettu, yksi kph remontoitu aiemmin osakkaan muutostyönä, 2017 Postilaatikot ja lukitus (Sento) uusittu, 2016 Taloyhtiön vesikatto on uusittu keväällä Remontin yhteydessä yläpohjan eristystä lisättiin, 2014 IV-kanavien puhdistus ja ilmamäärien säätö, 2012 Sähköpattereiden uusiminen, 2010 Ulkovesipisteiden hanojen uusiminen sekä kiinteistön vesikalusteiden huoltokunnostus, Talon julkisivupuolisten ikkunoiden ja parvekeovien maalauskunnostus sekä huoneistokohtaisten varastonovien kunnostus, Lämminvesivaraajien vaihto, 2006 Sadevesikourujen uusinta, 2004 Kiinteistön kuntoarvio tehty, 2003 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa n. 400 m, Järvenpään keskustan palvelut n. 1 km. Koulut: Kyrölän ala-aste (1-2 lk), Kinnarin koulu n. 1,2 km. Päiväkoti: Kyrölän päiväkoti n. 450 m, Ruotsinkielinen päiväkoti n. 200 m.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
176 000 €
Myyntihinta
167 677,92 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 120,48 € / m²
Velkaosuus
8 322,08 €

Vastikkeet

Hoitovastike
456,50 € / kk
Pääomavastike
116,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
572,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
TV: 5.25 EUR/kk.

Rakennusvuosi
1986
Huoneistojen lukumäärä
7
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
puu, tiili
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 767 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Talkoot ja lumityöt ulkoistettu.
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy/Johanna Kemppainen, Sibeliuksenkatu 18, Järvenpää, puh. 010 228 2000
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Juna-asema n. 700 m.

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 7. piha-autopaikkoja: 2.
Yhteiset tilat
parveke, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Pihavarasto,.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: muovi. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: tapetti. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu. Saunassa: puu.