34 093 €60 m²

Perhosenkierto 33, Malminkartano, Helsinki3h+kt

Velaton hinta
34 093 €
Hoitovastike
869,43 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
2016
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Malminkartano
Kaupunki
Helsinki

Ensimmäisen kerroksen parvekkeellinen kolmio lähellä luontoa.

Asunto sijaitsee talon kulmassa, joten siinä on ikkunoita kahteen ilmansuuntaan. Olohuoneen yhteydessä on kulmakeittiö, joten voit ruuanlaiton lomassa seurustella vieraiden kanssa tai seurata lasten leikkejä. Keittiössä on jääpakastinkaappi, keraaminen liesi sekä tilavaraukset mikrolle ja astianpesukoneelle. Olohuoneesta on kulku asunnon parvekkeelle.

Kaksi makuuhuonetta on sijoitettu asunnon eri puolille luomaan yksityisyyttä. Toimiva kylpyhuone takaa arjen sujuvuuden. Kylpyhuoneessa on paikka pyykinpesukoneelle ja kuivausrummulle. Myös säilytystilaa on kylpyhuoneessa mukavasti peili- ja allaskaapeissa sekä erillinen pyykkikaappi.

Honkasuon puistoalueen laidalla sijaitseva asumisoikeuskohde Perhosenkierto 33 koostuu kahdesta kerrostalosta ja yhdestä rivitalosta. Energiatehokkaat, puurakenteiset rakennukset ovat VTT:n määritelmän mukaisia passiivitaloja.

Kohteessa on Elisan 50 Mbit/s kiinteistölaajakaista, joka sisältyy käyttövastikkeeseen, ja autopaikkoja on varattavissa saatavuuden mukaan. Asukkaiden käytössä ovat talosauna, talopesula, kuivaushuone ja harrastetila sekä jokaiselle asunnolle oma irtainvarasto. Viihtyisällä sisäpihalla on leikkipaikka ja oleskelutilaa.

Honkasuon sijainti on erinomainen: sekä Helsingin Malminkartanon että Vantaan Myyrmäen palvelut ovat lähellä, sillä alue sijaitsee aivan Vantaan rajan tuntumassa. Vihdintielle pääset kätevästi autolla, ja molemmat juna-asemat ovat noin kilometrin kävelymatkan päässä. Päiväkodit, koulut ja lukio löytyvät nekin kävelyetäisyydeltä.

Myös luonto ja ulkoilumahdollisuudet ovat Honkasuolla lähellä. Alueen ympäristössä kulkee runsaasti ulkoilureittejä, ja läheltä löytyy muun muassa kuntoilijoiden suosima Malminkartanonhuippu. Myyrmäen urheilupuisto on noin kilometrin päässä, tarjoaa laajat mahdollisuudet liikuntaan: kaksi jäähallia, yleisurheilukenttä, jalkapallostadion, jalkapallohalli ja palloiluhalli Vantaan Energia -areena sekä uimahalli kuntosaleineen.

Kiinteistö on savuton. Savuttomuus tarkoittaa, että tupakointi on kielletty koko kiinteistössä, sen huoneistoissa, parvekkeilla, piha-alueilla ja yhteisissä tiloissa.

Perustiedot

Kaupunginosa
Malminkartano
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
60 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+kt
Huoneita
3
Vapautuu
01.07.2026
Lisätiedot
Alkup. asomaksu: 28 160,22 € indeksikorotus: 5 933,18 €
Postitoimipaikka
HELSINKI

Hinta

Velaton hinta
34 093,40 €
Neliöhinta
568,22 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
869,43 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu 20,50 €/kk/hlö
Muut kustannukset
Vakuus: 250,00 €

Rakennusvuosi
2016
Kerroksia
4