417 000 €103 m²

Sysimiehentie 57 b, Tuomarinkylä, Helsinki4h + k + rt + ph + s + khh + kph + wc + at/var + parveke + terassi

Velaton hinta
417 000 €
Hoitovastike
367,92 € / kk
Asuinpinta-ala
103 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1994
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tuomarinkylä
Kaupunki
Helsinki

Valoa, tilaa ja kodikasta tunnelmaa – ihastuttava rivitalokoti Paloheinässä.

Tämä Paloheinässä sijaitseva kaunis rivitalokoti tarjoaa poikkeuksellisen viihtyisän ja rakkaudella vaalitun kokonaisuuden perheelle, joka arvostaa rauhaa, valoa ja luonnon läheisyyttä. Vuonna 1994 valmistunut koti, joka on ollut saman perheen omistuksessa valmistumisestaan asti, yhdistää kodikkaan tunnelman ja harkitut päivitykset tavalla, joka tekee kodista ihanan kutsuvan. Olohuoneen ihastuttava huonekorkeus tuo tilaan upeaa ilmavuutta ja runsaasti luonnonvaloa ja tyylikkäästi uudistettu keittiö palvelee sujuvasti arjen yhteisiä hetkiä.

Pohjaratkaisu on toimiva ja joustava. Yläkerrassa sijaitsee kaksi rauhallista makuuhuonetta, ja alakerran makuuhuone soveltuu erinomaisesti esimerkiksi työtilaksi, vierashuoneeksi tai harrastuksiin. Uudistettu saunaosasto tunnelmavalaistuksineen tarjoaa puitteet rentoutumiseen ja kodinhoitohuoneesta on käynti suurelle, osittain katetulle terassille sekä suojaisalle pihalle. Vehreä piha toimii omana keitaanaan – täydellinen paikka kesäpäivistä nauttimiseen. Asuntoon kuuluu myös oma autotalli sekä lämmin varastotila, jotka tuovat arkeen arvokasta käytännöllisyyttä. Tämä hyvin hoidettu taloyhtiö, As Oy Helsingin Sysimiehentie 57, jossa kiinteistön kunnosta huolehditaan säännöllisin toimenpitein, tuo asumiseen huolettomuutta ja turvallisuutta.

Paloheinä on yksi Helsingin arvostetuimmista ja halutuimmista pientaloalueista, jossa yhdistyvät luonnonläheisyys ja rauhallinen asuinympäristö. Keskuspuiston upeat ulkoilureitit, Paloheinän hiihtoladut, jäähalli ja golfkenttä tarjoavat monipuolisia harrastusmahdollisuuksia ympäri vuoden – lähes suoraan kotiovelta. Alueella sijaitsevat myös arvostetut koulut, kuten Paloheinän ala-aste ja Pakilan peruskoulu, sekä useita päiväkoteja kävelyetäisyydellä.

Arjen helppoutta täydentävät hyvät palvelut ja toimivat liikenneyhteydet. Sujuvat bussiyhteydet sekä nopeat yhteydet Tuusulanväylälle ja Kehä I:lle tekevät liikkumisesta vaivatonta. Kauppakeskus Kaari on lyhyen ajomatkan päässä, ja myös Kauppakeskus Jumbo sekä Helsinki-Vantaan lentoasema ovat helposti saavutettavissa.

Tämä koti tarjoaa ihanan yhdistelmän kodikkuutta, toimivuutta ja loistavaa sijaintia jota on harvoin tarjolla.

Tervetuloa ihastumaan tähän kauniiseen ja lämminhenkiseen kotiin paikan päälle!

