167 900 €32 m²

Taidemaalarinkatu 3 B, Kuninkaantammi, Helsinki1h+kt+alk.

Velaton hinta
167 900 €
Hoitovastike
160 € / kk
Asuinpinta-ala
32 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kaupunki
Helsinki

Tämä tilava yksiö, sijaitsee halutulla alueella, jossa on erinomaiset kulkuyhteydet ja lyhyt matka kaupungin keskustaan. Asunnon lähellä sijaitseva metsä tarjoaa rauhallisen ympäristön ja mahdollisuuden nauttia luonnosta.

Asunto on erityisen tilava ja siinä on alhaiset hoitokulut, mikä tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon kaikille kodin etsijöille. Rakennuksessa on hissi, joka lisää asumismukavuutta.

Huoneisto myydään vuokrattuna.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän ainutlaatuiseen kotiin, joka yhdistää kaupunkielämän ja luonnon läheisyyden parhaat puolet. Esittelyt sopimuksen mukaan. Tiedustelut Kaj Holmberg 050 511 2896 tai kaj.holmberg@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Kuninkaantammi
Kohdenumero
80501809
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
32 m²
Tontin pinta-ala
3 294 m²
Kokonaispinta-ala
32 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+kt+alk.
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
6 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, erillisuuni, liesi ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, suihkuseinä ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve seuravien viiden vuoden aikana v. 2025-2029. 2025 Pihaviihtyvyyden pohjasuunnitelma, iv:n puhdistus ja säätö, ulkokalusteiden sekä rakennusten pintojen ehostus/kunnostus, pohjaviemäreiden, salaojien sekä sadevesijärjestelmän huuhtelu ja kuvaus, palovaroittimien vaihto, 2027 Parvekelasien säätö. 2028 Pyörävarastojen maalaus.
Tehdyt remontit
2023 C-talon myrskypellit ja rappauksessa havaitut puutteet korjattu (Skanska), 2022-23 Vesimittareiden vaihto, 2022 Sähköpääkeskuksen ja jakopääkeskuksien tarkastus, 2021 Sähköautojen latausinfra parkkihalliin, pumppaamoiden tarkistus ja huolto, lämmönjakokeskuksen tarkastus, 2018 Katon kuntotarkastus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Kaivoksela S-market n. 1,5km, Lidl Kaivoksela n. 1.5 km, Myyrmanni n. 2,5km, Kaaren kauppakeskus n. 5 km
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 9 § lunastuslauseke koskee autotalleja, autohallipaikkoja ja varastoja, mikäli ostaja ei ole jo ennalta yhtiön osakas.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Elisa taloyhtiölaajakaista, 100 Mb, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
167 900 €
Myyntihinta
84 835,62 €
Neliöhinta
5 246,88 € / m²
Velkaosuus
83 064,38 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 14 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
160 € / kk
Pääomavastike
761,67 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
921,67 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesitasaus kylmä vesi 4,40 €/ m³, lämmin vesi 12,44 €/m³ Taloyhtiön vesitasauslaskutus suoritetaan elokuussa, 31.7. lukemilla. Huoltoyhtiö lukee mittarit. Osakkaan vaihtuessa tehdään vesitasauslaskutus.

Rakennusvuosi
2017
Huoneistojen lukumäärä
53
Liiketilojen pinta-ala
40,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2017
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.07.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
LTO ja koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 294 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Fluxio Oy, Ib Sonnerstad, asiakaspalvelu@fluxio.fi, 010 339 0533
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki 09 310 1691/kaavoitus