149 000 €74,5 m²

Toukolankatu 11-13, Viertola, Hyvinkää3h, k, s

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
365,05 € / kk
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viertola
Kaupunki
Hyvinkää

Jos etsit muuttovalmista ja hyväkuntoista kerrostalokolmiota hissitalosta lähellä keskustan palveluita, tässä voi olla uusi kotisi.

Tämä viehättävä, vaaleasävyinen koti sijaitsee rauhallisella Viertolan alueella, vain lyhyen kävelymatkan päässä Hyvinkään keskustasta. Huoneisto on kauttaaltaan siistissä kunnossa, ja vuonna 2024 uusitut kylpyhuone, sauna sekä seinä- ja lattiapinnat tuovat asumiseen huolettomuutta vuosiksi eteenpäin.

Arjen luksusta tarjoavat länteen avautuva tilava lasitettu kulmaparveke, jossa voit nauttia ilta-auringosta, oma sauna rentoutumishetkiin sekä erillinen wc, joka lisää asumismukavuutta erityisesti perhekäytössä.

Asunto Oy Toukolantornit on hyvin hoidettu, 40 asunnon taloyhtiö, jossa talous on vakaalla pohjalla ja maksuvalmius hyvä. Oma tontti ja kaukolämpö takaavat ennakoitavuutta asumiskustannuksiin.

Tämä koti yhdistää erinomaisella tavalla rauhallisen sijainnin, toimivan pohjaratkaisun ja laadukkaat päivitykset. Tule ihastumaan paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Toukolankatu 11-13, 05830 Hyvinkää
Kaupunginosa
Viertola
Kohdenumero
1411696
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Tontin pinta-ala
4 551 m²
Kokonaispinta-ala
74,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi, liesikupu, astianpesukone. Lattia: Vinyyli. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, lavuaari, allaskaappi, seinäkaappi, pesukone, sauna, sähkökiuas. Erillinen wc, peilikaappi, lavuaari, kaapisto, bidee. Lattialämmitys kylpyhuoneessa (sähkö). Lattia: Laatta. Seinät: Wc:n seinät maalattu, kylpyhuoneessa seinät laatoitettu
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Vaatehuone, kaapistot
Tulevat remontit
Palovaroittimien uusiminen, parvekekaiteiden lasielementtien huolto (tiivisteet), parvekkeiden pystytolppien ym. pintojen tarkastus ja mahd. maalaus, wc-isuinten uusiminen vettä säätävimmiksi (korj. tarpeen mukaan).
Tehdyt remontit
Taloyhtiön vastuulle kuuluvan vesivahingon korjaus 2024. Kylpyhuone ja sauna remontoitu 4/2024. Asuinhuoneiden lattiat uusittu, seinät maalattu. Makuuhuoneiden kaapien ovet uusittu, keittiön kaappien ovet uusittu ja kodinkoneet uusittu. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2024 tonttiaidan uusiminen, hissien korjaukset, huoltorakennuksen huopakaton uusinta, IV-kanavien puhdistus ja säätö, vesivahinkokorjaukset linja B 34, 30, 26, (24), 2023 ulkokattojen sadevesikaivojen sihtien uusiminen, vuotovahinkokorjaukset linjassa B 335, 31, 27, 2022 ilmanvaihtokoneiden uusinta molempiin taloihin, vakiopaineventtiilin uusinta, pihakeinun uusinta, LVV-kuntotutkimuksen laatiminen. 2021 pääsisäänkäyntiovien sähköistäminen ja esteettömän kulun järjestäminen, A-talon yhden viemärilinjan osakorjaus ja sukitus (A4-pyöräsuoja). 2020 ulkokattojen tarkastuksessa havaitut pienkorjaukset, B-talon (huon 36) kph-viemäriputken uusinta ja pystylinjassa putkikorjaukset ja palokatkojen tiivistys, B-talon hissin lukkoradan uusinta ja pienkorjauksia hisseihin. 2019 Ikkunoiden ja parvekeovien 2 v. takuukorjaukset, B-talon putkilinjan vuotovahinkokorjaus. 2018 porraskaytävätilojen maalaus ja yleisten tilojen maalauksia, väestösuojatilan huolto ja tiiviystarkastus sekä varustetäydennykset, B-talon kylmäkoneiston korjaus, pysäköintiruutujen maalaukset, lämpimän käyttöveden toimilaitteen ja paisunta-astian uusinta. 2017 rakennusten elementtisaumojen uusiminen, piha-alueen lisäasfaltointi ja vanhan asfalttialueen korjausta, A-talon hissin piirikortin uusinta, rakenneilmavuotokorjaus huon A 7, vuotovahinkokorjaukset huon B 39 ja 35, ei putkivuoto, kosteusvahinko B 26, ei kuluja As Oy:lle. 2016 ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, ilmanvaihtokanaviston ja -järjestelmän puhdistus ja säätö sekä ohjausyksikön uusiminen, A-talon hissin kannatusköysien uusiminen ja vetopyörän koneistus. 2015 viemärivuotokorjaus A 14/ A 19, parvekelevyjen takuuaikaiset vaihdot. 2014 yleistilojen valaistuksen parantaminen, piha-alueella puiden kaatoa ja kantojen jyrsintää, vesivuotokorjaus A 2 ja 7. 2013 porraskäytävävalaistuksen uusiminen, akustolevyjen asennus porraskäytävän kattoon, B 29 kph lattialämmityksen korjaus, aidan huoltomaalaus. 2012 jätekatoksen peruskorjaus, iv-kanaviston puhdistus ja säätö. 2011 parvekkeiden etulevyjen vaihto, tarvittavat parvekepintojen korjaukset ja patioaidanteiden maalaukset, lämmönjakokeskuksen ja verkoston venttiilien vaihto + perussäätö, lukoston uusiminen, puiden kaatoa piha-alueella. Välittäjällä tarkempi korjaushistoria.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Puolimatkankoulu n. 1 km, Kruununpuiston päiväkoti n. 0,7 km, K-Market Veturi n. 0,5 km. Kauppakeskus Willa n. 1,5 km
Lisätiedot
Asunnon ostajalla mahdollisuus ostaa ovellinen autokatososake naapuri yhtiöstä, hinta 5 000,00 euroa.

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
146 274,78 €
Neliöhinta
2 000 € / m²
Velkaosuus
2 725,22 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
365,05 € / kk
Pääomavastike
44,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
409,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 26 € / kk
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1989
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Elementti
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
4 551 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Anne Piekkari, Rääkänkatu 2, 05810 Hyvinkää, p. 0400476042, posti@hyvinkaanisannointi.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Hyvinkään kaupunki p. 019 45911
Liikenneyhteydet
Rautatieasema n. 1,4 km

Ominaisuudet
Sälekaihtimet, eteisen valaisimet. TV-antennit: Liitetty yhtiön yleisantenniin.
Lainalaskuri