178 000 €40 m²

Asetelmankatu 2 A3, Kuninkaantammi, Helsinki2h+kt

Velaton hinta
178 000 €
Hoitovastike
272 € / kk
Asuinpinta-ala
40 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kaupunki
Helsinki

Valoisa kaksio suurella parvekkeella

Valikoiduissa muuttovalmiissa kodeissamme on nyt kampanjahinta! Tämän kodin velaton hinta ennen kampanjaa on ollut 199.500 euroa ja kampanjaetu on siten 21.500 euroa. Kampanjahinta huomioidaan kaupassa, joka on sovittu viimeistään 18.6.2026.

Tässä on ihastuttava ja toimiva kaksio. Asunto on ensimmäisessä kerroksessa, mutta ei katutasossa, sillä ensimmäinen kerros on katutasoa korkeammalla.

Suurien ikkunoiden vuoksi asunto on valoisa ja tila jatkuu kauniisti suurelle lasitetulle parvekkeelle, joka suuntaa länteen ilta-aurinkoon.

Makuuhuoneessa on tilava vaatehuone. Keittiössä on runsaasti kaappitilaa. Asunnon kalustettavuutta helpottaa seinän sisään liukuvat väliovet.

Asunto on ollut lyhytaikaisesti asuttuna ja on nyt vapaa ja hyvin siistissä kunnossa.

Ilmoituksen valokuvat ovat 2. kerroksen vastaavasta asunnosta. Materiaaleissa saattaa olla eroavaisuuksia.

Taloyhtiön tiedot

Kuninkaantammen idyllisellä ja viehättävällä asuinalueella odottaa enää muutama muuttovalmis koti As Oy Helsingin Karnevaalissa uutta omistajaansa. Myynnissä myös katutason vuokrattu liiketila.

Haaveiletko asumisesta modernissa, tunnelmallisessa puukerrostalossa idyllisellä Kuninkaantammen asuinalueella. Tämä kohde voisi kiinnostaa sinua!

Karnevaalissa kaukolämpöön kytketty lattialämmitys tuo asumiseen mukavuutta, mahdollistaa monipuoliset sisustusratkaisut sekä isot, valoisuutta tuovat ikkunat. Aurinkopaneelit talon katolla johtavat sähköä kiinteistön tarpeeseen. Puukerrostalon ollessa kyseessä, myös lasitetuilla parvekkeilla pinnat ovat pehmeää tunnelmaa tuovaa puuta (mm. seinäpanelointi). Lattiassa tammiparketti tuo mukavuutta asumiseen. Kotien materiaaleissa on käytetty pääosin kotimaisia toimijoita.

Kohteen myytävät autopaikat sijoittuvat pihakannen alle autohalliin, josta on pääsy hissillä kätevästi talojen porraskäytäviin. Osa autohallipaikoista on varustettu sähköauton hitailla latauspisteillä. Taloyhtiössä on viehättävä talosauna vilvoittelualueineen, kerhotila sekä Karnevaalin asukkaiden käytössä oleva kasvihuone. Naapuriyhtiön kanssa yhteinen korttelipesula ja kuivaushuone helpottavat arjen pyörteissä.

Karnevaali sijoittuu Helene Schjerfbeckin puiston, uuden Palettilampi-uimarannan sekä Vennynpuiston läheisyyteen. Lisäksi uusi koulu ja päiväkoti ovat ihan vieressä. Kuninkaantammen asukkailla on mahdollisuus nauttia alueeseen rajautuvan Helsingin keskuspuiston rikkaasta luonnosta, Vantaanjoen virkistysreiteistä, hiihtoladuista sekä ulkoilun päätteeksi perinteisen Pitkäkosken ulkoilumajan munkeista. Bussipysäkit löytyvät viereiseltä tieltä, joten kävelymatkaa pysäkille on vain n. 1 min.

Arkta on kokenut asuntorakentaja ja toteuttanut myös lukuisia puukerrostaloja. Rakennamme puukerrostalot aina asianmukaisesti sääsuojan alla.

Karnevaali sijaitsee Helsingin kaupungin vuokratontilla, jossa vuokra-aika 31.12.2080 asti ja vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin.

Tule katsomaan ja ihastu!

Perustiedot

Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kohdenumero
7946400
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
40 m²
Tontin pinta-ala
2 349 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kt
Huoneita
2
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
31.08.2023
Keittiön varusteet
Harmoninen keittiö, Eloctroluxin kodinkoneet, astianpesukone on tyylikkäästi kalustepeitteinen ja mikro on kaapistoon integroituna.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tilava lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Lattiat ja seinäpinnat ovat laatoitettuja, kattopinta puupaneloitu. Peilikaappi, sekä allas- ja allaskaluste, suihku, wc-istuin ja kääntyvä suihkuseinä. Tilavaraus on pesukoneelle ja sen päälle sijoitettavalle kuivausrummulle.
Ikkunoiden suunta
Ikkunat ja parveke länteen
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Päiväkoti ja koulu vieressä, alueella lähipalveluita, kauppakeskus Kaari n. 5 km. Koulut: Alueella
Lisätiedot
Energiatehokas puukerrostalo. Savuton yhtiö.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
Asunnot on varustettu valokuituyhteyksin.
Linkit

Hinta

Velaton hinta
178 000 €
Myyntihinta
38 350 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 450 € / m²
Velkaosuus
139 650 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Taloyhtiölainan korko on sidottu 6kk Euriboriin ja koron tarkastuspäivät ovat vuosittain 30.4 ja 31.10.

Vastikkeet lyhennysvapaakaudella
Lyhennysvapaan aikana maksetaan vain lainan korkoa. Osakkailta aletaan periä lyhennyksen + koron sisältävää pääomavastiketta (pääomavastike lyhennysvapaan jälkeen) 1.12.2025.

Hoitovastike
272 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
272 € / kk

Vastikkeet lyhennysvapaan jälkeen

Hoitovastike
272 € / kk
Pääomavastike
845,88 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 117,88 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Taloyhtiölainan on myöntänyt Päijät-Hämeen Osuuspankki. Lainan marginaali on 0,65 % ja sen korko on sidottu 6kk Euriboriin. Korontarkastuspäivä on vuosittain 30.4 ja
31.10. Laina on tasalyhenteinen, maksut kuukausittain, laina-aika on 30.6.2048 saakka.

Pääomavastike on 0,53 euroa/osake/kk ja se sisältää lainan lyhennystä + korkoa. Marginaalin tai viitekoron muuttuessa pääomavastike muuttuu.

Osakas voi maksaa huoneiston yhtiölainaosuuden tai osan siitä pois milloin tahansa. Lyhennyksen yhteydessä isännöintitoimisto perii hinnastonsa mukaisen palvelumaksun.

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk

Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
34
Liiketilojen pinta-ala
63,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: B2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Asunnoissa on huoneistokohtainen koneellinen lämmöntalteenotolla varustettu tulo/poistoilmanvaihto.
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-tv
Tontin koko
2 349 m²
Liikenneyhteydet
Bussit n.50m ja oma auto.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys