155 000 €75 m²

Rekipellontie 14, Vesala, Helsinki4h, avok, kph, p

Velaton hinta
155 000 €
Hoitovastike
439,28 € / kk
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vesala
Kaupunki
Helsinki

Tässä on ainutlaatuinen tilaisuus saada käsiisi juuri remontoitu, tyylikäs, hyväpohjainen ja valoisa kolmio ylimmästä kerroksesta Vesalasta (3/3)

Vesala on rauhallinen, vehreä ja pientalovoittoinen alue, joka tarjoaa kattavat palvelut lyhyen kävelymatkan päässä. Erinomaiset liikenneyhteydet löytyvät läheltä, ja sekä linja-autopysäkki että Kontulan metroasema sijaitsevat aivan lähettyvillä. Lisäksi alueen kattavat ulkoilumahdollisuudet lähtevät lähes kotiovelta, mikä tekee siitä ihanteellisen asuinpaikan ulkoilusta ja luonnosta nauttiville.

Tämä on tilaisuus, jota et halua missata! Ota rohkeasti yhteyttä, tilaa itsellesi asunnon myyntipaperit etukäteen ennen esittelyä luettavaksi ja varaa oma henkilökohtainen esittelyaikasi.

Tule, näe ja tee tarjous - tämä voi olla juuri se koti, jota olet etsinyt!

Perustiedot

Kaupunginosa
Vesala
Kohdenumero
1413480
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
7 685 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, avok, kph, p
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Juuri remontoitu, moderni avokeittiö käyttämättömillä, integroiduilla Electrolux-kodinkoneilla, varustus: integroitu jääkaappipakastin, integroitu astianpesukone, liesituuletin, induktioliesi, erillisuuni, mikroaaltouuni. Lattia: Tammiparketti
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Itä
Kylpyhuoneen varusteet
Juuri uusittu kylpyhuone lattialämmityksellä ja himmennettävällä valaistuksella, peilikaappi valaisimella, allaskaapi, wc-istuin, suihku, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä. Lattia: Kaakeli. Seinät: Laatta
Näkymät
Puistomaiset, pihalle. Ikkunasuunnat: pohjoinen, itä
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2024-2028: 2024: Lämmönsäätö, patteriventtiilien uusiminen 2025: Ikkunoiden huoltomaalaus, hormien nuohous 2026: Kylpyhuoneiden kuntoarvio
Tehdyt remontit
Huoneissa uusittu kaikki pinnat (mh, eteinen, olohuone), kylpyhuoneen ja keittiön remontti sekä keittiön viereen rakennettu lisähuone. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Rakennusvalvonta-viranomaiselta haettu / saatu lupa: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2001 Puurakenteiden huoltomaalaus. 2006 Pysty- ja vaakaviemäreiden huuhtelu, piha-aidan rakentaminen. 2007 Lisäaidan rakentaminen. 2008 Porrashuoneiden maalaustyö. 2011 Julkisivujen kunnostus ja ulkovarastojen maalaus. 2013 Jätevesipumppaamon uusiminen, viemäriverkoston painehuuhtelu, kylpyhuoneiden lattioiden peruskunnostus (sisältäen wc-istuinten uusimisen). 2014 Lämmönjakokeskus uusittu, lukitus uudistettu Abloy Sento. 2015 Aidan maalaus. 2016 Leikkialueen perusparannus. 2017 IV-hormien puhdistus. 2018 Jätevesiviemärin (E-talo) ja salaojan (A-talo) korjaustyöt. 2019 DNA taloyhtiölaajakaista. 2019 Viemäriverkoston painehuuhtelu. 2019 Kattokorjauksen hankesuunnittelu, kylpyhuoneiden kosteuskartoitus. 2020 Vesikattojen korjaus. 2023 Korvausilmaventtiilit vaihdettu Velco-venttiileiksi. 2024 Lämmönsäätöjärjestelmän tasapainotuksen suunnittelu 2025 Lämmönsäädön tasapainotusurakka ja patteriventtiilien uusiminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: mm. Helsingin Yhteislyseo n. 1km, Laakavuoren ala-aste n. 1.1km, Metropolia Ammattikorkeakoulu — Myllypuron kampus n. 2.5km. n. 1 km; Päiväkodit: mm. Päiväkoti Liinakko n. 200m, Päiväkoti Loimi n. 290m, Päiväkoti Tunturi n. 550m. n. 0,2 km; Ruokakaupat: mm. K-Market Vesala n. 550m, K-Supermarket Kontumarket n. 850m, Lidl Kontula n. 900m, S-market Kontula n. 900m, n. 0,55 km; Muut lähipalvelut: mm. Kontulan liikuntapuiston tekojääkenttä n. 500m, Kontulan kirjasto n. 600m, Urheiluhallit Kontula (Kontulan Uimahalli) n. 600m, Kontulan ostoskeskus n. 900m n. 0,5 km
Lisätiedot
Isännöitsijäntodistuken mukaan osakas on aloittanut muutostyön ilman lupaa sekä aiheuttanut muutostyön yhteydessä lievän vesivaurion alakerran asuntoon sekä irtainta siirtäessään vaurioita taloyhtiön C-portaan seinä-, porraskaide-, ja kattorakenteille. Arvoitu korjauskustannus on n. tuhat €. Vanha osakas on saanut edellä mainituista syistä johtuen hallituksen kirjallisen varoituksen.

Velaton hinta
155 000 €
Myyntihinta
152 977,36 €
Neliöhinta
2 066,67 € / m²
Velkaosuus
2 022,64 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
439,28 € / kk
Pääomavastike
71,06 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,50 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 20 € / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Rekipellontie 14
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1991
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
7 685 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö: Helsingin Kiinteistöpalvelu Oy
Isännöinti
Vuo-Kiinteistöpalvelut Oy / Tuomo Nenonen, p. 010 821 3515, tuomo.nenonen@vuokki.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Helsingin kaupunki, kaavaosasto, puh. 09 310 1691, hel.fi/kaavoitus
Liikenneyhteydet
mm. Bussi Koskenhaantie n. 30m, metro Kontula n. 650m. n. 0,03 km
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Kaukolämpö, vesikeskuslämmitys
Tontin vuokra päättyy
31.12.2050
Tontin vuokra
43935.16 € / vuosi

Ominaisuudet
TV-antennit: Kaapeli-TV liittymä. Tietoliikenneyhteydet: DNA taloyhtiölaajakaista.