139 000 €75,5 m²

Martinkatu 12, Viertola, Hyvinkää3h, k, kph, s, wc, vh, lasitettu parveke

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
392,60 € / kk
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viertola
Kaupunki
Hyvinkää

Ensimmäisen kerroksen valoisa läpitalon kolmio erinomaisella sijainnilla, keskustan palvelut kävelyetäisyydellä. Rautatieasemalle n. 1 km.

Asuintilat siistissä kunnossa, kylpyhuone ja sauna laatoitettu (lattialämmitys). Tilavat huoneet ja hyvä pohjaratkaisu. Yhtiöllä oma tontti. Lämmitysmuotona kaukolämpö.

Mahdollisuus ostaa lämmin autotalliosake 18m2, autotalli sijaitsee Salonkatu 10 (n. 350m). Vmh. 18.000€.

MYYNTI JA ESITTELYT: Teemu Sihvonen p. 0400 363 067 teemu.sihvonen@johacon.fi

Perustiedot

Sijainti
Martinkatu 12, 05800 Hyvinkää
Kaupunginosa
Viertola
Kohdenumero
54211203
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Tontin pinta-ala
3 519 m²
Kokonaispinta-ala
75,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, wc, vh, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2-3 kk / sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
kaapistot, jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, kiertoilmauuni.

Kylpyhuoneen varusteet
lattialämmitys, suihku, allas, bideesuihku, pesukoneliitäntä.

Lattia ja seinät: laatta.

Apukahva asennettu pesuhuoneeseen altaan ja suihkun väliin seinään. WC: wc-istuin, bideesuihku, allas, allaskaappi, peilikaappi.

Lattia ja seinät: laatta.
Säilytystilat
yhtiön tiloissa häkkivarasto.
Tulevat remontit
5-vuotissuunnitelma: 2028 Vesikaton uusinta / alustavasti suunnitteilla 2027 Vesiverkoston ja viemäriverkoston seurantatutkimus / alustavasti suunnitteilla 2027 Saunatilojen uusinta/selvitys / alustavasti suunnitteilla 2025 Palovaroittimien asennus / päätetty Huoneistojen märkätilojen seuranta / alustavasti suunnitteilla
Tehdyt remontit
taloyhtiössä tehdyt korjaukset kokonaisuudessaan nähtävillä esittelyssä. Mm: elementtisumaukset 2005. Julkisivujen osakorjaukset 2006. Julkisivukorjauksia 2009. Lämmönjakolaitteiden uusiminen lämmönsiirrinpakettina 2012. Patteri- ja linjasäätöventtiilien uusiminen sekä patteriverkoston perussäätö 2012. Vesikaton pienimuotoisia korjaustöitä 2013. Parvekelasituksien uusiminen 12 huoneistoon 2012-2016. Yhden kattokaivon vaihto 2019. Lukoston uusinta 2022. Kylmävesiputkien runkojohtojen uusinta 2022. Ikkunoinen ja parvekeovien uusinta 2023. Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2024.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. lattialämmitys, sähkökiuas, patteri.

Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, taloyhtiölaajakaista: yhtiökokous 23.9.2020 päätti tilata Telian taloyhtiölaajakaistan jokaiseen huoneistoon. Kytkentä tehtiin 2020 syksyn aikana. Maksiminopeus 10M. Asukas on yhteydessä Teliaan tarvittavien laitteiden ja ohjeiden hankkimiseksi.

Hinta

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
132 117,49 €
Neliöhinta
1 841,06 € / m²
Velkaosuus
6 882,51 €

Vastikkeet

Hoitovastike
392,60 € / kk
Pääomavastike
121,99 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
514,59 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
lämmitys sisältyy vastikkeeseen, taloussähkö kulutuksen mukaan. Yhtiön saunavuoro 18€/kk. Kylmä autopaikka 8€/kk. Ostaja maksaa varainsiirtoveron 1,5% kaupanteossa. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan. pääomavastike (rahoitusvastike) koostuu kahdesta eri lainasta, ikkunaremontti 67,12€/kk ja runkovesijohdot 54,87€/kk.
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Tontin koko
3 519 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Hyvinkään Kiinteistöisännät Oy / Toni Lindfors. Uudenmaankatu 32-34 D, 05800 Hyvinkää. 0400154449 / toni.lindfors@kiinteistoisannat.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. lisätiedot Hyvinkään kaupunki vaihde 019 459 11 / kaavoitus.