279 000 €46 m²

Lauttasaarentie 47 A, Lauttasaari, Helsinki2h,kk,kph (yj. 2h+kk)

Velaton hinta
279 000 €
Hoitovastike
308,20 € / kk
Asuinpinta-ala
46 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1938
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

Kodikas kaksio käytännöllisellä pohjaratkaisulla Lauttasaaressa

Koti soveltuu erinomaisesti ensiasunnoksi tai sinulle, joka arvostat merellistä Lauttasaarta, kattavia palveluita, sujuvia liikenneyhteyksiä sekä luonnon läheisyyttä.

Alue tarjoaa viihtyisän yhdistelmän kaupunkiasumista ja rauhallista ympäristöä. Metroasema, kaupat, kahvilat ja ulkoilureitit sijaitsevat kävelyetäisyydellä.

Isot ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa huoneisiin ja käytännöllinen pohjaratkaisu hyödyntää neliöt tehokkaasti.

Ota yhteyttä ja tule tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin! Tiedustelut ja esittelyt:

Pauliina Koskela kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV 040 593 7950 pauliina.koskela@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Lauttasaarentie 47 A, 00200 Helsinki
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
618099
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
46 m²
Tontin pinta-ala
837 m²
Kokonaispinta-ala
46 m²
Huoneiston kokoonpano
2h,kk,kph (yj. 2h+kk)
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, erillisuuni, keraaminen liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kellari, vintti
Näkymät
Lauttasaarentien suuntaan.
Tulevat remontit
Päätetyt: Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 23.3.2026 päätettiin, että vuoden 2026 aikana suoritetaan jätevesiviemäreiden sukitus, kaukolämmön alajakokeskuksen uusinta sekä 8 kpl kylpyhuoneiden uusinta. Hankkeiden rahoitus enintään 332 500 euron suuruisella lainalla, jonka laina-aika on 25 vuotta.. Suunnitellut: Hallituksen kunnossapitotarveselvitys v.2025: 2025 Kattoremontin uusintasuunnitelmat, urakan kilpailutus (Tilattu, laadinnassa, suunnitelmat valmiit maaliskuussa 2025). 2025 Kuntotutkimukset: käyttövesijohtojen röntgen‑kuvaus ja viemäreiden kuntotutkimukset painehuuhtelukuvaukset (Suoritettu helmikuussa 2025, raportti toimitetaan maaliskuun lopussa). 2025–2026 Kattoremontti. Asunto-osakeyhtiölain mukaisen hallituksen kirjallisen selvityksen yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana tarkoitus on, että hallitus esittää arvionsa kunnossapitotöitä, jotka voivat vaikuttaa osakehuoneiston käyttämiseen tai siitä aiheutuviin kustannuksiin. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään aina yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain.
Tehdyt remontit
2024 jätekatoksen uusinta. 2024 ilmanvaihdon puhdistus. 2024 märkätilojen kosteuskartoitus/kuntotutkimus. 2023 katon kuntoarviotarkastus. 2023 antenniverkon kuntotutkimus ja toiminnantarkastus. 2023 hissin korjaus (hätätyönä), prosessi/piirikortti uusittu ja johdotuksia uusittu. 2022 Pääovien ja liiketilojen ikkunapokien kunnostaminen. 2022 A10 ja liiketilan 3 korjaukset. 2022 Hormien nuohous. 2021 Pumppausjärjestelmä kellarikerroksessa (perusmuurin mahdollisten vuotojen seuranta). 2018 Autosähköpistorasiat uusittu ja tehty asuntojen KPH-tilojen kosteusmittaukset. 2018 Piha-aidan osittainen uusinta ja vanhan purku. 2018 Märkätilojen kosteuskartoitukset. 2017 Lukitus uusittu (Abloy Sento). 2016 Takkojen hormien nuohous ja tiiveyskoe. 2015 Porrashuoneen ala-aula maalattu. 2013 Katolle lisätty lumiesteitä. 2012 Vesikatto pinnoitettu, pelti ja hormikorjaukset tehty. 2009 Julkisivut maalattu. 2005 Hissi peruskorjattu. 2009 ja 2002 Takkojen hormit nuohottu. 2001 Lämmönjakokeskuksen laitteistot uusittu. 1995 Julkisivut paikkarapattu ja maalattu. 1989 Porrashuone maalattu, ikkunat uusittu. 1988 LVI-työt, sähkönousut ja sähköpääkeskus uusittu.

Velaton hinta
279 000 €
Myyntihinta
277 605,46 €
Neliöhinta
6 065,22 € / m²
Velkaosuus
1 394,54 €

Vastikkeet

Hoitovastike
308,20 € / kk
Pääomavastike
77,28 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
385,48 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 25,00 €/hlö/kk. Autopaikkavuokra 45,00 €/kk, saunamaksu 15,00 €/kk. 14.4.2026 pidetyssä hallituksen kokouksessa on käsitelty, että pääomavastikkeille tehdään seuraavat muutokset: Pääomavastike hankkeet 2022 lasketaan tasosta 1,68 € / m2 tasoon 1,55 € / m2.

Rakennusvuosi
1938
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
173 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1938
Kerroksia
5
Tontin koko
837 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lahex Oy ISA Nikolai Lindholm
Kaavoitustiedot
Lisätiedot Helsingin kaupunki Rakennettu ympäristö
Kunnan numero
91

Yhteiset tilat
Sauna, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan
Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia parkettia, seinät maalattu. Olohuone: Lattia parkettia, seinät maalattu. Makuuhuone 1: Lattia parkettia, seinät maalattu. Kylpyhuone: Laatoitettu. Eteinen: Lattia parkettia, seinät maalattu.