309 000 €45,5 m²

Lielahdentie 6 A 1, Lauttasaari, Helsinki2h + k + p

Velaton hinta
309 000 €
Hoitovastike
245,70 € / kk
Asuinpinta-ala
45,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

Parvekkeellinen kaksio Lielahdentiellä

Parvekkeellinen kaksio huippusijainnilla Lauttasaaressa!

Tämä kaunis, pintaremontoitu kaksio tarjoaa erinomaisen yhdistelmän toimivuutta, tyyliä ja loistavaa sijaintia. Asunto sijaitsee rauhallisella tiellä puistojen ja meren läheisyydessä. Lauttiksen ostoskeskus sekä metroasema sijaitsevat aivan kivenheiton päässä.

Asunto on läpitalon huoneisto, jossa on toimiva pohjaratkaisu. Huoneisto sijaitsee ensimmäisessä asuinkerroksessa, mutta ei katutasossa. Asuntoon ei näy sisälle.

Remontissa on käytetty harmonisia ja tyylikkäitä sävyjä sekä laadukkaita pintamateriaaleja. Lattia on kestävä kovapuulattia Bjelin. Keittiössä on keraaminen työtaso ja puupinnat on räätälöity ja teetetty puusepällä.

Lasitettu parveke toimii viihtyisänä lisähuoneena, joka tuo iloa vuoden jokaisena päivänä.

Taloyhtiö on erinomaisesti hoidettu, ja kaikki merkittävät remontit on jo tehty, joten edessäsi on huoletonta ja mukavaa asumista. Pihalla on mahdollisuus vuokrata edullisesti oma autopaikka.

Tämä koti tarjoaa puitteet sujuvaan ja viihtyisään arkeen yhdessä Helsingin halutuimmista kaupunginosista.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
24475002
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
45,5 m²
Kokonaispinta-ala
0 m²
Huoneiston kokoonpano
2h + k + p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Kokonaisvaltainen pintaremontti 2024
Vapautuu
01.06.2026
Lisätietoa vapautumisesta
Ajankohta neuvoteltavissa
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, paljon työskentelytilaa, astianpesukone, liesituuletin, jää/pakastinkaappi, kivitasot, keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihkukaappi, suihku, peilikaappi, allaskaappi, rättipatteri, lattia laattaa, seinät laattaa, pesukonevalmius.
Tulevat remontit
Suunnitellut korjaukset 2025-2034: Sähköautojen latausmahdollisuuden toteutus, pääsisäänkäynnin katos, vesimittarien uusiminen, ilmastointikanavien nuohous, ulko-ovien ja asuntojen porraskäytäväovien uusiminen, lukitusten uusiminen, porraskäytävän maalaus kattopaneelit, (lattia), roskakatoksen uusiminen, kiinteistön kuntoarvio.
Tehdyt remontit
Vesikatto uusittu, 1999 Parvekkeet kunnostettu, 2002 Osa parvekkeista lasitettu, 2003 Yleisten tilojen lukituksen uusiminen, 2005 Palotikkaiden uusinta, 2007 Porraskäytävän maalaus, 2008 Linjasulkuventtiilien uusiminen, 2008 Peruskuntoarvio, 2010 Kylpyhuoneiden huoltokorjauksia, 2011 Piha-aidan uusiminen, 2011 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, 2012 Piha-asfaltin uusinta, 2017 Linjasaneeraus perinteinen, 2017 Patteriventtiilien uusinta, 2017 Julkisivujen, parvekkeiden ja sokkelien korjaus, 2024 Tieliittymän asfalttikorjaus, 2024
Keittiön remontit
Keittiö uusittu 2024
Muut remontit
Lattiat uusittu, seinät tasoitettu ja maalattu
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiössä laajakaista

Hinta

Velaton hinta
309 000 €
Myyntihinta
296 616 €
Neliöhinta
6 791,21 € / m²
Velkaosuus
12 384 €

Vastikkeet

Hoitovastike
245,70 € / kk
Pääomavastike
132,87 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
378,57 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18€/kk/henkilö, tasataan käytön mukaan.
Saunamaksu
30€/kk
Muut kustannukset
P-paikka pihalta 30€/kk, autotalli 85€/kk Laajakaistavastike 4,80€/kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lielahdentie 6
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
20
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018

Pysäköintitilan kuvaus
14 pihapaikkaa, 2 tallipaikkaa
Pintamateriaalit
Puu