348 000 €49 m²

Mechelininkatu 24, Etu-Töölö, Helsinki2h, avok, vh ja kph

Velaton hinta
348 000 €
Hoitovastike
264,60 € / kk
Asuinpinta-ala
49 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 7
Rakennusvuosi
1931
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja kaunis kaksio Etu-Töölössä – viidennessä kerroksessa

Tervetuloa ihastumaan tähän hurmaavaan kotiin Etu-Töölössä! Asunnon korkeat huoneet, upeat pariovet sekä suuret ikkunat luovat arvokkaan tunnelman.

Kodissa on toimiva pohjaratkaisu: tilava vaatehuone sekä runsaasti säilytystilaa makuuhuoneen ja eteisen kaapistoissa. Kylpyhuone on reilun kokoinen ja käytännöllinen.

Taloyhtiö on erinomaisesti hoidettu, ja merkittävät remontit on jo toteutettu – voit siis asua huolettomasti.

Sijainti on loistava: Hietarannan uimaranta, merelliset ulkoilureitit, Ooppera, Töölönlahti sekä Helsingin ydinkeskusta ovat kaikki kävelyetäisyydellä.

Tämä koti hurmaa ensi hetkestä lähtien.

Varaa oma esittelyaikasi – esittelyt järjestetään yksityisesti.

Perustiedot

Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kohdenumero
1413525
Kerros
5 / 7
Asuinpinta-ala
49 m²
Tontin pinta-ala
1 025 m²
Kokonaispinta-ala
49 m²
Pinta-alan lähde
Isännöitsijäntodistuksen mukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, vh ja kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
viimeistään 3 kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, lasikaapit, puutasot, astianpesukone, keraaminen liesi, uuni, jääkaappipakastin
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, pesukonevalmius, peilikaappi, allaskaappi, rättipatteri, lattialämmitys sähköllä
Ikkunoiden suunta
itä
Näkymät
kadulle
Tulevat remontit
Hallituksen PTS- suunnitelma: 2025-2026: Porrashuoneiden ulko-ovien ja hissikorien kunnostus, 2027: Sisäpihan asfaltointi 2027-28: Pohjaviemäreiden ja pystyviemäreiden painehuuhtelu, piipunhattujen asennus. -Porrashuoneen ulko-ovet (Mechelininkadun puoleiset) ja hissikorin puuosien kunnostus tulossa yhtiökokouksen päätettäväksi
Tehdyt remontit
2025: Huoneistokohtaisten palovaroittimien hankinta 2021: Porrashuoneiden ala-aulojen huoltomaalaus, eri kerroksien seinien paikkamaalaus, porrashuoneiden valokatkaisimien muuttaminen liiketunnistinkykimiksi 2020 Liiketilojen ikkunoiden ja ovien kunnostus 2020: Poistohormien nuohous ja poistoventtiilien säätö, liiketilojen ikkunoiden ja ovien kunnostus 2019: Lämmönsiirtimen uusiminen, märkätilojen patokynnysten uusiminen osassa huoneistoja 2016: Sisäpihanpuolen julkisivun uusiminen, kadunpuolen julkisivujen paikkarappaus ja maalaus, katon huoltomaalaus ja katon kulkusiltojen sekä turvalaitteiden uusiminen, tuuletusparvekkeiden kunnostus ja tuuletusparvekkeiden kaiteiden uusiminen, vintin ikkunoiden uusiminen ja jäteastioiden palosuojien hankinta. 2015: Piha- ja kadunpuolen julkisivun sekä katon kuntokartoitus 2014: Katon turvavarusteiden ja kulkusiltojen uusinta 2013: Taloyhtiön kadunkulman kiveyksen teettäminen 2012: Ikkunapielien maalauskorjaukset, valvontakamerajärjestelmä. 2011: Vaakakourujen/jalkarännien ja syöksyputkien saattolämmitykset 2009: Liikehuoneistojen ikkunoiden uusiminen. 2008: Huoneistoikkunoiden uusiminen. 2007: Parvekelattioiden ja ikkunoiden kunnostus. Porrashuoneiden ja hissien kunnostus ja entisöinti 2006: Putkiremontti perinteisellä menetelmällä, pihan kunnostus (vesieristys, vedenohjaus, viemäröinti pihan elävöittäminen ja asfaltointi), lämmitysverkoston kunnostaminen (termostaattiset patteriventiilit), termostaattiset raitisilmaventiilit 2003: Huoneistojen pinta-alojen mittaus ja pohjapiirrustusten tarkennus 1996: Kaukolämpölaitteiden uusiminen 1985: Sähkönousujen uusiminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lukio (etäisyys n. 0.2 km), Lähellä (etäisyys n. 0.3 km), Useita lähellä (etäisyys n. 0.2 km)
Lisätiedot
Yhtiöjärjestys §16 on tarkennettu vastuunjakoa korjausasioissa (vesieristykset, sähköjohdot, pyykinpesukoneen käyttö) sekä listattu vastuunjakotaulukko. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Marja-Liisa Winter
0449720971
marja-liisa.winter@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
348 000 €
Myyntihinta
347 454,99 €
Neliöhinta
7 102,04 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
264,60 € / kk
Pääomavastike
73,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
338,10 € / kk

Rakennusvuosi
1931
Rakennusvuoden lisätiedot
1931
Huoneistojen lukumäärä
63
Liiketilojen pinta-ala
69 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
7
Energialuokka
E2018
Tontin koko
1 025 m²
Liikenneyhteydet
Erinomaiset (etäisyys n. 0.1 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö. Vesikiertoinen patterilämmitys.

Yhteiset tilat
Hissi, kellari- ja ullakkovarastoja, kaapeli-TV, taloyhtiölaajakaista (10M)
Lainalaskuri