1 790 000 €155 m²

Pieni Roobertinkatu 5 B, Kaartinkaupunki, Helsinki4h + k + kph

Velaton hinta
1 790 000 €
Hoitovastike
775 € / kk
Asuinpinta-ala
155 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1888
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaartinkaupunki
Kaupunki
Helsinki

Tervetuloa tutustumaan tähän upeaan ylimmän kerroksen uusrenessanssiasuntoon Kaartinkaupungin arvostetussa Neodomuksessa, Pikku Roobertinkadun ja Korkeavuorenkadun kulmassa!

Tässä valoisassa ja avarassa 155 m²:n kulmahuoneistossa yhdistyvät historiallinen tunnelma ja modernin kaupunkiasumisen parhaat puolet. Korkeat huoneet, suuret ikkunat sekä kauniit näkymät Johanneksenkirkolle tekevät asunnosta ainutlaatuisen.

Asunnon pohjaratkaisu on helposti muokattavissa ja mahdollistaa jopa kolme makuuhuonetta. Tilava eteinen johdattaa avaraan olohuoneeseen, jossa kulmahuoneen suuret ikkunat kahteen eri ilmansuuntaan tuovat runsaasti luonnonvaloa. Olohuone muodostuu näyttävästä huonekokonaisuudesta ruokahuoneineen, jossa alkuperäinen kakluuni ja klassinen salirakenne luovat arvokasta tunnelmaa.

Suuren keittiön yhteyteen on mahdollista toteuttaa parveke sisäpihan puolelle. Yksi makuuhuoneista on tällä hetkellä näyttävänä vaatehuoneena.

Asunnossa on saunallinen kylpyhuone, erillinen wc sekä käytännöllinen vaatehuone, jotka lisäävät asumismukavuutta arjessa.

Taloyhtiössä on lähivuosina tehty merkittäviä perusparannuksia, kuten sisäpihan julkisivuremontti, ikkunoiden uusiminen sekä tuuletusparvekkeiden kunnostukset. Vakavarainen taloyhtiö ja maltillinen hoitovastike, 5,00 €/m², tekevät kokonaisuudesta erityisen houkuttelevan.

Harvoin tarjolla oleva ylimmän kerroksen kokonaisuus yhdellä Helsingin arvostetuimmista sijainneista.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kaartinkaupunki
Kohdenumero
20392715
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
155 m²
Tontin pinta-ala
944 m²
Kokonaispinta-ala
155 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h + k + kph
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: kaasu, erillisuuni. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, astianpesukone, liesituuletin / suodatin.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peili, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Sisäpihan julkisivusaneeraus: 2023–2024 sisäpihan julkisivun saneeraus ja kaikkien huoneistoikkunoiden uusiminen puisina, liiketilojen ikkunoiden kunnostaminen, osakasparvekkeiden rakentaminen 2023 Katon paikkakunnostus 2022 Varastokomerot uusittu 2015 Porraskäytävät maalattu 2014 Kadunpuolen julkisivu saneerattu 2012 Linjasaneeraus 2012 Lämmönvaihdin uusittu

Velaton hinta
1 790 000 €
Myyntihinta
1 623 496,84 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
11 548,39 € / m²
Velkaosuus
166 503,16 €

Vastikkeet

Hoitovastike
775 € / kk
Pääomavastike
1 126,85 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 901,85 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
30 € / kk

Rakennusvuosi
1888
Huoneistojen lukumäärä
9
Liiketilojen pinta-ala
65 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018 viimeinen voimassaolopäivä 11.9.2034
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
944 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti, Harri Luona 0102354778

Yhteiset tilat
vinttikomero, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv, hormi olemassa, Huoneistokohtaiset varastot.
Muut tilat
makuuhuoneissa ja vaatehuoneessa puinen lautalattia
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laatta. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: muu. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: maalattu. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu, muu. Saunassa: puu.