Lisätiedot ja esittelypyynnöt;

Anu Kajela Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, Sisustussuunnittelija, PTM 0400 178199 anu.kajela@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sysimiehentie 57 b, 00670 Helsinki
Kaupunginosa
Tuomarinkylä
Kohdenumero
80503442
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
103 m²
Tontin pinta-ala
1 565 m²
Kokonaispinta-ala
123 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Asunnon huoneistoala on 103 m2, autotalli 15 m2 ja varasto 5 m2.
Huoneiston kokoonpano
4h + k + rt + ph + s + khh + kph + wc + at/var + parveke + terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunto on kaunis ja muuttovalmiissa kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Tyylikäs ja toiminnallisesti hyvin suunniteltu keittiö.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä ja kaakko.
Terassin kuvaus
Osittain katettu suuri aurinkoinen terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Toisessa kerroksessa on kaunis suihkullinen kylpyhuone, varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, suihku, valopeili, allaslaatikosto. Alakerrassa saunan yhteydessä tilava pesuhuone, varusteet: suihku, suihkuseinä, pöytätaso, laatikosto. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, allaskaappi ja pesuallas. Erillisen WC:n kuvaus: Uudistettu ikkunallinen wc kodin ensimmäisessä kerroksessa.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Eteisen liukuovikaapisto, makuuhuoneiden kaapistot, autotallin yhteydessä sijaitseva 5 m2 lämmin varasto.
Näkymät
Kauniit pihanäkymät.
Tulevat remontit
2026-2030: B-talon asfaltin kunnon tarkkailu Sokkelin maalaus Katon pesu ja pinnoitus 2 v takuutarkastus
Tehdyt remontit
2025-2026 As. A1 ja LJH kosteusvaurion korjaukset 2024 Salaojien huuhtelu ja kuvaus, kattojen pesu ja pinnoitus 2023 Yhteisantennin uusiminen, IV-kanavien puhdistus ja IV-säätö 2022 Julkisivun puuosien maalaus, ulko-ovien huolto ja tiivistys 2017 Lämmönvaihdin uusittu 2015 Asfaltti 2014 Piha-aitojen uusiminen 2013 Parvekkeiden metalliosien ja parvekekaiteiden kunnostus 2012 Tiilikaton laaja huolto, yläpohjan lisäeristys 2011 Käyttövesiputkien runkolinjan uudistaminen 2004 Ilmanvaihtokanavien puhdistus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Tyylikäs sauna jossa alalauteeseen integroitu pylväskiuas ja tunnelmalliset led-valot lauteiden selkänojaan asennettuna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
S-Market Torpparinmäki 1 km, K-Market Torpparinmäki 1,1 km, Paloheinän Alepa 1,4 km, helpot ja nopeat yhteydet kauppakeskuksiin Kaari ja Jumbo.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Upeat liikunta ja ulkoilumahdollisuudet aivan lähietäisyydellä: mm. Paloheinä Golf 900 m, Paloheinän ulkoilumaja ja hiihtoladut, jäähalli, Haltialan ja Keskuspuiston ulkoilualueet, Tuomarinkylän ratsastustalli.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
417 000 €
Myyntihinta
417 000 €
Neliöhinta
4 048,54 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
367,92 € / kk
Korjausvastike
61,32 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
429,24 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Helsingin Sysimiehentie 57
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiö on täysin lainaton! Yhtiöön kuuluu kaksi rakennusta, paritalo ja kolmen huoneiston rivitalo, 5 huoneistoa. Taloyhtiön kiinnitykset: 168 100 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1994
Huoneistojen lukumäärä
5
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu ja kevytsoraharkko
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.11.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto, ilmalämpöpumppu viilennykseen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 565 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
GSV Isännöinti- ja Tilipalvelut Oy, Karl-Philipp Gaib, karl.gaib@gvspalvelut.com, 0400402480
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki kaavoitusviranomainen www.hel.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio 2011 Viemäreiden kuntotutkimus, Raksystems 2018 LA-Kattohuollon huomiot katosta 2022 Salaojien kuvausraportti, PR-Clean 2024 Asbestikartoitus A1 eteinen, asbestia maalissa 2025