28 000 €91,5 m²

Vuoksenniskantie 105 A, Vuoksenniskantie, Imatra4 h + k + s

Velaton hinta
28 000 €
Hoitovastike
389,61 € / kk
Asuinpinta-ala
91,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vuoksenniskantie
Kaupunki
Imatra

Vuoksenniskantie 105:n ylimmän kerroksen tilava asunto Imatralla tarjoaa mainion mahdollisuuden tehdä tästä kodista oma unelmapaikkasi. Tämä 91,5 m²:n asunto sijaitsee alueella, jossa kaikki tarvittavat palvelut ovat kävelyetäisyydellä – kirjastosta ja ruokakaupasta elokuvateatteriin ja torille.

Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, tilava olohuone ja ruokailutila, johon mahtuu isompikin ruokapöytä. Asunnossa on oma sauna, jossa voit rentoutua päivän päätteeksi. Keittiö on varustettu kaikella tarpeellisella, ja olohuoneessa oleva takka luo tunnelmaa viileinä iltoina.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset, ja lähistöltä löytyy hyvät pyörätiet sekä bussipysäkki. Tämä on loistava tilaisuus sinulle, joka arvostat rauhallista ympäristöä ja hyviä palveluita. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin!

Perustiedot

Sijainti
Vuoksenniskantie 105 A, 55800 Imatra
Kaupunginosa
Vuoksenniskantie
Kohdenumero
80507482
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
91,5 m²
Tontin pinta-ala
4 609 m²
Kokonaispinta-ala
91,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4 h + k + s
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
viimeistään 2 kk kaupasta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, astianpesukone, erillinen pakastin ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkukaappi, pesukoneliitäntä, wc-istuin, pesuallas, peilikaappi ja bidee-suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, allaskaappi, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone, häkkivarasto ja kellarikomero
Tulevat remontit
1.2.4.3 Ulko-ovet Yhtiön 103 ja 105 autotallien ovien korjaukset 2026 - 2027 1.2.4.3 Ulko-ovet Yhtiön 101 pääsisäänkäyntien ulko-ovien kunnostukset 2026 - 2027 1.2.4.2 Ikkunat Yhtiön 101 pääsisäänkäyntien ulko-ovien vierusikkunoiden uusimiset 2026 - 2027 9.6 Suunnitelma, kartoitus Julkisivujen rappaus-/ maalauskorjaus hankesuunnitelma 2026 - 2027 1.2.4 Julkisivut Julkisivujen rappaus-/ maalauskorjaukset 2028 - 2030
Tehdyt remontit
2025 103 Pääsisäänkäyntien ulko-ovien kunnostus / Ovipieli-ikkunoiden uusiminen 2025 Julkisivujen rappaus-/maalipintojen paikkokorjaukset 2025 Asuinhuoneistojen palovaroittimien asennukset/huoltosopimus 2025 101 autotallien ovien peruskorjaus 2024 105 Pääsisäänkäyntien ulko-ovien kunnostus / Ovipieli-ikkunoiden uusiminen 2023 Autotallien ovien akuutit korjaukset, 105 porrashuoneiden kiertovesiputkistojen uusimiset, vesikatto 2022 yhtiön autolatauspistokepaikkojen asennukset 12 kpl 2022 105/101 puisteluparvekkeiden 5 kpl peruskorjaukset 2021 103:n puisteluparvekkeiden 2 kpl peruskorjaukset 2020 103:n as. B7/B9 julkisivujen/parvekekaiteiden ulkorappausten korjaukset ja 105:n savupiipun korjaus, 2019 Vesikattojen korjausmaalaukset/kattoturvatuotteiden ja vesikourujen/syöksytorvien uusimiset 2015 2016: Putkistokorjaushankkeen toteutus; käyttövesiputkien uusimiset/vesimittareiden asennukset, viem 2014 Putkistojen uusimis-/korjaushankkeen lv-suunnitelma 2013 Putkistojen uusimis-/korjaushankkeen hankesuunnitelma 2012 Putkistojen kuntotutkimus 2010 Kattojen piippuhattujen asennukset ja autotallien ovien maalauskorjaukset 2008 Lämmönvaihtimen uusiminen 2007 Asuntojen parvekkeiden 21 kpl ja tuuletusparvekkeiden 7 kp maalauskorjaukset 2006 Kuutti 1:n/Kuutti 2:n porrashuoneiden maalauskorjaukset 2004 Antenniverkon digisaneeraus/kaapeli-tv-liittymä 2003 Jätekatoksen uusiminen/Norpan saunaosaston peruskorjaus 2002 Ikkunoiden ja parvekeovien uusimiset 2001 Kuutti 2:n saunaosaston peruskorjaus 1999 Lukostojen uusiminen 1999 Kylmän runkovesijohtojen uusiminen 1996 Vesikattojen maalaukset 1994 94: Julkisivujen maalaukset
Palvelut
Palvelut: Vuoksenniskan palvelut kävelyetäisyydellä: kirjasto, ruokakauppa, apteekki, alko, elokuvateatteri, koulu, tori, kuntosali.
Paikallistiedot: Hyvät ulkoilumaastot ja ulkokuntosali.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0347578-1
Postitoimipaikka
Imatra

Hinta

Velaton hinta
28 000 €
Myyntihinta
17 809,01 €
Neliöhinta
306,01 € / m²
Velkaosuus
10 190,99 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
389,61 € / kk
Pääomavastike
119,50 € / kk
Korjausvastike
64,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
573,16 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka, sisätilalämmitin 7 € / kk Autopaikka / sähkö 7 € / kk
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
41
Liiketilojen pinta-ala
515 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: F2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.02.2025
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 609 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Imatran Talokeskus Oy, Jouni Laukkanen, 0400 551 796
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, taksitolppa lähellä ja hyvät pyöräilytiet
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2012: putkistojen kuntotutkimus 2020: 103:n tuuletusparvekkeiden kuntotutkimus 9/2024 Lämmitysverkon putkistojen kuntotutkimus