99 500 €92,5 m²

Tervatie 2 E, Kuntakeskus, Hollola4h, k,kph.rt, wc,lasitettu parveke

Velaton hinta
99 500 €
Hoitovastike
496,50 € / kk
Asuinpinta-ala
92,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuntakeskus
Kaupunki
Hollola

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja tilavaan asuntoon Hollolan Tiilikankaalla. Tämä toisen kerroksen huoneisto tarjoaa mukavaa asumista perheelle tai tilaa kaipaavalle. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, joten tilaa riittää niin perheelle kuin etätyöskentelyynkin. Olohuoneesta avautuu lasitettu parveke, joka tarjoaa viihtyisän paikan rentoutumiseen.

Keittiö on hyvin varusteltu ja sieltä löytyy kaikki tarpeellinen arjen sujuvuuteen. Kylpyhuone on hyvässä kunnossa ja erillinen wc tuo lisämukavuutta asumiseen.

Asunto Oy Tervashonka on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty useita merkittäviä remontteja, kuten ikkunat uusittu ja parvekkeet maalattu. Tulevaisuudessa on suunnitteilla putkiremontin hankesuunnittelu, mikä lisää taloyhtiön arvoa entisestään.

Sijainti on erinomainen, sillä kaikki tarvittavat palvelut ovat kävelymatkan päässä. Läheltä löytyvät muun muassa Prisma, kirkko, uimahalli ja yläaste. Hyvät liikenneyhteydet takaavat sujuvan kulkemisen niin omalla autolla kuin julkisilla kulkuvälineilläkin.

Tämä koti tarjoaa loistavat puitteet mukavaan asumiseen rauhallisella alueella, jossa arki sujuu vaivattomasti.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä talosta perheesi uusi koti!

Yhteydenotot:

HOUSE Lahti Marko Sykkö Asuntomyyjä p. 0443424659 / marko.sykko@houselahti.fi

Ei sattumaa, vain harkittuja tekoja. www.houselahti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tervatie 2 E, 15870 Hollola
Kaupunginosa
Kuntakeskus
Kohdenumero
80474338
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
92,5 m²
Tontin pinta-ala
1 638 m²
Kokonaispinta-ala
92,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k,kph.rt, wc,lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, liesituuletin, jääkaappi, jääkaappipakastin, erillisuuni ja mikroaaltouuni. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Pohjoinen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Peili, bidee-suihku, wc-istuin, allaskaappi, pesuallas, pesukoneliitäntä, suihku ja suihkuseinä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: Bidee-suihku, peili ja wc-istuin.
Säilytystilat
Seinäkaapit ja häkkivarasto
Tulevat remontit
2025-2026 käynnistetään putkiremontin hankesuunnittelu.
Tehdyt remontit
1996 Radonkaivo 2000 Kattoremontti 2002 Kylpyhuoneiden osittainen saneeraus 2004 Käyttövesiputket uusittu 2007 Parvekkeiden maalaus 2007 Porraskäytävien maalaus 2009 Salaojitus 2013 Lukituksen uusinta 2013 Lämmönsiirtimen vaihto 2014 Radonkaivo 2014 Ulkovalaistuksen uusinta 2014 Elementtisaumaukset 2016 Vuokrattavan tilan katon kunnostus/maalaus 2017 Siivouskomeron katon uusiminen 2018 Piha-alueiden kunnostusta yhdessä naapuritaloyhtiöiden kanssa 2019 Ikkunat uusittu 2019 F-rapun IV-kone vaihdettu 2022 E-rapun IV-koneen laakerinvaihto 2022 Seinätikkaat turvakiskoilla 2024 Katon kuntotarkastus
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Prisma 500 m
Kirkko 300 m
Sotekeskus 200 m
Hollolan ylä-aste 300 m
Uimahalli 300 m
Jäähalli 400 m

Paikallistiedot: Asunto sijaitsee aivan Hollolan kuntakeskuksen palveluiden äärellä kävelymatkan päässä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0098-0455-0015-0025
Postitoimipaikka
Hollola

Hinta

Velaton hinta
99 500 €
Myyntihinta
96 983,48 €
Neliöhinta
1 075,68 € / m²
Velkaosuus
2 516,52 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
496,50 € / kk
Pääomavastike
69,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
566,01 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tervashonka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 183 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
14
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 02.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 638 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintikeskus Tammen Oy, Satu Ala-Röyskö, satu.ala-rousko@tammentalot.fi, 0407485877
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja kaupunkiliikenneyhteys

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, kerhohuone, pesutupa ja väestönsuoja