295 000 €57 m²

Yliskylän Puistokatu 9 A, Yliskylä, Helsinki3h,avokeittiö,kph, vh, las.parveke

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
307,80 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Yliskylä
Kaupunki
Helsinki

Kolmio palveluiden lähellä ja omalla tontilla Laajasalossa!

Tämä valoisa ja moderni kolmio sijaitsee suositulla Yliskylän alueella Laajasalossa.

Vuonna 2021 valmistunut asunto tarjoaa mukavaa ja huoletonta asumista. Asunnossa on avokeittiö, joka yhdistyy saumattomasti olohuoneeseen, luoden tilavan ja yhteisöllisen tilan. Kaksi makuuhuonetta sekä vaatehuone tarjoavat erinomaiset säilytysratkaisut, ja lasitettu parveke tuo lisämukavuutta arkeen.

Asunto sijaitsee toisessa kerroksessa nelikerroksisessa talossa, jossa on hissi. Energiatehokkuusluokka B2018 takaa alhaiset ylläpitokustannukset. Yhtiöllä on oma sauna ja yhteinen maanalainen pysäköintihalli, jossa on 13 autopaikkaa.

Kaikki Laajasalon tärkeimmät palvelut ovat kävelymatkan päässä. Saari-kauppakeskus on vain 50 metrin päässä, ja sieltä löydät päivittäistavarakaupat, ravintolat ja paljon muuta. Alueelta on hyvät bussiyhteydet Herttoniemen metroasemalle, ja pian valmistuva Kruunusillat-raitiotie parantaa yhteyksiä entisestään. Päiväkodit, koulut, harrastusmahdollisuudet ja merellinen luonto löytyvät aivan läheltä. Kuntoiluportaat, talviuintipaikka ja kesäinen uimaranta lähistöllä kruunaavat kokonaisuuden. Sijainnin vuoksi myös liikkuminen on vaivatonta. Bussilla pääset noin 10 minuutissa Herttoniemen metrolle ja autolla vielä nopeammin Itäväylälle. Tulevaisuudessa raitiovaunu tulee parantamaan kulkuyhteyksiä entisestään ja lähin pysäkki tulee olemaan kauppakeskuksen vieressä.

Varaa oma näyttöaikasi ja ihastu paikan päällä. Saat avaimet kaupoilla!

TIEDUSTELUT JA YKSITYISESITTELYVARAUKSET: Helin Ranne helin.ranne@roof.fi 040 7765 893

OTATHAN YHTEYTTÄ JA VARAAT OMAN ESITTELYAJAN? I can provide services also in English or in Estonian.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Yliskylä
Kohdenumero
80502819
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
1 549 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,avokeittiö,kph, vh, las.parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Työtason materiaali: Laminaatti. Keraaminenliesi
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Tulevat remontit
2025–2029: Yleisiä huoltokorjauksia.
Tehdyt remontit
Yhtiö otettu käyttöön 19.8.2021. 2022-2024 tehty takuukorjauksia. 2024: Pihakaivojen ja pihasalaojien korjaukset , ulkopuolisten rakenteiden korjaukset , sähkö- tieto- ja kaasujärjestelmien korjaukset ; A2 vesivahingon korjaus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Saari kauppakeskuksen matkaa n.50m ja siitä löytyvät päivittäistavarakaupat, apteekki, kahvilat, ravintolat, kukkakauppa, kirjasto ja kuntosali.
Laajasalon terveysasemalle n. 300m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
kaapeli-tv (DVB-C), Elisa Kaapeli 25 MB, laajakaista

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
295 000 €
Neliöhinta
5 175,44 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
307,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
309,30 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 1,50 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu on huoneistokohtaisen mittauksen perusteella. Vesitasaus kylmä 14,45 €/m³ ja lämmin 19,42 €/m³ kulutuksen mukaan. Sähkön maksaa kukin osakkeenomistaja suoraan sähkön toimittajalle. Talopesulan ja kuivaushuoneen käytöstä voidaan periä käyttökorvauksia.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Kaiku 3
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Maanalainen pysäköintihalli (yhteisjärjestelysopimuksen perusteella), 13 autohallipaikkaa (osakkeelliset), kerhohuone ja sauna naapuriyhtiössä (rasitesopimus), yhteinen jätepiste naapurin kanssa, postiautomatti Kaiku 1:n tiloissa. Taloyhtiön kiinnitykset: 5 330 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
19
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2021
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.06.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen ilmanvaihto (huoneistokohtainen LTO, koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihtojärjestelmä lämmöntalteenotolla)
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 549 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintipiste, Pekka Perätalo, asiakaspalvelu@isannointipiste.fi, +358304108640
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Laajasalosta on bussiyhteydet Herttoniemen metroasemalle (linjat mm. 85, 86, 87). Kruunusillat-raitiotie (tuleva) parantaa yhteyksiä merkittävästi. Silta avattu kevyt liikenteelle 18.04.2026 ja ratikkaliikenne loppuvuodesta/ 2027 alusta. Tuleva ratikkapysäkki n. 200m . Autolla Kehä I:lle ja kantakaupunkiin on sujuvat yhteydet.