154 000 €47,5 m²

Porekuja 1 A, Hevossalmi, Helsinki2h, kk, s

Velaton hinta
154 000 €
Hoitovastike
300,90 € / kk
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hevossalmi
Kaupunki
Helsinki

Ensimmäisen kerroksen avara saunallinen kaksio, joka avautuu etelään ja länteen. Huoneistossa makuuhuone kiinteine kaapistoineen, eteisessä kiinteät säilytystilat, pesuhuone ja sauna sekä ololohuone. Lasitetulla parvekkeella nautit syksyn hämästyvistä illoista ja kevätauringon ensisäteistä aina helteiseen kesään asti.

Lisätiedot ja myynti: TIina Puhakka-Mäkelä, p. 044-4440466, tiina.puhakka-makela@jya.fi.

Perustiedot

Sijainti
Porekuja 1 A, 00870 Helsinki
Kaupunginosa
Hevossalmi
Kohdenumero
20186369
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Tontin pinta-ala
6 062 m²
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kaupanteossa kun koko kauppahinta on suoritettu
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: varattu paikka astianpesukoneelle, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä, länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, peili, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Sisäpihalle, jossa lasten leikkipaikka ja oleskelualue talon asukkaille.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2029: Lämmityksen tasapainotus ja säätö, patteriventtiilien uusiminen, porrashuoneiden huoltomaalaus, vesikattojen sekä autokatoksen kunnostus ja maalaus, kattoturvatuotteiden asennus, elementtisaumojen tarkastus, salaojien ja hulevesien ohjaus, palovaroitinten asennus, lukoston uusinta.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2001 Toteutettu Parvekepielien kunnostus B-talon ilmanvaihtokoneen uusiminen, Elementtisaumojen korjaus, Kiipeilyteline, 2004 Toteutettu Hissien kunnostus, 2006 Toteutettu B -portaan ilmanvaihdon tasapainoitus, 2007 Toteutettu Kattoluukut uusittu, Kaukolämmön perussäätö, -talon kattoläpivientien korjaus, 2008 Toteutettu A-talon katon kunnostus, 2009 Toteutettu Leikkialueen valaistusta lisätty, 2010 Toteutettu Parkkipaikan aidan uusiminen, Huotoajoliikenne väylän luiskaus, Ajonesto puomin asennus D katon kunnos, 2011 Toteutettu Julkisivukunostuksen suunnittelun kilpailutus B katon kunnostus, 2012 Toteutettu Vesikaton paikkakorjauksia (tiivistykset), 2013 Toteutettu Vesikaton saumojen tiivistyksiä, Sokkelin vierustan pintavesien ohjaukjsen parannuksia 2014 Toteutettu Viemäreiden huuhtelu, 2015 Toteutettu Julkisivun ja parvekkeiuden huoltomaalaus ja -kunnostus, Ilmanvaihtojärjestelmän nuohous ja mittaus, 2016 Toteutettu Kylpyhuoneiden kuntokartoitus, 2017 Toteutettu Kylpyhuoneiden korjauksia, 2018 Toteutettu Pihapäällysteen korjauksia ja kylpyhuonekorjauksia, 2019 Toteutettu Lämmönvaihtimen uusinta, pihavalaistuksen kunnostus, 2021 Toteutettu Porrashuoneen valaistuksen uusiminen 2022 Toteutettu Sähköautojen latauslaitteiden asennus, 2023 Toteutettu 2022-2023 Hissien uusinta ja esteettömyysasennus, 2024 Toteutettu Kuntokartoitus, 2025 Toteutettu Katon kunnostus ja maalaus, kattoturvatuotteiden ja lumiesteiden asennus, 2025 Toteutettu Viemäreiden puhdistus A ja B talo, 2025 Toteutettu Palovaroitinten asennus.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Hevossalmen monipuoliset palvelut alle 1 km. Koulut: Kouluasteet alle 1 km. Päiväkoti: Päiväkoti alle 1 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
154 000 €
Myyntihinta
154 000 €
Neliöhinta
3 242,11 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
300,90 € / kk
Pääomavastike
20,06 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
320,96 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
23 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
15.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Asuntoon kohdistuvan, vielä nostamattoman PO2 kattolainan osuus on 772,31€, ja siitä on maksettu rahoitusvastiketta 12 kk ajan 5/25-4/26 20,06€/kk, yhteensä 240,72€. Jäljelläoleva PO2/katto lainaosuus 531,59€. Jos lainaa haluaa lyhentää, on siitä ilmoitettava isännöitsijätoimiston kirjanpitäjälle vähintään kolme viikkoa ennen haluttua ajankohtaa. Isännöitsijätoimisto veloittaa lainalaskennasta hinnastonsa mukaisesti.

Rakennusvuosi
1991
Huoneistojen lukumäärä
65
Liiketilojen pinta-ala
59 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
4
Tontin koko
6 062 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhuolto Cosci-tuning Oy
Isännöinti
Isännöitsijä Anna Pietilä, sähköposti anna.pietila@kiinteistotahkola.fi, puhelinnumero 0207481022
Tontin vuokra päättyy
31.12.2050
Tontin vuokra
91455.22 EUR/v.
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Helsingin kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit