319 000 €52,5 m²

Kyösti Kallion tie 10 C, Kulosaari, Helsinki2h,k,kph,lasitettu parveke

Velaton hinta
319 000 €
Hoitovastike
236,25 € / kk
Asuinpinta-ala
52,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kulosaari
Kaupunki
Helsinki

Ylimmän kerroksen kaksio Kulosaaressa!

Hyväkuntoinen kaksio sijaitsee talon ylimmässä kerroksessa.

Läpitalon koti, jossa hyvä ja toimiva pohjaratkaisu. Tilava olohuone, josta käynti huoneiston lasitetulle parvekkeelle. Parvekkeelta avarat ja vehreät näkymät. Makuuhuone on kivan kokoinen, keittiöön mahtuu hyvin ruokapöytä ja kylpyhuoneeseen kaikki tarpeellinen.

Vaalea keittiö on uusittu vuonna 2015, lattiat hiottu ja seinät maalattu vuonna 2020. Hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa LVIS remontti tehty perinteisellä menetelmällä vuonna 2017. Taloyhtiö on myös siirtynyt maalämpöön vuonna 2023.

Kulosaari on hyvä paikka asua! Vehreä luonto, meri ja loistavat liikenneyhteydet kävelyetäisyydellä. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi.

Tiedustelut ja esittelypyynnöt Tuula Partanen, 0400 588200, tuula@nordlkv.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Kulosaari
Kohdenumero
80500104
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
52,5 m²
Tontin pinta-ala
3 178 m²
Kokonaispinta-ala
52,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneistossa lattiat hiottu ja lakattu, seinät maalattu vuonna 2020, keittiö uusittu vuonna 2015.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Integroitu), liesituuletin, erillisuuni, mikroaaltouuni ja astianpesukone (Integroitu). Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, suihkuseinä, peilikaappi, lattialämmitys, bidee-suihku ja pesuallas.
Säilytystilat
Vinttikomero ja kaapistot
Näkymät
Avarat näkymät
Tulevat remontit
2026 Maaviilennyshankkeen (sis, parvekkeet ja ikkuna pinnat kunnon kartoitus) hankesuunnittelu 2026 Hissien kuntokartoitus 2026 Pohjoispuolen pihan korkeiden kuusten kuntokartoitus 2026 Maaviilennyshankkeen (sis, parvekkeet ja ikkuna pinnat kunnon kartoitus)- to- teustusuhankesuunnittelu 2027 Maaviilennyshankkeen toteutus 2027 Ulko-ovien ja yleisten tilojen lukitusjärjestelmien kartoitus ja määrittäminen 2028 Pyörä- ja lastenvaunuvarastojen sekä autotallien ovien kunnostustyöt 2030 Porrasaulojen pintaremontin ja hissien uusimisen suunnittelu/kartoitus 2031 Pihan esisuunnittelu. Pihan toimivuuden ja viihtyvyyden parantaminen 2032 Saunaosaston kunnostustarpeen kartoitus ja määrittäminen 2033 Vanhan roskakatoksen purkaminen ja uudistaminen
Tehdyt remontit
KIINTEISTÖSSÄ SUORITETUT KORJAUKSET 2005 Ikkunaremontti 2007 Autotallin ovien maalaus 2008 Saunan kunnostus 2008 Pihan asfaltointi 2012 Katon korjaus 2014 LVIS-peruskorjauksen hankesuunnittelu 2015 Parvekkeiden maalauskunnostus 2017 LVIS- kylpyhuoneet uusittu vesieristyksineen 2017 MOLOK syväkeräyssäiliöt 2017 LVIS - peruskorjauksen toteutus - viemäriputket, sähköt, lämmönjakelun putket, käyttövesiputket 2019 Hissin akuutit korjaukset 2021 Peltikaton uusiminen 2023 Maalämpöön siirtyminen 2023 Julkisivun kunnostuksen suunnittelu 2025 Peltikaton maalaus ja piipun korjaus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kulosaaren ostoskeskus n 100 m, mm. Alepa 24 h
Kalasataman ja Herttoniemen palvelut n 2 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho, 10/10

Hinta

Velaton hinta
319 000 €
Myyntihinta
311 126,94 €
Neliöhinta
6 076,19 € / m²
Velkaosuus
7 873,06 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
236,25 € / kk
Pääomavastike
91,88 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
328,13 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autotalli 85 euroa/kk Vesimaksu on ennakkomaksu. Suomen Hypoteekkiyhdistys hoitolaina 10257.96 euroa Yhtiön luotollinen limiitti 35000 euroa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Kyösti Kalliontie 10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 4 220 114,77 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
48
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.06.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 178 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintipalvelu Isarvo Oy Helsinki, Johanna Kela, helsinki@isarvo.fi, 040 358 3219
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja metroasema lähellä Metro ja bussit

Yhteiset tilat
Vinttikomero, urheiluvälinevarasto, kellarikomero ja pesutupa