279 000 €132 m²

Kalevantie 2, Tiilijärvi, Hollola5h, k, kph, s, vh, 2xwc, 2xvarasto, terassi, autokatos

Velaton hinta
279 000 €
Hoitovastike
211,20 € / kk
Asuinpinta-ala
132 m²
Huoneita
5
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Tiilijärvi
Kaupunki
Hollola

Tervetuloa kotiin, jossa arki rullaa sujuvasti ja koko perhe viihtyy.

Hollolan Tiilijärvellä sijaitseva tilava erillistalo tarjoaa ihanteelliset puitteet erityisesti lapsiperheille, jotka arvostavat turvallista ympäristöä, toimivia tilaratkaisuja ja hyviä palveluita lähellä. Tämä 132 m² koti yhdistää käytännöllisyyden ja viihtyisyyden tavalla, joka tekee jokapäiväisestä elämästä helppoa ja mukavaa.

Kodissa on kolme makuuhuonetta, jotka mukautuvat perheen muuttuviin tarpeisiin – lastenhuoneiksi, työtilaksi tai vaikkapa harrastekäyttöön. Tilava olohuone toimii koko perheen yhteisenä sydämenä, jossa vietetään aikaa yhdessä niin arjessa kuin juhlassa. Keittiö tarjoaa runsaasti säilytys- ja työskentelytilaa, mikä tekee ruoanlaitosta sujuvaa myös kiireisessä lapsiperheen arjessa.

Käytännöllisyyttä lisäävät kaksi erillistä wc:tä, oma sauna rentoutumiseen sekä vaatehuone ja kaksi ulkovarastoa, joihin mahtuvat niin lastenvaunut, harrastusvälineet kuin kausitavaratkin. Suojaisa piha ja terassi kutsuvat ulkoilemaan, leikkimään ja viettämään aikaa yhdessä.

Taloyhtiön pihalta löytyvät keinut ja hiekkalaatikko tekevät tästä kodista erityisen houkuttelevan lapsiperheille. Alue on rauhallinen ja luonnonläheinen, mutta samalla arjen tärkeät palvelut, koulut, päiväkodit sekä hyvät liikenneyhteydet ovat helposti saavutettavissa. Bussipysäkki on lähellä ja pyöräilyreitit toimivat erinomaisesti.

Laajasti remontoitu koti tarjoaa huoletonta asumista pitkäksi aikaa. Muun muassa keittiö, kylpytilat, katto, putkisto ja sähköjärjestelmät on päivitetty, joten voit keskittyä nauttimaan asumisesta ilman suuria remonttihuolia.

Tämä koti on täydellinen valinta perheelle, joka arvostaa turvallista kasvuympäristöä, toimivia tiloja ja sujuvaa arkea palveluiden äärellä.

Tässä asunto-osake yhtiössä on 6 erillistaloa ja kaikki vastaavat omista remonteistaan ja kuluistaan, joten tämä koti on turvallinen valinta omaa taloa etsivälle. Lisäksi taloyhtiö piha-alueelta löytyy keinut ja hiekkalaatikko. Varainsiirto on vain 1,5%!

Tämä koti on kokonaisuus, jossa yhdistyvät tyyli, toimivuus ja sijainti – täydellinen valinta sinulle, joka arvostat laadukasta asumista.

Timo Friman LKV 050 5541974 timo.friman@houselahti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kalevantie 2, 15870 Hollola
Kaupunginosa
Tiilijärvi
Kohdenumero
80492403
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
132 m²
Tontin pinta-ala
5 563 m²
Kokonaispinta-ala
132 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h, k, kph, s, vh, 2xwc, 2xvarasto, terassi, autokatos
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Erillinen pakastin, jääkaappi, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone ja erillisuuni. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä ja lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, peili ja peilikaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kylmä ulkovarasto ja kaapistot
Tulevat remontit
Piha-alueen asfaltoinnin suunnittelu. Jätekatoksen kunnostus/pintakäsittely 2026. Pihapylväiden puhdistus ja hoito sekä pihapuiden leikkaus ja siistiminen.
Tehdyt remontit
2023 ilmanvaihdon nuohous

Velaton hinta
279 000 €
Myyntihinta
279 000 €
Neliöhinta
2 113,64 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
211,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
211,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 16 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksu on itse määritelty. Sähkönkulutus ollut noin 12.000kwh/vuosi

Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
6
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1985
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu ja tiili
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Aumakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.04.2036
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 563 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Isännöintitoimisto Talopro Oy, Anne Tillonen, 0400413939
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja hyvät pyöräilytiet
Lämmitys
Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen tyyppi: Ilmalämpöpumppu, kattolämmitys. Kokonaissähkön kulutus: 12000 kWh / vuosi.