124 000 €156 m²

Koulukatu 17, Kausala, Iitti5h+k+th+s+at

Velaton hinta
124 000 €
Hoitovastike
345 € / kk
Asuinpinta-ala
156 m²
Huoneita
6
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Kausala
Kaupunki
Iitti

Iitin Kausalan palveluiden ja koulujen läheisyydessä, tilava ja hyväkuntoinen 2-kerroksinen paritalohuoneisto.

Taloyhtiössä maalämpö, joka pitää lämmityskustannukset kohtuullisina. Hoitovastike tällä hetkellä 345 euroa/kuukausi, joka sisältää myös lämmityksen. Taloyhtiöllä iso oma tontti 5562 m2.

Tätä hyväkuntoista huoneistoa on remontoitu vuosien varrella kauttaaltaan. Asuintiloja löytyy isommallekin perheelle, huoneita löytyykin 4, joiden lisäksi olohuone, keittiö ja saunaosasto. Olohuoneessa on varaava takka ja asunnon levyinen parveke, jossa myös takka. Autolle löytyy iso lämmin talli sähköisellä nosto-ovella ja tallista käynti todella suureen varastoon (kts. pohjakuva). Asunnon takapihalla on kiva pergola-terassi ja kasvihuone, johon istuttelet vaikkapa yrtit ja tomaatit. Muutenkin pihaa on laitettu suurella sydämellä. Tästä kiva koti seuraavalle tilaa etsivälle, sovi oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Sijainti
Koulukatu 17, 47400 Iitti
Kaupunginosa
Kausala
Kohdenumero
21490648
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
156 m²
Tontin pinta-ala
5 562 m²
Kokonaispinta-ala
156 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukainen huoneiston pinta-ala 156 m2. Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h+k+th+s+at
Huoneita
6
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: sisäänvedetty. Suunta: kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi. Varustus: suihku, suihkuseinä, peilikaappi, bidee-suihku.
Säilytystilat
muu erillinen varasto
Tulevat remontit
Piha-asfaltin korjausta suunnitellaan
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Taloyhtiön remontit: salaojat 2015, kattoremontti 2012-2013, maalämpö 2013+ pumpun uusinta 2019, ulkoverhoilu+eristys 2006, käyttövesiputket 2001. Asunto 1 autotallin nosto-ovi uusittu 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: ilmalämpöpumppu, pihalla kasvihuone
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
124 000 €
Myyntihinta
124 000 €
Neliöhinta
794,87 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
345 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
345 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta

Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
puu, tiili
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
C2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
5 562 m²

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 2.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: vinyyli. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: laatta, parketti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu.