179 000 €43 m²

Alakiventie 3 G, Myllypuro, Helsinki1–2 h + avokeittiö + kylpyhuone + iso lasitettu parveke

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
178,20 € / kk
Asuinpinta-ala
43 m²
Huoneita
1
Kerros
7 / 7
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myllypuro
Kaupunki
Helsinki

Upeat, esteettömät näkymät länteen. Myllypuron katolla.

Nyt myynnissä todella kaunis ylimmän 7. kerroksen designkoti peruskorjatussa yhtiössä. Asunto on lähes uudenveroinen eikä vaadi remonttia.

Joustavan pohjaratkaisunsa ansiosta koti sopii erinomaisesti niin sinkulle kuin pariskunnallekin. Asunnossa on hyvän kunnon ja varustelun lisäksi poikkeuksellisia lisäetuja. Kerroskäytävässä sijaitseva noin 4,5 m² lämmin varasto on arjessa iso plussa, ja suuri lasitettu, terassinomainen parveke toimii käytännössä lisähuoneena olohuoneen jatkeena.

Huoneistosta avautuvat esteettömät näkymät lännen suuntaan.

Taloyhtiö on alun perin rakennettu vuonna 1965, mutta ylimmät kaksi kerrosta ovat valmistuneet vuonna 2017.

Tämän kodin sijainti Myllypurossa on erinomainen. Alueelta löytyvät sujuvat kulkuyhteydet, kattavat palvelut, metro sekä ulkoilumahdollisuudet aivan läheltä.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Alakiventie 3 G, 00920 Helsinki
Kaupunginosa
Myllypuro
Kohdenumero
80506993
Kerros
7 / 7
Asuinpinta-ala
43 m²
Tontin pinta-ala
9 049 m²
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Yhtiön huoneistojen pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu. Tämän vuoksi pinta-alat saattavat poiketa olennaisestikin nykystandardien mukaan laskettavasta huoneistoalasta. Huoneistojen todellinen asuinpinta-ala voi siten olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä ilmoitettua suurempi tai pienempi.
Huoneiston kokoonpano
1–2 h + avokeittiö + kylpyhuone + iso lasitettu parveke
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Tämä koti vapautuu uudelle asukkaalleen kahden kuukauden kuluessa kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, mikroaaltouuni, astianpesukone, liesi ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, peili, allaskaappi, lattialämmitys, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Muu erillinen varasto. Huoneistolla iso käytävävarasto 4,5 m² samassa kerroksessa.
Näkymät
Esteettömät näkymät länteen.
Tulevat remontit
2026: Parvekkeiden kunnostaminen. ( käynnissä ) 2027: Pesutuvan korjauksen toteutus.
Tehdyt remontit
2025: Parvekkeiden korjaussuunnitelma. 2024: Ulko-ovien ja yleisten tilojen lukituksen muutos iLOQ-avaimelle 2024: Pihan pollarivalaisimet ja pihavalaistuksen sähkövika korjattu 2024: Puuttuvien sähkötöiden vastaanotto suoritettu 2023: Sähkömittarikeskuksen palo-ovet 2023: Pohjaviemärin korjaus 2022: Sähköjen puuttuvat käyttöönottotarkastukset 2022: Ulkovarastojen vesivuotojen tutkimus 2022: Raitisilmasuodattimet vaihdettu 2022: G-portaan ovi vaihdettu 2022: G 66 yhtiön huoneistoremontti 2022: Sähkö- ja hybridiautojen latauspisteiden suunnittelu, ei sisällä sähkösuunnittelua 2022: Parvekkeiden kuntotutkimus 2022: Pesutuvan ja kuivaushuoneiden korjauksen suunnittelu 2022: Pohjaviemärin korjauksen suunnittelu 2020: Pohjaviemärin huuhtelut ja kuvaus 2020: Molok-aseman laajennus ja ajopuomit 2020: Ulko-ovien avauskoneisto 2020: Piha-alueen viherkunnostus 2020: Perusparannus- ja lisärakentamisurakan mukaisten töiden loppuunsaattaminen, kustannusvapautus huoneistoille 81–114 2018: Julkisivun kuntotutkimus 2017: Lukituksen uusiminen 2017: Kahden lisäkerroksen rakennuttaminen, hissien uusiminen, LTO-laitteiston asentaminen, pysäköintialueen asfaltointi ja ulkoiluvälinevarastot 2016: Lisärakentamisen aloitus 2015: Julkisivujen, ikkunoiden, LVIS:n, kellaritilojen, verkkokellareiden ja piha-alueen valaistuksen uusiminen 2014: Kaavamuutos voimassa 2012: LVI- ja julkisivusaneerauksen suunnittelu 2010: Lämmönsiirtimen saneeraus 2010: Patteriverkoston linjasäätö 2010: PTS päivitetty 2009: Kaavamuutos, kaksi asuinkerrosta lisää 2009: Welhoon liittyminen 2009: Saunojen kunnostus 2008: Alapohjan siivous 2007: Molok-jäteastiat 2007: LVI-kuntotutkimus 2001: Vesikaton kunnostus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Läheltä löytyvät alueen koulut, päiväkodit ja arjen palvelut.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Asuinhuoneisto.
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Kyllä
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10Mb

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
179 000 €
Neliöhinta
4 162,79 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
178,20 € / kk
Tontin vuokravastike
118,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
297 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
14,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 14 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Parvekkeiden kunnostusurakasta on päätetty 21.4.2026. Urakkasumma on 903 900 €, ja hallituksella on valtuus nostaa hanketta varten enintään 1 200 000 € laina. Huoneiston laskennallinen osuus urakkasummasta on tämänhetkisen arvion mukaan noin 5 700 €, mikäli kustannukset jaetaan osakemäärän mukaan.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Alakiventie 3
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 8 024 635 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2017
Huoneistojen lukumäärä
114
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2017
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.12.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
9 049 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ehta Isännöinti, Ossi Lundgren, asiakaspalvelu@ehtaisannointi.fi, 09 2500 6250
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä ja raitiovaunupysäkki lähellä