170 000 €62 m²

Säveltie 7 B, Pukinmäki, Helsinki3h+kk+kph+las. parv

Velaton hinta
170 000 €
Hoitovastike
372 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pukinmäki
Kaupunki
Helsinki

Muuttovalmis kolmio Pukinmäessä – tartu tilaisuuteen!

Säveltie 7, Pukinmäen rauhallisella ja vehreällä alueella, odottaa valoisa ja heti vapaa kolmio uutta omistajaansa. Tämä 62 m² koti sijaitsee vuonna 1981 rakennetun talon ensimmäisessä kerroksessa ja on erinomaisessa kunnossa – voit muuttaa sisään ilman remonttihuolia.

Kodikas keittiö on uudistettu vuosina 2017–2018, ja tyylikäs kylpyhuone on remontoitu vuonna 2022, joten arki sujuu modernissa ja huolitellussa ympäristössä. Asunnon kaksi makuuhuonetta tarjoavat toimivat tilat niin perheelle kuin etätyöhön, ja vaaleat pinnat sekä siistit laminaattilattiat tekevät kokonaisuudesta raikkaan ja helposti sisustettavan.

Valoisa olohuone avautuu lasitetulle, kaakkoon suuntautuvalle parvekkeelle

Taloyhtiö tarjoaa asukkailleen sujuvaa arkea tukevat palvelut, kuten saunan, pesutuvan ja urheiluvälinevaraston. Lisäksi autopaikka on mahdollista vuokrata kätevästi viereisestä pysäköintihallista.

Pukinmäki on viihtyisä ja käytännöllinen asuinalue, josta kuljet sujuvasti Helsingin keskustaan. Läheltä löytyvät koulut, päiväkodit ja kattavat päivittäispalvelut.

Tämä muuttovalmis koti sopii täydellisesti sinulle, joka arvostat helppoutta, hyvää sijaintia ja viihtyisää asumista. Tule ihastumaan – uusi kotisi odottaa!

Perustiedot

Sijainti
Säveltie 7 B, 00720 Helsinki
Kaupunginosa
Pukinmäki
Kohdenumero
80505885
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
62 m²
Kokonaispinta-ala
62 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+kk+kph+las. parv
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin ja erillisuuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö remontoitu 2017/2018.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Kaakko.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin ja suihkuseinä. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2022.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2025 (tehty) Leikkialueen huolto - vuosittain, elementtisaumojen uusiminen, parvekkeiden ja betonirunkojen pesu, parvekepaneelien saneeraus, vesikaton saneeraus, parvekkeiden kattojen saneeraus, maalämpöön siirtyminen, tonttiviemärin huuhtelu, huippuimurien uusinta, ilmanvaihdon tasapainotus 2025–2026 DNA-päivitys 2026 Valaistuksen uusiminen led-valoiksi 2028 Putkiston kuntoarvio, porrashuoneiden seinien pesu, akustolevyjen vaihto, kiinteistön peruskuntoarvion päivitys
Tehdyt remontit
Isännöitsijäntodistus 10.3.2026 mukaan: 1990 Sisäpihan ikkunat ja parvekekaiteet käsitelty 1991 Kadun puoleiset ikkunat ja parvekekaiteet käsitelty 2002 Elementtien saumaus 2002 Porrashuoneiden maalaus 2002 Vesikate 2002 Ikkunoiden huoltomaalaus 10.03.2026 2/3(5) 2012 Paneeleiden maalaus, Ikkunoiden / ovien ja parvekkeiden paneeleiden maalaus (osa) sekä niiden rakennesuunnittelu ja valvonta 2012 Lämmönsiirtimien uusiminen 2012 Piha-asfalttien uusiminen 2012 Leikkialueen kunnostus 2012 Ulko-ovien uusiminen, huoneistot A 43 ja A44 2012 Pihan valaistuksen täydentäminen 2015 IV-hormien puhdistus ja venttiilien säätö 2018 Saunaosaston saneeraus 2018 Kuntoilutilan kunnostus 2018 Kellaritilojen kosteusongelmien poistaminen 2018 A- ja C-rappujen kiinnikkeiden korjaus 2019 Kuntokartoitus 2019 Lukituksen uusiminen 2019 Ulkovalojen uusiminen 2020 Putkiston kuntotutkimus 2020 Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus 2020 Ikkunoiden ja parvekeovien vaihtourakka 2021 Pohjaviemärien huuhtelu 2021 DNA taloyhtiölaajakaista 2021 Ulko-ovien uusiminen 2022 Kylpyhuoneiden saneeraus 2023 Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö 2023 Patteriverkoston perussäätö 2023 Pesutupa ja kuivaushuone saneerattu, Lämmön tasapainotus tehty 2024 Palovaroittimet 2024 Pöytä, penkit ja kaide uusittu
Kiinteistötunnus
91-37-52-1
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Dna, 10M, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
170 000 €
Myyntihinta
148 639,09 €
Neliöhinta
2 741,94 € / m²
Velkaosuus
21 360,91 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
372 € / kk
Pääomavastike
198,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
570,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
19 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra, alakansi 36 eur/kk Autopaikkavuokrat, yläkansi 24 eur/kk Mopopaikka 8 eur/m2/kk Ylimääräinen yhtiökokous 27.2.2025 päätti: enintään 500 000 remonttilimiitin nostamisesta. Remonttilimiitillä katetaan katon, parvekkeiden ja elementtisaumausten saneeraukset. Ylimääräinen yhtiökokous 16.4.2025 päätti: 430 000 hoitolainan hakemisesta taloyhtiölle. Hoitolainalla mahdollistetaan maalämpöurakka ja uusitaan huippuimurit. Osuus lainasta on jyvitetty ja lisätään rahoitusvastikkeeseen 1.6.2026 alkaen 11 183,261 € tai 93€/kk.
Autopaikan kustannukset
36 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Säveltie 7
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Kaapeli-tv, koneellinen poistoilmanvaihto, sauna, pesutupa, mankeli, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, kuntosali Kuntotutkimukset: Talokeskus/Rakennuksen kuntoarvio 3.5.2019 Talokeskus/ Salaojaviemäreiden kuntotutkimus 18.7.2019 Talokeskus/ Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus 3.11.2020 sisältäen FCM Ohuthiekeskus Oy/ Betonien lujuuskokeet ja ohuthienäytetutkimus 7.10.2020 Putkiston kuntotutkimus 2020 LC-yhtiöt/ LVV- kuntotutkimus 17.2.2021 Icopal/ Kattokuntotarkastus 25.11.2021. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 464 387,25 €.