175 000 €53,5 m²

Käpytie 8, Oulunkylä, Helsinki

Velaton hinta
175 000 €
Hoitovastike
321 € / kk
Asuinpinta-ala
53,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Oulunkylä
Kaupunki
Helsinki

Valoisa koti Helsingin Oulunkylässä – täysin uudistetut pinnat

Tämä viehättävä koti sijaitsee rauhallisella asuinalueella Helsingin Oulunkylässä. Sijainti tarjoaa toimivat puitteet viihtyisään arkeen vehreässä ympäristössä, jossa palvelut ja hyvät liikenneyhteydet (mm. juna-asemalle n.300m) ovat helposti saavutettavissa.

Asunnon pohjaratkaisu on selkeä ja avara. Huolella ylläpidetyssä kodissa on vuonna 2021 remontoitu keittiö, joka vastaa nykypäivän tarpeita. Parkettilattiat tuovat huoneisiin lämpöä ja ajatonta tyyliä.

Kylpyhuone on uudistettu vuonna 2022 nykyaikaiseksi ja käytännölliseksi. Tilassa on miellyttävä lattialämmitys, tyylikäs suihkuseinä sekä valmius pesukoneelle. Kokonaisuuden kruunaa viihtyisä parveke, josta avautuvat näkymät sisäpihalle kaakkoon.

Asunto-oy Käpytie 8 on aktiivisesti hoidettu taloyhtiö, jossa on vuosien varrella toteutettu merkittäviä perusparannuksia, kuten ikkunoiden uusiminen, sekä vesikattoremontti (2025). Yhtiön yhteisiin tiloihin kuuluvat muun muassa sauna ja pesutupa.

Tämä koti tarjoaa valmiin ja viihtyisän asuinympäristön uudelle asukkaalleen. Tule tutustumaan tähän muuttovalmiiseen kokonaisuuteen paikan päälle.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi – tämä koti odottaa uusia asukkaitaan.

