748 000 €118,2 m²

Katajanokankatu 4, Katajanokka, Helsinki4h, k, kph, erill.wc,

Velaton hinta
748 000 €
Hoitovastike
413,70 € / kk
Asuinpinta-ala
118,2 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1908
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Katajanokka
Kaupunki
Helsinki

Historiallista tunnelmaa ja rajatonta potentiaalia Katajanokalla!

Tämä 118,2m2 asunto vuonna 1908 valmistuneessa arvokiinteistössä tarjoaa upeat puitteet unelmiesi kodille aivan Helsingin sydämessä. Katajanokan historiallinen miljöö luo täydellisen taustan asumiselle, jossa yhdistyvät kantakaupungin tunnelma ja elävä merellinen ympäristö.

Asunnon pohjaratkaisu taipuu moniin tarpeisiin. Kodin tiloista löytyy kolme makuuhuonetta, tilava olohuone, keittiö sekä erillinen wc ja kylpyhuone. Huoneiden katseenvangitsijoina toimivat upeat kakluunit, jotka muistuttavat talon pitkästä historiasta. Huonekorkeus on reippaasti yli kolme metriä luoden aivan erityisen avaran tunnelman.

Tämä koti on täydellinen valinta remontoijalle, joka haluaa toteuttaa omat visionsa ja tuoda tämän arvokkaan asunnon nykypäivään. Asunto vaatii kokonaisvaltaisen remontin, mikä antaa uuden mahdollisuuden muokata pinnat, sähköt ja tilat juuri omien tarpeiden mukaan.

Taloyhtiö on pidetty ja hyvin hoidettu. Yhtiössä on tehty kattavasti kunnossapito- ja peruskorjaustöitä, kuten LVIS-saneeraus vuonna 2016. Asukkaiden käytössä on viihtyisä saunaosasto sekä pesutupa. Hoitovastike on erittäin maltillisella tasolla, vain 3,50€/m2.

Tule tutustumaan tähän mahdollisuuksien täyteiseen kotiin ja inspiroitumaan sen tarjoamista puitteista. Tämä huoneisto odottaa uutta omistajaa, joka näkee sen potentiaalin ja haluaa rakentaa unelmiensa kodin Katajanokan arvostetulle alueelle.

Ota yhteyttä ja sovitaan yksityisnäyttö!

Perustiedot

Kaupunginosa
Katajanokka
Kohdenumero
55544032
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
118,2 m²
Tontin pinta-ala
1 403 m²
Kokonaispinta-ala
118,2 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, erill.wc,
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Myynnin liitteissä myyjältä ajatuksia mahdollisista vioista ja vahingoista sekä tietoa tehdyistä pintakorjauksista vuosien varrella. Myyjä painottaa, että asunto kaipaa kokonaisvaltaisen remontin. Mm. kattomaali hilseilee kautta asunnon ja sähköt ovat erittäin vanhat.
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. 2-3kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköuuni, astianpesukone, puuhella (ei tietoa kunnosta), kaapistot, komero. Keittiössä yksi asunnon kolmesta ulko-ovesta.
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneessa suihku, suihkuseinä, allas, peilikaappi, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain. Kylpyhuoneen saumoissa kulumaa. WC: Erillis wc:ssä wc-istuin, bideesuihku, allas.
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero. Asunnolle ei kuulu kellarikomeroa, mutta kellarissa on monia komeroita vapaana, joten sellaista voi kysyä isännöitsijäntoimistolta.
Näkymät
etelä, pohjoinen
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaisesti: 2026 Savuhormiston kartoitus, IV kanavien puhdistus ja säätö. 2028 Lukitusjärjestelmän uusiminen. 2030-2035 Kattoremontti. Aikatauluttamatta: Yhtiön liiketilojen kunnostus tarvittaessa, porrashuoneiden kunnostus vaiheittain tarvittaessa, julkisivujen huoltomaalauksen tarvetta seurataan, ikkunoiden kunnostusta jatketaan, vintin ikkunat.