128 000 €94,5 m²

Kirkkarinkatu 6 G, Hangonsilta, Hyvinkää4h, k, kph, wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
128 000 €
Hoitovastike
335,71 € / kk
Asuinpinta-ala
94,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hangonsilta
Kaupunki
Hyvinkää

Tervetuloa viihtymään!

Erittäin toimivalla pohjaratkaisulla oleva tilava kolmen makuuhuoneen koti. Läpitalon huoneisto, jonka huoneet ovat hyvän kokoisia. Rauhaisa tunnelma alkaa tilavasta eteisestä ja jatkuu koko kodin läpi. Olohuone on avara ja sen viihtyisänä jatkeena on lasitettu parveke. Keittiössä on runsaasti säilytystilaa ja ikkunan edessä paikka ruokapöydälle, Kylpyhuone ja sauna ovat remontoitu v. 2022. Kaikki kodin tilat ovat siistikuntoiset, joten koti on muuttovalmis. Koti vapautuu sopimuksen mukaan.

Hyvin hoidettu taloyhtiö, jota on huollettu ja remontoitu kattavasti, mm. linjasaneeraus v. 2022, jonka yhteydessä myös sähköt ja kaapeliyhteydet uusittiin, ikkunat ja parvekeovet v. 2014, kaukolämpölaitteet v. 2012, ilmanvaihtokoneet v. 2008 ja vesikatto v. 2008. Elk=D2018.

Sijainti loistava lähellä keskustan palveluita ja hyviä kulkuyhteyksiä. Koulut ja päiväkodit lähellä. Luonto, kattavat kävely- ja pyöräilyreitit sekä monipuoliset urheilu- ja liikuntamahdollisuudet vieressä.

