239 000 €45 m²

Tivolitie 4 A, Alppila, Helsinki2h+ks+kph

Velaton hinta
239 000 €
Hoitovastike
315 € / kk
Asuinpinta-ala
45 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1930
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Alppila
Kaupunki
Helsinki

Tehokasneliöinen koti upealla sijainnilla Alppilan palveluiden keskeltä rauhallisin Lenininpuiston sekä Linnanmäen näkymin nyt myynnissä! Halutusta vuonna 1930 valmistuneesta taloyhtiöstä nyt kolmannen asuinkerroksen rauhallinen kaksio etsii uutta omistajaa.

Tämän kodin eteiseen astuessasi huomaat pohjaratkaisun toimivan todella ja asunto tuntuukin neliöitään tilavammalta. Asunto on pintapuolisesti hyvässä kunnossa ja muuttamaan pääset jo vaikka tänä kesänä. Tilavaan olohuoneeseen yhdistyy avokeittiö, joka on hyväkuntoinen. Olohuoneesta näkymä Lenininpuiston suuntaan aina Linnanmäelle asti. Makuuhuoneessa on valmiiksi kaappitilaa ja se on tilava. Makuuhuoneesta on myös rauhallinen näkymä Lenininpuiston suuntaan aina Linnanmäelle asti. Kylpyhuone on hyväkuntoinen ja sinne on varattu paikka pyykinpesukoneelle. Kaappitilan lisäksi taloyhtiöstä löytyvät myös kellarivarastot. Taloyhtiössä ei ole hissiä, mutta rappukäytävä on avara.

Taloyhtiö As Oy Kotkankatu 1 on hyvin hoidettu ja se sijaitsee rauhallisella paikalla omalla tontilla. Taloyhtiöstä löytyy verkkovarastojen ja pyörävaraston lisäksi ylimmästä kerroksesta sauna. Taloyhtiössä tällä hetkellä suunnitellaan LVIS -saneerausta alkavaksi lähitulevaisuudessa. Tässä vaiheessa pääsetkin mukaan remontin suunnitteluun ja vaikuttamaan mm tuleviin pintamateriaaleihin. Taloyhtiön kulmalta löytyvät lähimmät ratikka- sekä bussipysäkit ja lähikauppa Alepa palvelee 100m päässä.

Lisätietoja kohteesta sekä esittelytoiveet välittäjältä niklas.lyhykainen@remax.fi tai 0407623545. Lämpimästi tervetuloa esittelyymme!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tivolitie 4 A, 00510 Helsinki
Kaupunginosa
Alppila
Kohdenumero
80503633
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
45 m²
Tontin pinta-ala
616 m²
Kokonaispinta-ala
45 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+ks+kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan tai 01.07.2026 mennessä.
Keittiön varusteet
Hyväkuntoinen ja tilava keittiö.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin ja suihku. Pesutilojen kuvaus: Tilava kylpyhuone, jossa pyykinpesukoneelle varaus.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
Rauhalliset näkymät Lenininpuiston ja Linnanmäen suuntaan.
Tulevat remontit
2027 LVIS -saneeraus
Tehdyt remontit
2023 vakiopaineventtiilin asennus käyttövesiverkkoon (Eeron Talonmiespalvelu Oy), 2023 ullakkohuoneistojen A31 ja B33 parvekkeiden rakennekorjaukset (Energis Oy), 2021-2022 julkisivu-urakka sisältäen porttikongin asfaltoinnin (PTS-Muuraus Oy), 2019 B-portaan ulkoaskelmien ja pihakannen eristeen korjaus B-portaan askelmien alta, julkisivu-urakan toteutussuunnittelu, 2018 lämmönsiirtimen uusinta ja patteriverkoston perussäätö, 2016 huoneiston B 33 parvekkeen rakennekorjaus, 2015 ullakkohuoneiston B 32 kattoterassin saneeraus, 2015 jätekatoksen muuttaminen paloturvalliseksi, 2015 saunan kunnostus, 2014 ikkunoiden ja ovien uusimistyö (Ei ullakkohuoneistojen ikkunoita ja parvekeovia), 2012 portti, 2012 lukitusmuutos (Abloy Sento), 2011 ullakon putkireititys, 2004 katto, 2000 porraskäytävien maalaus, 1997 lämmönjakolaitteet, 1990 vesikatto, sauna, ulkomaalaus ja piha, 1988 kaapeli-TV, 1984 piharemontti, 1978 putket (osittain) ja sähkönousut.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Alppilan palvelut kävelyetäisyydellä. Erinomaiset kulkuyhteydet, bussit ja ratikat. Lähikauppa Alepa 100m.
Paikallistiedot: Alppilan palvelut kävelyetäisyydellä. Erinomaiset kulkuyhteydet, bussit ja ratikat. Lähikauppa Alepa 100m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
239 000 €
Myyntihinta
228 378,18 €
Neliöhinta
5 311,11 € / m²
Velkaosuus
10 621,82 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
315 € / kk
Pääomavastike
132,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
447,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kotkankatu 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 976 200 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1930
Huoneistojen lukumäärä
30
Liiketilojen pinta-ala
461 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1930
Kerroksia
5
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
616 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Maijasto Oy, Ullamaria Hall, ullamaria.hall@maijasto.fi, 040 13 69 679
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, lentokenttä, hyvät pyöräilytiet, kaupunkiliikenneyhteys, hyvä kulkuyhteys ja raitiovaunupysäkki lähellä

Yhteiset tilat
Pyörävarasto, kellarikomero ja kaapeli-tv
Muut tilat
Eteinen
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Tilava makuuhuone, josta rauhallinen näkymä Lenininpuistoon sekä Linnanmäelle. Kaappitilaa valmiiksi.
Kylpyhuoneen lattia
Kivi
Kylpyhuoneen seinät
Kaakeli
Olohuoneen varusteet
Avara olohuone, josta rauhallinen näkymä Lenininpuistoon sekä Linnanmäelle.
Ominaisuudet
Kohde myydään kalustettuna: Ei