109 000 €124 m²

Oinaalantie 15 as, Jämsänkoski, JämsäOh, k, 3mh, s, 2wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
372 € / kk
Asuinpinta-ala
124 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jämsänkoski
Kaupunki
Jämsä

Saunallinen huoneisto vapautumassa hyvin hoidetusta taloyhtiöstä, harvoin tarjolla!

Tilava ja valoisa kolmen makuuhuoneen asunto Jämsänkosken vehreällä Oinaalan alueella odottaa uusia asukkaita. Tämä 124 neliömetrin asunto tarjoaa erinomaiset puitteet perhe-elämälle tai tilaa arvostavalle pariskunnalle. Asunnon suurista ikkunoista avautuvat puistomaiset näkymät kolmeen suuntaan, ja lasitettu länsiparveke tuo lisätilaa ja mukavuutta.

Huoneistossa on tehty mittava remontti 2004, jolloin on keittiön paikka vaihtunut ja samalla rakennettu sauna keittiön paikalle sekä tehty toimiva tilava kodinhoitotila pesutilojen yhteyteen, samassa on huoneiston toinen wc. Asunto sijaitsee hissillisessä talossa, jossa on myös yhteisiä tiloja kuten taloyhtiön sauna ylimmässä kerroksessa, jossa myös parveke ja oleskelutila.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja vakavarainen, jossa on remontit tehty ajallaan mm. käyttövesiputket uusittu, hissi modernisoitu, ikkunat ja ovet uusittu.

Sijainti on erinomainen: päiväkoti, koulut ja Jämsänkosken keskustan palvelut ovat kävelymatkan päässä. Hyvät liikenneyhteydet ja alueen monipuoliset ulkoilumahdollisuudet tekevät tästä kodista täydellisen valinnan aktiiviselle perheelle. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Jämsänkoski
Kohdenumero
80492219
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
124 m²
Tontin pinta-ala
3 421 m²
Kokonaispinta-ala
124 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
Oh, k, 3mh, s, 2wc, lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi (3/2026, keraaminen liesitaso), liesituuletin, erillisuuni ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö on siirretty entisen ruokailutilan paikalle 2004 tehdyssä remontissa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, lattialämmitys (sähköllä. Asennettu myös vesikiertoinen lattialämmitys, ei käyttöönotettu) ja pesukoneliitäntä. Pesutilojen kuvaus: Pesutilat on rakennettu uudelleen 2004 tehdyssä remontissa. Valutyöt Betonisampo, vesieristykset Erkki Salmio, sähkö- ja putkityöt Tekman, Reijo Haromo, rakennustyöt Pasi Kantala, vastaava mestari Eila Kuusiaho (valvontamuistio). Toimenpidelupa 12.3.2004, loppukatselmus 25.11.2004. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi (erillisessä wc:ssa), peilikaappi (erillisessä wc:ssa) ja peili (pesutilojen yhteydessä olevassa wc:ssa). Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen wc eteisessä, toinen wc pesutilojen yhteydessä.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Entinen kylmäkellari muutettu varastotilaksi.
Näkymät
Ikkunat ovat kolmeen suuntaan puistomaisin näkymin. Olohuone-keittiön ikkuna sekä yhden makuuhuoneen ikkuna länteen päin, yhden makuuhuoneen ikkuna pohjoiseen päin, yhden makuuhuoneen ikkuna sekä saunaosaston ikkunat Koskenpääntielle päin
Tulevat remontit
HALLITUKSEN SELVITYS KUNNOSSAPITOTARPEISTA VUOSILLE 2026 – 2031 Pihan asfaltoiminen Alakerran käytävien maalaus ja pukuhuoneen maalaus Energiansäästöön tähtääviä toimenpiteitä Auton lämmitys / latausasemien asennus Lämmönvaihtimen uusiminen 2013 uusitun putkilinjan uusiminen (tehty kuparilla) Valaisimien uusinta led valaisimiksi Palovaroittimien vaihto 2035
Tehdyt remontit
Lukkojen ja avainten uusinta 2006 Jätekatos 2007 Julkisivuremontti (huoltomaalaukset, parvekkeiden korjaus) 2008 Parvekelasit kaikkiin parvekkeisiin 2008 Patteriventtiilien vaihto 2008 Pihan salaojat ja sadevesikaivot sekä pihan kaltevuus korjattu 2011 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen kaikkiin asuntoihin ja tuuletusparvekkeelle 2012 Ulko-oven uusiminen 2012 Paikoitusalueen parantaminen 2013 Huoneistojen 2, 4, 6, 8, 10 käyttöveden runkolinjan uusinta 2013 IV hormien nuohous joulukuussa 2012 Saunan ja kylpyhuoneen remontti, 2014 Saunan laudekorjaus 2017 Ulkoseinän tiilihalkeaman korjaus 2017 Ovipuhelinjärjestelmän uusiminen (Homsafe) 2018 Toinen lämmönvaihdin uusittu 2018 / JHT Käyttövesiputkistojen uusiminen 2020 Ala-aulan maalaus 2022 Ilmanvaihtohormien nuohous ja säätö 2023 Vierasautopaikkojen teko 2024 Palovaroittimet taloyhtiön vastuulle 2025 Hissin modernisointi 2026
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Sauna rakennettu entisen keittiön paikalle 2004 tehdyssä remontissa. Saunassa iso ikkuna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Jämsänkosken keskustan palvelut ovat kävelymatkan etäisyydellä, uuteen S-Marketiin matkaa n. 700 m, K-Marketiin n. 1,1 km. Matkaa Jämsään n. 7 km
Paikallistiedot: Oinaalan asuinalue on vehreä alue, jossa on on pientaloja sekä rivitaloja. Alueella on hyvät ulkoilualueet ja harrastepaikat, lyhyt matka palveluihin ja kouluihin sekä päiväkotiin.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Lähellä on viihtyisä rantareitti uimahallilta Oinaalan urheilukentälle, jonka varrelta löytyy Vanhan Myllyn ravintola, Vanha Pappila, uimaranta, matonpesupaikka, beach volley kentät, urheilukenttä ja veneranta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Jämsä

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
106 319,86 €
Neliöhinta
879,03 € / m²
Velkaosuus
2 680,14 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
372 € / kk
Pääomavastike
66,96 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
438,96 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
25,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Asunnoissa ei ole vesimittareita, yhtiökokouksessa määritellään vesimaksun hinta edellisen vuoden kulutuksen mukaan.
Autopaikan kustannukset
4 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Oinaala
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöllä on tililimiitti 20 000€, joka ei ole nyt käytössä. Taloyhtiön kiinnitykset: 200 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
10
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: F2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.03.2025, Lisätiedot: Energiatodistuksen voimassaoloaika on mennyt umpeen.
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 421 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Asuntotrio Oy, Tiina Oinas, tiina.oinas@asuntotrio.fi, (014) 716411
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet Jämsänkosken Nesteellä on linja-autoasema n. 550 m

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autotallit ovat as oy:n omistuksessa, sähkötolppapaikat vuokrataan isännöitsijän kautta. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikat kysyttävä isännöitsijältä.