79 000 €67 m²

Martinkatu 14 A, Viertola, Hyvinkää3h, k, kph, vh, las.parveke

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
348,40 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viertola
Kaupunki
Hyvinkää

Heti vapaa ylimmäisen kerroksen kolmio.

Hissitalon ylimmäisen kerroksen kulmahuoneisto etsii uutta omistajaa. Kolme mukavan kokoista makuuhuonetta, kivan kokoinen keittiö, tilava olohuone, jonka viihtyisänä jatkeena lasitettu parveke. Kylpyhuone uusittu, muut tilat kaipaavat jo pientä päivitystä.

Hyvin hoidetussa taloyhtiössä, lähellä keskustan palveluita, suora kävelyreitti kauppakeskus Willaan. Tervetuloa viihtymään!

Soita tai laita viestiä, niin varataan sopiva näyttöaika.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Martinkatu 14 A, 05800 Hyvinkää
Kaupunginosa
Viertola
Kohdenumero
80474830
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
3 039 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Saattaa tämän ikäisissä taloyhtiöissä poiketa hieman nykystandardin mukaisesti laskettavalla tavalla mitattaessa.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, vh, las.parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone nykyaikainen, muut tilat kaipaavat jo päivitystä.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Mukavan kokoinen ovellinen keittiö, johon mahtuu hyvin ruokapöytä. Yläikkuna parvekkeelle päin. Siistikuntoinen.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke ja lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä ja lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, bidee-suihku, allaskaappi ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Hyväkuntoinen kylpyhuone, jossa tila päältä täytettävälle pesukoneelle. Kääntyvät suihkuseinät.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero ja kaapistot
Näkymät
Kulmahuoneisto viides kerros
Tulevat remontit
(Suuntaa-avata suositus, ei sitova) 2025 Pihavalaistuksen parantaminen 2027 Hissin uusinta 2028 Saunan pesuhuonetilan peruskorjaus 2028 Huippuimureiden uusinta, suunnittelu + vaihto
Tehdyt remontit
2024 Sähköautojen latauspaikat 2 autolle 2024 Ilmanvaihdon energiataloudellinen suunnittelu 2023 Lämmitysverkoston moottorin ja karaventtiilien uusinta, A20 kph peruskorjaus 2022 Vanhojen pihapuiden kaato, porraskäytävän savunpoistoluukun ja -järjestelmän asennus 2021 Ilmanvaihdon huippuimureiden uusimissuunnittelu, A4 kph peruskorjaus, A16 kph pienkorjaukset ja huoneiston sisämaalaukset haltuunoton aikana 2020 Huoneiston A7 kph-tilojen peruskorjaus 2019 Julkisivun kunnostus ja parvekkeiden peruskorjauksen 2v. takuutarkastus, A8 kph remontti 2019 Ilmanvaihtokanaviston nuohous ja säätö, palovaroittimien tarkistus, A7 kph peruskorjaus 2018 Saunan löylyhuoneen lattian kuivatus, vesieristys ja laatoitus, A8 kph peruskorjaus 2017 Puiden kaatoa piha-alueella 2017 Julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjausta 2017 Parvekkeiden lasitus 2017 Saunan löylyhuoneen peruskorjaus 2017 Huoneiston A14 kph-tilan peruskorjaus. Ilmoitustaulun uusinta 2016 Julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjauksen suunnittelu ja kilpailuttaminen 2016 Huoneistojen A1 ja A9 kph-tilojen peruskorjaus 2016 Lämpöverkoston pumpun uusinta 2016 Uima-altaan sulkuventtiilien uusinta, uuden allaspeitteen hankinta 2015 Hissin kannatusköysien uusinta, vetopyörä ja jarrupyörän sorvaus ja jarrukenkien vaihto 2015 Parvekkeiden ja julkisivujen korjaussuunnittelu 2014 Hissin korikaapelin uusinta 2014 Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus ja piha-alueen puiden kaatoa 2013 Porraskäytävävalaistuksen uusinta, Ulkovalaistuksen parantaminen 2012 Autolämmitystolppien asennus 2012 Putkivuodosta aiheutuneet korjaukset A2, A6 ja A10 2012 Uima-altaan suojapeitteen uusinta 2012 Peruskuntoarvio 2011 Alaoven koodikukon asentaminen, Pihakeinun hankinta ja leikkialueen kunnostus 2010 Uima-allastilan valaistuksen uusinta 2009 Autokatoksen saneeraus 2008 IV-kanavien nuohous ja säätö, pihan kunnostus 2007 Ikkunat ja parvekeovet, ulkoseinän levytysten korjaus 2006 Sokkelin peruskunnostus ja maalaus, hissin varavalojärjestelmä 2004 Porrastilan maalaus 2003 Lämmönjakolaitteisto uusittu. IV-laitteiden perushuolto 2002 Lukoston uusinta 1998 Katto ... (Täydellinen lista kunnossapitotarveselvityksellä) ...
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-Market Ukko-Pekka n. 450 m, K-Market Veturi, Keskustan palvelut noin 1 km, Kauppakeskus Willa (yli 100 liikettä ja esim HUS labra) n. 1 km, Kirjasto n. 1,2 km, Rautatieasema n. 1,1 km, Linja-autoasema paikallisliikenne n. 1,2 km (Lähipysäkki 280m), Linja-autoasema kaukoliikenne Linjala 850 m, Hyvinkään Sairaala n. 2,3 km, Terveystalo 1,4 km, Mehiläinen 1,5 km, Keilahalli n. 1,5 km, Elokuvateatterit; Julia n. 1,9 km, Kinoma n. 2,1 km ja BioRex n. 2,5 km, Sveitsin Uimala n. 2,3 km, Maauimala 2,7 km, Hyvinkään Jääliikuntakeskus (mm. jäähalli ja curling-kentät) n. 3,3 km, Perttula n. 3,2 km (jalkapallokentät ja hiihtoladut) Hyvinkään lentokenttä n. 4,3 km, Hyvinkään Moottoriurheilukeskus n. 5,9 km, Sveitsin hiihtokeskus 4,7 km, Hyvigolf n. 5 km, Kytäjä Golf 15,8 km, Sääksin uimaranta n. 18,6 km, Usmin Uimaranta n. 7,2 km, Uimaranta Herunen n. 10,5 km, jne
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
106-6-527-9
Postitoimipaikka
Hyvinkää

Hinta

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
72 238,05 €
Neliöhinta
1 179,10 € / m²
Velkaosuus
6 761,95 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
348,40 € / kk
Pääomavastike
134 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
484,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 2 € / kk Lisätietoja maksuista: Autokatospaikka 15 euroa/kk Autopaikan latauspiste hybridiauton paikkamaksu 30 euroa/kk Autokatos latauspiste sähköautonlatauspaikka 35 euroa/kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hyvinkään Martinkatu 14
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Parveketupakointikielto voimassa taloyhtiössä. Taloyhtiön kiinnitykset: 375 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
20
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.10.2030
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto ja koneellinen poisto
Tontin koko
3 039 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Hyvinkään Isännöinti Oy, Anne Piekkari, anne.piekkari@hyvinkaanisannointi.fi, 0400476042
Kaavoitustiedot
Hyvinkään kaupunki '019 45911
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Hyvät pyöräilytiet
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 5.12.2014 Parvekkeiden ja julkisivujen kuntotutkimus (Ins.tsto Condition Oy) 13.7.2012 Kiinteistön PTS-ehdotus ja kuntoarvio (Uudenmaan Kiinteistöarviointi)

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jonotuksella isännöitsijätoimiston hallinnassa. (Hybridiauton latausmahdollisuus, sähköauton latausmahdollisuus olemassa)