89 000 €39 m²

Valtakatu 31 as, Tehdas, HyvinkääOh / k+alkovi+kph+s+takapiha

Velaton hinta
89 000 €
Hoitovastike
175,50 € / kk
Asuinpinta-ala
39 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tehdas
Kaupunki
Hyvinkää

Tyylikäs kaupunkikoti, suositulla Tehtaan asuinalueella Hyvinkäällä!

Tämä luhtitalon alakerran asunto tarjoaa kaiken mitä sujuvaan kaupunkiasumiseen tarvitaan!

Huoneiston varustetaso tarjoaa mukavuuksia arkeen ja iso takapiha terassilla on kesällä todella mukava. Huoneisto on tyylikkäästi lähivuosina remontoitu, joten tarvetta huoneistoremontille ei ole. Taloyhtiöstä pitää huolta asukkaat, ammatti-isännöitsijän johdolla. Näin remontit tehdään oikea aikaisesti ja rakennus pysyy kunnossa.

Taloyhtiö sijaitsee vain 750 m päässä Kauppakeskus Willasta ja lähellä on Kaupunkisillan maauimala n. 200 m ja Hyvinkää Terveysmetsään n. 400 m.

Kodin parhaat puolet: - Loistava sijainti - Sauna, psh, keittiö ja huoneiston pinnat remontoitu. - Iso takapiha, terassi - Esteetön

Tiedustelut ja esittelyvaraukset: Sari 0452022100/ sari.palomaki@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Tehdas
Kohdenumero
80494649
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
39 m²
Tontin pinta-ala
1 029 m²
Kokonaispinta-ala
39 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
Oh / k+alkovi+kph+s+takapiha
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Tyylikäs avokeittiö on saneerattu 2019. Todella hyvin säilytystilaa ja työtasoa ja laadukkaat kodinkoneet.
VARUSTEET: Jääkaappipakastin, erillisuuni, keraaminen liesitaso, liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
LATTIA: Parketti
SEINÄT: Maali, kaakeli
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pesutilat on myös vuosimallia 2019 ja tilavat ja toimivat! Ikkunallinen tila toimii myös kodinhoitotilana.
VARUSTEET: Suihku, suihkuseinä, peili, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys (mukavuuslattialämmitys, sähkö), kiinteät valaisimet.
SEINÄT: Kaakeli
LATTIA: Laatta.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Vaatehuone, komeroita, ulkovarasto.
Tulevat remontit
Tämä on asunto-osakeyhtiölain 6 luvun 3§:n tarkoittama hallituksen kunnossapitotarveselvitys, josta ilmenee seuraavan viiden vuoden kunnossapitotarve. Yhtiökokous merkitsee hallituksen selvityksen tiedoksi. Käynnistettävien toimenpiteiden suunnittelusta, toteutuksesta ja rahoituksesta päätetään yhtiökokouksessa erikseen. Ikkunat: huoltokierros, tiivisteiden uusiminen Pääovet: huoltokierros, tiivisteiden uusiminen Lämmitysjärjestelmä: huoneistopatterien uusiminen
Tehdyt remontit
Autotallin katon vauriotarkastusraportti / Humitor Oy 2018 Kattoluukun vuosihuoltoraportti 2018 Asbestianalyysi / Pohjolan Asbestikartoitus Oy 2018 Katon korjausselostus / ESRK Oy 2019 Pelastustarkastuspöytäkirja ja pelastussuunnitelma / Safetum Oy 2019 Alapohja- ja ulkovaipparak. kosteusmittaukset, rakenneavaukset / Etelä-Suomen Rakennuskonsultti Oy 2021 Julkisivujen puuosien ja tiilirakennuksen maalaus, katon turvavarusteet 2010. Yläpohjan kulkusillat 2014. Katon huoltokorjaukset 2015. IV-nuohous. Viemäreiden kunnostus 2016. Jätekatoksen maalaus 2017. Kylpyhuoneet (lämmönvesivaraaja ei uusittu), lattiakaivot ja huoneistojen käyttövesiputket 2019–2020. Kattosaneeraus (myös autotallin katto), elementtisaumat, lukitusuudistus 2020. Salaojat (ei asuinpihan puoli), patolevyt, sadevesien ohjaus, uusi metsäkavio 2021. Pihavalot ledeiksi 2022. Parvekeovien uusiminen (asunnon 2 ovi uusittu aiemmin), parvekekaadot, kaiteet 2023.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Oma sauna on aina mukava lisä.
LATTIA: Laatta
SEINÄT: Puu.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Kauppakeskus Willa 750m
Urheilupuisto 850m
K-Market Munckinkatu 850m
Rautatieasema1,3km
Paikallistiedot: Rauhallisella ja arvostetulla Tehtaan alueella, keskustan lähellä, Ja kaupunkisillan maauimala sijaitsee kävelymatkan päässä. Alue on pääsääntöisesti pientalo- ja omakotitaloaluetta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
106-5-412-7
Postitoimipaikka
Hyvinkää

Hinta

Velaton hinta
89 000 €
Myyntihinta
64 837,28 €
Neliöhinta
2 282,05 € / m²
Velkaosuus
24 162,72 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
175,50 € / kk
Pääomavastike
261,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
436,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Oma vesimittari. Vesilasku kulutuksen mukaan. Huoneistokohtainen vesilaskutus tehdään kaksi kertaa vuodessa, kesä- ja joulukuussa.
Autopaikan kustannukset
7 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hyvinkään Valtakatu 31
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 18 § kunnossapitovastuu: Osakkeenomistaja vastaa osakkeenomistajan toimesta huoneistoon ja sen ulkopuolelle asennusta ilmalämpöpumpusta sekä kaikista sen osista ja niiden kunnossapidosta. Osakkeenomistaja vastaa kaikista ilmalämpöpumppuun tai sen asentamisesta yhtiölle aiheutuneista lakisääteisistä kuten esim. hissi ilmalämpöpumpun purun ja ennalleen saattamisen aiheuttamista kustannuksista yhtiön suorittaman kunnossapitotoimenpiteen yhteydessä. Osakkeenomistaja vastaa lisäksi rakennukselle tai huoneistolle mahdollisesti aiheutuvista vioista ja niiden korjaamisesta tai korjauskustannuksista. Osakkeenomistaja vastaa siitä, ettei ilmalämpöpumppu aiheuta kohtuutonta haittaa aiheudu taloyhtiölle ja sen asukkaille ääni- tai muita haittoja, jotka alentaisivat asumisviihtyvyyttä. Kondenssiveden poisto on järjestettävä niin, ettei se aiheuta vahinkoa rakennukselle. Jos tällaisia haittoja tai vahinkoja ilmenee, on osakkeenomistaja velvollinen korjaamaan tilanteen viipymättä. Taloyhtiön kiinnitykset: 290 000 €.