189 000 €95,5 m²

Paasikatu 18 B, Sorto, Järvenpää4h+k+s

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
422,95 € / kk
Asuinpinta-ala
95,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Sorto
Kaupunki
Järvenpää

Rivitalon päätyhuoneisto, 4H, K, S

Järvenpäässä hyvin hoidetun rivitaloyhtiön päätyhuoneisto. Yhtiön perimmäinen asunto, joka rajoittuu metsän reunaan. Pientaloalueella, jossa koulut, päiväkoti sekä lähikauppa kävelyetäisyydellä.

Alakerrassa erillinen WC, siisti keittiö jossa hyvin taso ja kaappitilaa. Olohuone on avara, josta käynti suoraan omalle takapihan terassille. Makuuhuoneet sijaitsevat yläkerrassa. Yksi suurempi makuuhuone sekä kaksi pienempää makuuhuonetta, joissa jokaisessa säilytystilaa tarjoaa kiinteät kaapistot. Kylpyhuone on päivitetty 2024 pintojen ja kalusteiden osalta.

Asunnolle kuuluu yksi autopaikka sekä oma varasto heti ulko-oven vieressä.

Tervetuloa paikan päälle katsomaan!

Myynti, Esittely ja Lisätiedot:

Valtteri Parikka Myyntijohtaja, LKV, LVV, Kaupanvahvistaja 0401614131 valtteri.parikka@roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Paasikatu 18 B, 04440 Järvenpää
Kaupunginosa
Sorto
Kohdenumero
80459186
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
95,5 m²
Tontin pinta-ala
3 680 m²
Kokonaispinta-ala
95,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+s
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, peili, lattialämmitys, bidee-suihku ja pesuallas. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesukoneliitäntä, peili, pesuallas, allaskaappi, lattiakaivo ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto ja kaapistot
Tulevat remontit
2025 Salaojien huuhtelu ja kuvaus osa 2 2025 Palovaroittimien hankinta 2025 ikkunoiden kunnostukset 2025 ovien tiivistyskorjaus 2026 kylpyhuoneiden saneeraukset as 2, 6, 11 2034 Palovaroittimien hankinta/uusiminen
Tehdyt remontit
2024–25 Kylpyhuoneiden saneeraus as 3, 9, 12 2024 Raja-aidan korjaus 2023 Märkätilojen kosteusmittaukset asunnot 2,3,6,9,11 ja 12 2023 Ikkunoiden ja ovien kuntokatselmus 2023 Salaojien kuvaus ha huuhtelu 2022 Puuston raivaus, B8 kph- saneeraus 2021 Elementtisaumauksen uusiminen, numerovalaisimen uusiminen, aidan kunnostus, puuston raivaus, 2020 Liesikupujen uusimen viiteen asuntoon 2020 Kattoremontin loppuun saattaminen 2020 Kuntoarvio 2019 Kattoremontti ja huippuimureiden vaihto 2018 Betonivaurioiden korjaus ja parkkipaikan reunakiveyksen uusiminen 2018 Lämpimän kiertoveden putkivuodon korjaus ja kaukolämmön korjaus 2017 Palotikkaat uusittu ja putoamisesteet B-talon etupihalle 2016 Pihan kunnostus 2015 Jätekatoksen uusiminen 2014 Ilmanvaihto ja Lvi-järjestelmien kunnostusta 2011 Rännit ja syöksytorvet uusittu 2010 Asuntojen käyttövesijohdot uusittiin. Talojen välisiä käyttövesijohtoja ei uusittu 2009 Ikkunapuitteet ja takaovet ulko maalattiin 2008 Molempien talojen välikatot eristettiin 2002 Ilmanvaihtokanavat puhdistettiin ja ilmamäärät säädettiin 2002 Taloyhtiö liitettiin Elisan kaapelitelevisioverkkoon 1998 A-talon sokkelin vedeneristys ja salaojat korjattiin 1998 Lämmityksen ja käyttöveden siirrin uusittiin 1995 Lämmitysjärjestelmä tasapainotettiin
Palvelut
Palvelut: K-Supermarket Peltola n. 1,3km, Keskustan kaikki palvelut n. 2,5km
Paikallistiedot: Pientalo alue metsän reunalla. Hyvät kulkuyhteydet.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
186-8-849-9
Postitoimipaikka
Järvenpää

Hinta

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
185 300,87 €
Neliöhinta
1 979,06 € / m²
Velkaosuus
3 699,13 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
422,95 € / kk
Pääomavastike
46,14 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
469,09 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Paasi-Salpa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 395 093 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
13
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1987
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.08.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 680 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Braleva Kiinteistöpalvelut Oy, Hannu Kovero, hannu.kovero@braleva.fi, 0103276490
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvä kulkuyhteys ja hyvät pyöräilytiet Saunakallion juna-asema n. 600m, Hyvät kulkuyhteydet Lahden moottoritielle omalla autolla.
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio ja märkätilatutkimukset 2021
Pihan kuvaus
Oma terassi, josta pääsee suoraan viereiseen metsään.