Soita tai laita viestiä ja sovitaan sopiva näyttöaika.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Hangonsilta
Kohdenumero
80493592
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
94,5 m²
Tontin pinta-ala
8 562 m²
Kokonaispinta-ala
94,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Ei tarkistusmitattu, saattaa tämän ikäisissä taloyhtiössä poiketa hieman ilmoitetusta nykystandardin mukaan laskettavalla tavalla tarkistettaessa.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, wc, lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone ja mikroaaltouuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Reilun kokoinen keittiö, jossa runsaasti säilytyskaapistoja ja hyvä paikka ruokapöydälle.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Ikkunallinen kylpyhuone, jossa kääntyvä suihkuseinä, pesukoneliitäntä, pesuallas alakaapistolla ja peilikaapilla. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku. Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen wc-tila.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tulevat remontit
HALLITUKSEN KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS YHTIÖKOKOUKSELLE TULEVAN 5 VUODEN KORJAUSTARPEISTA (ei ole vahvistettu yhtiökokouksessa, suuntaa-antava ei sitova) 2035 Salaojajärjestelmien korjaus (Alustavasti suunnitteilla) 2035 Pihojen ja käytävien korjaukset (Alustavasti suunnitteilla) 2032 Väestönsuojan tiiveyskoe (Alustavasti suunnitteilla) 2031 limanvaihdon nuohous (Alustavasti suunnitteilla) 2026 Kattorakenteiden kuntotarkastus (Huoltosuunnitelmassa) Kunnossapitotarveselvityksen tarkoituksena on kiinnittää asunto-osakeyhtiön osakkeenomistajien sekä hallituksen jäsenten ja isännöitsijän huomiota pitkäjänteisen kiinteistönhoidon tarpeeseen ja tulevien toimenpiteiden rahoituksen järjestämiseen. Kunnossapitotarvetta on selvitettävä hyvän kiinteistönhoitotavan mukaisesti, ja tarvittaessa selvitykseen liittyen voidaan hankkia asiantuntijalausunto tai tehdä kuntotarkastus. Lukijan on huomattava, että tämä kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Tämä ei ole korjausohjelmaesitys. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotäiden ja muutostäiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen.
Tehdyt remontit
2026 pihavalaisimien vaihto LED-valoiksi 2025 Parkkipaikkojen kunnostus 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin sekä kellarikäytäville. 2024 Julkisivujen pesu talot A-E ja F-G 2024 Lipputanko maalattu 2024 Sokkelien paikkaukset ja maalaus 2023 Grillikatokseen lisätty ulkopistorasia 2023 Linjasaneerauksen 2 vuotis takuukorjaukset vastaanotettu. 2022 Saunojen valaistus uusittu 2022 Lämpöjohtorunkoventtiilit uusittu. Lämpöverkon ilmaus. Paineelliset lämpöjohdot purettu öljykattiloilta pois. Uusien ulkopuolisten lämpöjohtoelementtien kytkennät molemmissa taloissa, Uudet runkoventtiilit 4 kpl. 2022 Väestönsuoja tarkastus ja tiiveyskoe 2022 Väestönsuojatarvikkeet uusittu/ Hyvinkään Sammutinhuolto 2022 Porraskäytävät ja kellaritilat seinien maalaukset 2022 Taloyhtiön porraskäytävien ja kellaritilojen seinien maalaus 2021 Linjasaneeraus. Käyttövesiputket uusittu, viemärit saneerattu. Huoneistokohtaiset etäluettavat vesimittarit. Saneerauksen yhteydessä uusittiin sähköt ja telekaapelointi sekä huoneistojen kylpyhuoneet. 2020 A- ja B-rapun edustan askelmat korotettu 2018 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu 2018 Autotallien katon ja ovien uusiminen 2018 Leikkipaikan keinut, hiekkalaatikko ja turvahiekka uusittu (Turvatarkastettu 2.8.2018) 2018 Autotallien pellitykset ja ulkovalot uusittu 2016 Kattojen maalaus 2016 Jätekatoksen uusiminen 2015 Putkiston kuntotutkimus 2014 Ikkunat, parvekeovet uusittu 2012 Kaukolämpölaitteet saneerattu. 2011 Ilmanvaihtojärjestelmän säätö 2010 Ilmanvaihtokojeiden uusiminen 2008 Automaattinen savunpoistojärjestelmä 2008 Patteriverkoston tasapainotus 2008 Vesikatto uusittu 2008 Lukituksen uudistus Exec-järjestelmään 2006 Asfaltoinnin paikkakorjauksia 2003 Julkisivuremontti ja maalaus sekä parvekkeiden lasitus 1995 Porrashuoneiden maalaus ja äänieristys 1992 Kattojen maalaus 1991 Räystäskourujen uusiminen
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Mukavan kokoinen oma sauna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Hyvinkäällä on helppo harrastaa ja asua, luonto lähellä, kattavat kävely- ja pyörätieverkostot, todella monipuoliset liikunta- ja urheilumahdollisuudet, hyvät kulkuyhteydet junalla ja omalla autolla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
106-1-84-1
Postitoimipaikka
Hyvinkää

Hinta

Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
128 000 €
Neliöhinta
1 354,50 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
335,71 € / kk
Korjausvastike
19,37 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
355,08 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesi kulutuksen mukaan. Kylmävesimaksu 4,73 euroa /m3, Lämminvesimaksu 9,48 euroa/m3

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kirkkarinhaka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokous 29.4.2026. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 559 706,71 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1968
Huoneistojen lukumäärä
42
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1968
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.01.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 562 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Hyvinkään Kiinteistöisännät Oy, Heli Viitanen-Palola, heli.viitanen@kiinteistoisannat.fi, +358192122400
Kaavoitustiedot
Hyvinkään kaupunki kaavoitus osasto 01945911*
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Hyvät pyöräilytiet Rautatieasema kävellen vajaan noin 1 km päässä, bussiasema rautatieasemalla, mutta bussipysäkki 350 m päässä.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat ja autotallit ovat taloyhtiön hallinnassa, paikat jaetaan jonotusjärjestelmän mukaan.
Yhteiset tilat