199 000 €50,7 m²

Vaasankatu 9 D, Harju, Helsinki2h+kk+kh+alk+et

Velaton hinta
199 000 €
Hoitovastike
291,53 € / kk
Asuinpinta-ala
50,7 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1941
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Harju
Kaupunki
Helsinki

Tämä heti vapaa kaksio sijaitsee Helsingin Alppiharjun sydämessä, Vaasankadulla, ja tarjoaa asukkailleen erinomaiset liikenneyhteydet ja urbaanin elämän mukavuudet. Asunnon tilava pohjaratkaisu ja 50,7 neliön koko tekevät siitä ihanteellisen kodin niin yksinasujalle kuin pariskunnallekin.

Asunto-osakeyhtiö Vaasankatu 9 on hyvin hoidettu, ja viime vuosina on tehty merkittäviä kunnostuksia, kuten julkisivujen ja vesikaton korjaukset.

Asunnossa on laminaattilattiat ja maalatut seinät, jotka luovat modernin ja raikkaan ilmeen. Keittiö on varustettu peruslaitteilla, ja kylpyhuoneessa on mukavuuksia, kuten lattialämmitys ja pesukoneliitäntä. Taloyhtiössä on myös yhteisiä tiloja, kuten pesutupa ja kellarikomero.

Sijainti Alppiharjussa tarjoaa loistavat palvelut ja kulttuurielämykset kävelyetäisyydellä. Läheltä löytyvät niin trendikkäät kahvilat kuin vehreät puistoalueetkin. Tämä asunto on täydellinen valinta kaupunkielämää arvostavalle, joka etsii viihtyisää ja käytännöllistä kotia. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän hurmaavaan kotiin!

Esittelyt sopimuksen mukaan. Tiedustelut Kaj Holmberg 050 511 2896

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vaasankatu 9 D, 00500 Helsinki
Kaupunginosa
Harju
Kohdenumero
80507238
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
50,7 m²
Tontin pinta-ala
1 825 m²
Kokonaispinta-ala
50,7 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+kh+alk+et
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, allaskaappi, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja ullakkokomero
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve yhtiökokousta seuraavien viiden vuoden aikana (v. 2025-2029) 2025 Palovaroittimet 2025 Piha-alueen suunnittelu. 2025 Märkätilojen takuukorjausten loppuun saattaminen 2026 Lämpöverkoston tasapainotus ja patteritermostaattien uusiminen 2026-2027 Piha-alueen kunnostuksen toteutus
Tehdyt remontit
2024 Pesutuvan pesukone uusittu, julkisivujen rappaukset uusittu (pihan puoli), parvekekorjaustyöt julkisivu-urakan yhteydessä, vesikaton korjauksen toteutus, syöksytorvien ja räystäskourujen lämm.järjestelmä, kattoterassin vedeneristeen uusiminen, märkätilojen takuukorjausten loppuun saattaminen. 2023-2024 Vesikaton korjauksen suunnittelu 2023 Lämmönjakokeskuslaitteisto vaihdettu, julkisivujen rappaukset suunnittelu 2021 Viemäreiden kuumavesihuuhtelu 2020 Kokonaisvaltainen märkätilasaneeraus 2017 Porrashuoneiden ikkunoiden kunnostus, asuinhuoneistojen ikkunoiden uusiminen 2015 Pihalle tulevien asuntojen ja liikehuoneiden ovien uusiminen, hormi imureiden asennus katolle 2014 Ilmanvaihto hormiston puhdistus 2013 Katujulkisivun saneeraus 2012 Kattojen korjaus ja maalaus 2010 Pesutuvan rakentaminen 2009 Antenniverkon uusiminen 2007 Lämmitysjärjestelmän asennus syöksytorviin ja räystäskouruihin 2006 Patteri-, linjasulku- ja säätöventtiilien uusimistyö sekä verkon tasapainotus 2004 Liittyminen Helsinki Televisio Oy:n kaapeliverkkoon 2003 Käyttöveden ja lämmityksen alajakokeskukset 2002 Porrashuoneiden saneeraustyö 2001 Ullakko- ja kellaritilojen palohälytysjärjestelmän asentaminen 1999 Jätekatoksen uusiminen 1998 Julkisivusaneeraus 1997 Porrashuoneiden ulko-ovien koodilukitusjärjestelmä 1996 Kattoterassin lattian vesieristys, A-portaan hissin peruskorjaus, vesikattojen maalaus 1995 Päätyjen lisälämmöneristys ja pinnoitustyö 1993 B-portaan hissin peruskorjaus 1992 Hissikorien peruskorjaus 1991 Asbestieristeiden poisto ja uudelleen eristys, lämmitysverkoston venttiilit 1990 Putkisaneeraus 1989 C-portaan kellarikomeroiden uusinta 1988 Pihakannen eristys ja asfaltointi 1987 Puhelinsisäjohtoverkko, sähkönousut, ryhmäkeskukset 1984 Kattotikkaat, portti
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10 M, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
199 000 €
Myyntihinta
158 547,42 €
Neliöhinta
3 925,05 € / m²
Velkaosuus
40 452,58 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
291,53 € / kk
Pääomavastike
315,86 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
607,39 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Vaasankatu 9
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kattoterassi osakkaiden käyttöön.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1941
Huoneistojen lukumäärä
105
Liiketilojen pinta-ala
204,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1941
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 29.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 825 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy, Pekka Ollonen, asiakaspalvelu@fluxio.fi, 010 339 0533
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki, www.hel.fi/kaavoitus, p. 09 310 1691.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, taksitolppa lähellä, raitiovaunupysäkki lähellä ja hyvä kulkuyhteys

Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, pesutupa ja ullakko. ulkoiluvälinevarasto
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä