599 000 €77 m²

Döbelninkatu 4 A, Töölö, Helsinki3h+k+kph+halli+et

Velaton hinta
599 000 €
Hoitovastike
408,10 € / kk
Asuinpinta-ala
77 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
1936
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Töölö
Kaupunki
Helsinki

Neljännen kerroksen tunnelmallinen ja viehättävä läpitalon huoneisto sijaitsee Töölöntorin kupeessa, rauhallisella Döbelninkadulla.

Asunnossa on erinomainen pohjaratkaisu ja se muuntautuu monenlaiseen tarpeeseen. Huoneiston keittiö on uusittu ja pinnat on maalattu linjasaneerauksen yhteydessä 2017. Olohuone on tilava ja se soveltuu erilaisiin sisustusratkaisuihin. Keittiön viereinen huone on toiminut niin makuu-, työ- ja ruokailuhuoneena. Isoon makuuhuoneeseen mahtuu parisängyn lisäksi työ- tai pukeutumistila, tällä hetkellä se on kahden lapsen huoneena. Halli toimii loistavasti tarpeen mukaan oleskelu-, ruokailu- tai työtilana ja siellä on kaunis, toimiva takka. Laajennetussa kylpyhuoneessa suihkutilan erottaa lasiseinä ja siellä on tilaa myös pyykkihuollolle. Eteisessä, hallissa ja makuuhuoneessa on alkuperäiset kiintokaapit ja asunnossa onkin yllättävän paljon säilytystilaa, jota löytyy lisäksi myös omasta kellari- ja ullakkovarastosta.

Yhtiö on hyvin hoidettu, hissillisen talon korjaushistoria on kattava ja kaikki suuret remontit on tehty. Taloyhtiöllä on viihtyisä sisäpiha, kodikas saunaosasto oleskelutiloineen sekä hyvin varusteltu pesutupa.

Tämän kodin harmonisessa tunnelmassa on helppo viihtyä ja viipyä. Jos kuitenkin kaipaat kaupungin vilinää, niin se löytyy aivan kulman takaa. Töölöntorille on noin 250 metriä, sieltä löytyy lähikaupat ja tori, ravintoloita sekä paljon viehättäviä kahviloita ja pikkuliikkeitä. Töölön kirjasto, ooppera ja teatterit tarjoavat palveluitaan kulttuurinälkään. Päiväkoti on aivan vieressä ja lähimpään kouluun on vain 600 metriä. Suosittu Topeliuksenpuisto on lyhyen kävelymatkan päässä, Töölönlahdelle ja merenrantaan on 10 minuutin kävelymatka! Liikenneyhteydet ovat erinomaiset, useita raitiovaunu- ja bussilinjoja menee vierestä ja lentokentälle ajaa omalla autolla 20 minuutissa.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Döbelninkatu 4 A, 00260 Helsinki
Kaupunginosa
Töölö
Kohdenumero
80506178
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
77 m²
Tontin pinta-ala
936 m²
Kokonaispinta-ala
77 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+halli+et
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan, 3 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni, jääkaappipakastin ja erillisuuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Lattialämmitys, wc-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero ja vinttikomero
Näkymät
Länteen sisäpihalle, itään leikkipuistoon.
Tulevat remontit
2026 Porrashuoneiden ikkunoiden huoltomaalaus. 2027 Pihamuurin korjaus + istutukset. 2029 Tuuletusparvekkeiden korjaukset.
Tehdyt remontit
2025 vesikatteen maalaus, hissien peruskorjaus. 2022 ilmastointijärjestelmien korjaukset, hissien korjaukset. 2021 uusi polkupyöräteline hankittu pihalle. 2020 porrashuoneiden ja kellarikäytävän lattian huoltomaalauskorjaukset, hissien kannatinköydet uusittu. 2019 vesikatteen ja ullakkokomeroiden uusiminen. 2018 sisäpihan porrashuoneiden ulko-ovien maalauskorjaus, kiinteistöautomaation etävalvonnan toteuttaminen. 2016-2017 linjasaneeraus: LVIS-järjestelmien uusiminen, painovoimainen ilmanvaihto muutettu koneelliseksi poistoilmanvaihdoksi lämmöntalteenotolla, porrashuoneen kunnostus, sisäänkäyntioven kunnostus, kellaritilojen /-varastojen kunnostus/uusiminen, huoneistojen märkätilojen uusiminen, saunan ja pesulan rakentaminen, lukituksen uusiminen, ikkunoiden uusiminen. 2009 sisäpihan ovien ja porrasikkunoiden huoltomaalaus ja syöksytorvet uusittu. 2008 vesikaton pinnoitus, 2007 lämpö-, vesi- ja viemärijohtojen kuntotutkimus, ikkunoiden huoltomaalaus. 2006 kuntoarvio, 2004 mankeli, lämmönsiirrin ja linjasulkuventtiilit. 2002 pihakannen vesieristys ja kiveys. 2000 jätekatos. 1999 porraskäytävien kunnostus, lukitusjärjestelmä. 1998 takkojen hormien korjaus. 1996 sisäpihan julkisivun rappaus ja lisäikkunat, hormien pellitykset. 1990 hissit uusittu. 1966 lämpö-, vesi- ja viemäriputkisto, sähköjohdot.
Tietoliikennepalvelut
Elisan taloyhtiölaajakaista, 25 Mb, Yhteys toimii suoraan asunnon datapistokkeesta. Tilaukset/kytkennät ja lisätiedot suoraan Elisalta., Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
599 000 €
Myyntihinta
544 901,93 €
Neliöhinta
7 779,22 € / m²
Velkaosuus
54 098,07 €

Vastikkeet

Hoitovastike
408,10 € / kk
Pääomavastike
619,85 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 027,95 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Töölö-Hesperia
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 5 018 437,60 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1936
Huoneistojen lukumäärä
48
Liiketilojen pinta-ala
35,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 28.11.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Mekaaninen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
936 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Aavatalo Oy, Johannes Halmevuo, johannes@aavatalo.fi, 010 311 3300

Yhteiset tilat
Pesutupa, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, mankeli, vinttikomero ja kuivaushuone