155 000 €71,5 m²

Kankaretie 2 D, Jakomäki, Helsinki3h+k+wc

Velaton hinta
155 000 €
Hoitovastike
425,80 € / kk
Asuinpinta-ala
71,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jakomäki
Kaupunki
Helsinki

Ylimmän kerroksen kolmio puistonäkymin – 71,5 m² palveluiden äärellä Jakomäessä

Tämä valoisa 71,5 m²:n asunto sijaitsee kehittyvällä ja vehreällä Jakomäen alueella, josta on hyvät kulkuyhteydet Helsingin keskustaan. Alueen palvelut on hiljattain uudistettu 'Jakomäen sydän' -hankkeen myötä, ja kaikki arjen tärkeimmät palvelut, kuten koulut, päiväkodit ja kaupat, ovat lyhyen kävelymatkan päässä.

Asunto on ylimmässä kerroksessa, mikä tuo mukavasti rauhaa ja yksityisyyttä. Parvekkeelta avautuvat näkymät pääasiassa puustoon, luoden viihtyisän ja luonnonläheisen tunnelman. Sijainti tarjoaa erinomaiset liikenneyhteydet niin julkisilla kuin omalla autollakin Lahdenväylän ja Kehä III:n läheisyyden ansiosta.

Kolmikerroksinen talo on rakennettu vuonna 1989. Taloyhtiössä on tehty useita remontteja, kuten ikkunoiden ja ovien uusiminen sekä lämmönsiirtimen parannukset. Tulevaisuudessa suunnitellaan muun muassa ulkorakennusten kunnostusta.

Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, tilava olohuone sekä hyvin varusteltu keittiö, jossa on muun muassa astianpesukone ja erillinen pakastin. Taloyhtiön yhteisissä tiloissa on sauna, jossa voi rentoutua päivän päätteeksi.

Läheltä löytyvät monipuoliset palvelut: S-market Jakomäki on vain 350 metrin päässä, ja alueella on useita päiväkoteja sekä koulu lähes naapurissa. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset, sillä bussipysäkki on vain 100 metrin päässä ja Puistolan asemalle pääsee helposti.

Tämä asunto on loistava valinta niin sijoittajalle kuin perheelle, joka arvostaa hyviä palveluita ja rauhallista asuinympäristöä.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

Lisätiedot ja esittelyt: Matias Mäkelä Myyntineuvottelija, Kiinteistöt ja huoneistot RE/MAX Asuntoneliöt 1 044 345 7239, matias.makela@remax.fi

Suunnitteletko oman asuntosi, liiketilasi tai vaikka tonttisi myyntiä? - Pyydä minut maksuttomalle arviokäynnille!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kankaretie 2 D, 00770 Helsinki
Kaupunginosa
Jakomäki
Kohdenumero
80504327
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
71,5 m²
Tontin pinta-ala
7 507 m²
Kokonaispinta-ala
71,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti. Pinta-ala voi olla ilmoitettua suurempi tai pienempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+wc
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Vapautuminen aikaisintaan elokuussa.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, liesi, uuni, astianpesukone, mikroaaltouuni ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, lattialämmitys, bidee-suihku ja patteri.
Säilytystilat
Lämmin ulkovarasto
Näkymät
Huoneiston parvekkeelta näkyy päämäärin puustoa
Tulevat remontit
2026 Ulkorakennusten rautalankalasien uusiminen ja kunnostus 2027 Lämmönsäätö, virtausten ja lämpötilojen säätö 2027 Ilmanvaihdon nuohous ja säätö 2028 Julkisivun vanhojen Kenitex-pintojen kunnostus ruostuneista teräksistä
Tehdyt remontit
2010 Ikkunat ja ovet, maalaus ja tarvittaessa uusiminen 2010 Lämmönsiirrin yms. 2010-2016 Asfaltointi: Kunnostus, tarvittaessa uusiminen. Osaksi suoritettu. 2012 Talosaunat, puuosat: Kunnostus ja tarvittaessa uusiminen 2012 Jätekatos + aita, maalaus ja tarvittaessa kunnostus 2015 Lisälämmöneristys 2016 Parvekkeiden vaurioiden korjaus / paikkakorjauksia 2016 Patteriventtiilien ja termostaattien uusiminen 2018-2019 Käynnissä: Märkätilat, kph/sauna, vedeneristys ja pinnoitteet. Suoritettu osittain. 2019 Porrashuoneet maalaus 2021 Elementtien saumojen uusiminen 2021 Kattoremontti 2024 Terassipihojen näköesteiden kunnostus 2024 Jätekatos kunnostettu 2024 Sokkeloiden ja ikkunasmyygien kartoitus 2024 Huoneistokohtaisten palovaroittimet 2025 Puuikkunoiden vaihto puualumiini-ikkunoiksi 2025 Latauspiste valmius 2025 Akkukäyttöisten huoneistokohtaisten palovaroittimien hankinta ja asennus
Asunnossa sauna
Ei
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Yhteisissä tiloissa sauna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Puistolan asema – n. 3,2 kilometriä. (Jakomäestä kulkee tiheästi busseja suoraan asemalle).

S-market Jakomäki – n. 350 metriä.

Alepa Porttipuisto – n. 2,2 kilometriä (autolla/pyörällä) tai Alepa Puistola n. 3,1 km.

IKEA Vantaa – n. 2,3 kilometriä (sijaitsee Porttipuistossa Lahdenväylän toisella puolella).

Helsinki Outlet: n. 2,5 km. Merkkiliikkeiden keskittymä aivan lähellä.

Alueella on moderni palvelukeskus, jossa yhdistyvät koulu, päiväkoti, nuorisotalo ja kirjasto.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksessä on maininta Helsingin kaupungin lunastusoikeudesta. Taloyhtiö on kuitenkin vapautunut HITAS-sääntelystä 2020 eikä määräystä enää sovelleta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-041-0212-0002
Ensiesittelyssä
Kyllä
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
155 000 €
Myyntihinta
134 949,23 €
Neliöhinta
2 167,83 € / m²
Velkaosuus
20 050,77 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
425,80 € / kk
Pääomavastike
161,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
589,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
14 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 1,80 € / kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kankaretie 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Kiinteistössä täysarvovakuutus - IF. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 057 278,27 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1989
Huoneistojen lukumäärä
61
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1989
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 03.07.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 507 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Helsinki Oy, Niina Minkkinen, 010 755 6536
Kaavoitustiedot
Kaupunkiympäristön asiakaspalvelu palvelee puhelimitse numerossa 09 310 22111 ja verkossa https://www.hel.fi/kaupunkiymparisto/fi/yhteystiedot/yhteystiedot. Asiakaspalvelun käyntiosoite on Työpajankatu 8, tarkistathan asiakaspalvelupisteen aukioloajat verkosta.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä 100m bussipysäkki
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2050
Tontin vuokra
40 973,70 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikkavuokra, tolppa 15€/kk Autokatosvuokra 26€