Perustiedot

Sijainti
Käpytie 8, 00650 Helsinki
Kaupunginosa
Oulunkylä
Kohdenumero
64172729
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
53,5 m²
Tontin pinta-ala
1,43 ha
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Sop.mukaan
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, integroitu astianpesukone. Liesi: liesituuletin hormilla, keraaminen liesi. Keittiö on remontoitu v.2021
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kylpyhuonekaapistot, peilikaappi. Kylpyhuone on remontoitu v.2022
Näkymät
kaakko, luode
Tulevat remontit
KORJAUSTARVESELVITYS 2025-2029 / Varsinainen yhtiökokouskutsun 26.5.-25 mukaaan: 2025: Akkuvarmenteiset palohälyttimet, Hormistojen nuohous (kaksiot), Kylpyhuonekorjaukset osakkaiden omat, max 4/v (vuosittain). Sadevesikaivojen puhdistus (vuosittain), Viemärilinjojejn kuntokartoitus, Taloyhtiön saunan kunnostus. 2026: Porrashuoneiden maalauskunnostus, Kylpyhuonekorjaukset osakkaiden omat, max 4/v (vuosittain, Julkisivun kuntotutkimus, Sadevesikaivot. 2027: Tietoliikenneverkon kunnostus, Saunan ja pesuhuoneen remontti, Kylpyhuonekorjaukset osakkaiden omat, max 4/v (vuosittain), Sadevesikaivot. 2028: Julkisivujen kunnostus, Kylpyhuonekorjaukset osakkaiden omat, max 4/v (vuosittain), Sadevesikaivot. 2029: Kylpyhuonekorjaukset osakkaiden omat, max 4/v (vuosittain), Sadevesikaivot.
Tehdyt remontit
Keittiö ja lattiat on remontoitu v.2021 ja kylpyhuone v.2022. 1995 Yhtiön sauna, pesu- ja pukuhuone korjattu vesieristyksen ja pintojen osalta. 1998 Tontin sadevesijärjestelmän parantaminen E, J ja K-talojen osalta. 2001 Tehtiin alapohjan tuuletukset. 2002 Julkisivuelementtien saumojen uusiminen. 2005 Lukituksen uusiminen Abloy Exec-sarjaan. 2007 Katot uusittu. 2009 Kiinteistön kuntoarvio ja P-paikat ja kulkureitit asfaltoitu. 2010 Parvekkeet remontoitu. 2011 Kattojen läpivientien tarkastukset ja vaakakourujen kaatojen korjaukset. 2011 Ulkovarastojen kunnostus ja maalaus. 2012 Vesikattojen jälkitöiden korjaus ja harjatiivisteiden asennus. 2013 Kolmen kattoikkunan korjaaminen. 2014 Ilmanvaihdon nuohous pienkerrostaloissa ja soveltuvin osin painovoimaisissa asunnoissa. 2015 Jätekatosten ja varastojen katoille lumiesteet ja sadevesikourut. 2016 Asuntojen pääovet ja pienkerrostalojen ulko-ovet uusittiin (PK Ikkunat ja Ovet Oy, ovet ovat Kaskipuun ovia). 2016 Pienkerrostalojen 2. kerroksen asuntoihin lisättiin ovipuhelinjärjestelmä (AM Security Oy). 2017 Takaovien uusiminen osaan asuntoja osakkaiden oma hankita (PK Ikkunat ja Ovet Oy, ovet ovat Kaskipuun ovia), Leikkipaikkojen kunnostus (Leikkiturva Oy), Talotikkaiden maalaus (Uudenmaan Kattomaalaus ja Huolto Oy), Käpyläntie 41:n jätekatos poistettiin käytöstä. Jäteastiat ovat Hannoa Oy:n jäteastiasuojassa. Kuivaushuoneeseen hankittiin uusi kuivauskone (Talpet Oy). 2018 Salaojien kuvaus ja huuhtelu. 2019 Rakennusten välisten lämmitys- ja käyttövesiputkien uusiminen ja varausputkien asentaminen sähköjärjestelmien uusimista varten Käpyläntie 41 tontilla. (LVI Optio Oy) Lämmönvaihtimen uusiminen Käpyläntie 41 (LVI Optio Oy). 2020 Rakennusten välisten lämmitys- ja käyttövesiputkien uusiminen ja varausputkien asentaminen sähköjärjestelmien uusimista varten Käpytie 8 tontilla. (LVI Optio Oy), Lämmönvaihtimen uusiminen Käpytie 8. (LVI Optio Oy), Hankittiin uusi mankeli. (Nocamar Oy). 2021 Uusittiin yhtiön ikkunat. (Pihla Inwido Oy) Uusittiin patteriventtiilit ja -termostaatit, uusittiin muut lämmitysjärjestelmän venttiilit sekä tasapainotettiin lämmitysjärjestelmä. 2023: Yhtiön omistama asunto 3 remontoitu, Vesivahinkojen korjaukset asunnoissa 4, 14, 5 sekä 45, Vesikattojen kuntotutkimus. 2024: Lattiakaivojen tiivistys, Kylpyhuonekorjaukset K 37 (jatkuu 2025), Vesikattojen kunnostus.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
ruokakauppa n.500m, päiväkoti n.700m, ala-aste n.1km

Velaton hinta
175 000 €
Myyntihinta
167 232,80 €
Neliöhinta
3 271,03 € / m²
Velkaosuus
7 767,20 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
321 € / kk
Pääomavastike
142,11 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
463,11 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Vesimaksu 22€/hlö/kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Käpytie 8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Huoneistojen takapihojen terassit ja mahdolliset aitarakennelmat ovat osakkaan vastuulla. Pensasaitojen hoitovastuu on osakkaalla. Yhtiössä on rivi-ja ketjutaloja sekä paritaloja. .YK-päästös: Hallitus valtuutettiin perimään tai jättämään perimättä enintään kolmen hoitovastikkeen määrä.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1979
Kerroksia
2
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
1,43 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
ES-Isännöinti Oy, Sari Pekanpalo p. 050 472 6420
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Helsingin kaupunki
Liikenneyhteydet
bussipysäkki n.200m, juna-asema n.300m, raitiovaunu n.600m
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lattialämmitys: Kylpyhuone
Tontin vuokra päättyy
31.12.2040
Tontin vuokra
38367.64 € / vuosi