100 000 €73 m²

Koppelonkuja 1-3 C, Talvisilta, Hyvinkää3h+k+kph+parveke

Velaton hinta
100 000 €
Hoitovastike
287,41 € / kk
Asuinpinta-ala
73 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Talvisilta
Kaupunki
Hyvinkää

Hyvinkään Talvisillassa sijaitseva valoisa ja tilava kolmio tarjoaa mukavat puitteet arkeen. Asunnon 73 neliömetriä on käytetty tehokkaasti ja toimiva pohjaratkaisu luo avaran ja kodikkaan kokonaisuuden.

Olohuone on tilava ja ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa sisään. Keittiö on hyvin varusteltu arjen tarpeisiin. Makuuhuoneet ovat rauhallisia ja hyvän kokoisia, mahdollistaen monipuoliset sisustusratkaisut. Kylpyhuoneesta löytyy pesukoneliitäntä.

Asunnon lasitettu parveke tarjoaa viihtyisän lisätilan ympäri vuoden. Hissillinen kerrostalo tekee arjesta vaivatonta ja taloyhtiön sauna on asukkaiden käytössä. Talvisilta on rauhallinen ja suosittu asuinalue josta on hyvät kulkuyhteydet Hyvinkään keskustaan sekä moottoritielle.

Lisätiedot: Claudia Seppänen p. 0408272076 claudia.seppanen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Koppelonkuja 1-3 C, 05860 Hyvinkää
Kaupunginosa
Talvisilta
Kohdenumero
80471811
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
73 m²
Tontin pinta-ala
5 312 m²
Kokonaispinta-ala
73 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
VARUSTEET: jääkaappipakastin, keraaminen liesitaso, uuni, liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: VARUSTEET: Pesukoneliitäntä, wc-istuin, bidee-suihku, pesuallas.
LATTIA: laatta
SEINÄT: kaakeli.
Tulevat remontit
Tämä on asunto-osakeyhtiölain 6 luvun 3§:n tarkoittama hallituksen kunnossapitotarveselvitys, josta ilmenee seuraavan viiden vuoden kunnossapitotarve. Yhtiökokous merkitsee hallituksen selvityksen tiedoksi. Käynnistettävien toimenpiteiden suunnittelusta, toteutuksesta ja rahoituksesta päätetään yhtiökokouksessa erikseen. Vesi- ja viemärijärjestelmä: kunnon seuranta / kuntotutkimuksen teettäminen. Pihasuunnittelu ja istutusten uusiminen, pensaiden alas leikkuut, nuotiopaikan rakentaminen
Tehdyt remontit
Vesijohdot uusittu vesimittarilta lähtien ja suihkuhuoneet ja keittiöt uusittu. (Peruskorjaus) 1998-1999 Tasakaton muutos harjakatoksi (pelti) 2004 Jälkiasennushissien asentaminen 2006-2008 Lukkojen uusiminen exec-avaimelle; koko kiinteistö 2008 Ilmanvaihtohormien puhdistus ja ilmamäärien säätö 2009 Saunaosaston n:o 1 kunnostus 2012 Taloyhtiön puuaidan uusiminen 2014 Saunaosaston n:o 2 kunnostus 2015 Uusittu jätepiste Hannoa Monikko-järjestelmä 2015 Julkisivu / parvekekunnostuksen hankesuunnittelu 2016 Pääoviin koodinäppäimistö 2016 Parveke kunnostushankkeen suunnittelu 2016 Parvekekunnostushanke sis. myös ikkunoiden uusimisen ja parvekeovet. 2017 Talon päädyn pesu ja maalaustyö 2020 Lämpimän käyttöveden säädin uusittu 2020 Ent. päiväkodin päätyyn lisätty/ kaapeloitu 2 kpl autopistokekoteloa 2020 Tolppavalaisimet 3 kpl uusittu 2020 Saunatilan kunnostus (A-B-sauna) 2021 Kameravalvontalaitteiston asennus 2021 Saunatilan kunnostus (C-B-sauna) 2022 Palovaroittimien asennus 2024 WC Tilan remontointi 2024
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Sveitsin uimala 1,7km
Lidl Sveitsin portaali 2,4km
Kauppakeskus Willa 3,3km
Paikallistiedot: Talvisilta on viihtyisä Hyvinkään kaupunginosa, joka sijaitsee noin kolmen kilometrin päässä ydinkeskustasta. Alueella toimivat Talvisillan päiväkoti sekä Talvisillan koulu, jossa järjestetään alkuopetusta 1.–2. luokille.

Sveitsin alueen laajat ulkoilureitit, hiihtoladut ja virkistysmahdollisuudet ovat aivan lähietäisyydellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0106-0007-0674-0003
Postitoimipaikka
Hyvinkää

Hinta

Velaton hinta
100 000 €
Myyntihinta
94 542,11 €
Neliöhinta
1 369,86 € / m²
Velkaosuus
5 457,89 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
287,41 € / kk
Pääomavastike
84,12 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
371,53 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Saunamaksu varauksen mukaan 13€ kpl/kk Autopaikka kylmä 7€/kk Autopaikkavuokra lämmin 13€/kk Autotallivuokra 43€/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Kiinteistö Oy Talvimartti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Asunto-osakeyhtiön välittömään hallintaan kuuluvat seuraavat tilat: Ulkoiluvälinevarasto, kuivaushuone, pesutupa, mankeli, pukuhuone 4kpl, sauna 2kpl, pesuhuone 2kpl, varasto 5kpl, WC, puhelintila, talouskellari, väestönsuoja, lämpökeskus ja 7kpl autotalleja. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokouksessa 12.5.2020 myönnettiin osakkeenomistajille lupa asennuttaa parvekkeelleen kiinteä jäähdytyslaite. Osakkeenomistajan on laadittava yhtiölle muutostyöilmoitus mm. laitteiston mallista, asennustavasta, äänitasosta ja kondenssivesien poistamisesta. Osakkeenomistajan kanssa tehdään erillinen sopimus, missä sovitaan laitteiston huolloista, asennuksesta, äänitasosta ja muusta kunnossapitovastuusta. Yhtiölle ei osakkeenomistajan asennuttamasta laitteistosta saa aiheutua kuluja. Isännöitsijätodistukseen kirjataan tiedot em. sopimuksesta sekä siitä, että osakkeen vaihtaessa omistajaa sopimus siirtyy uudelle omistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 400 675,84 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
27
Liiketilojen pinta-ala
274 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
3
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna