319 000 €64,5 m²

Hiihtomäentie 33 B, Herttoniemi, Helsinki3h +k + parveke

Velaton hinta
319 000 €
Hoitovastike
416 € / kk
Asuinpinta-ala
64,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Herttoniemi
Kaupunki
Helsinki

Kodikas, valoisa läpitalon koti, tunnelmallisella alueella Herttoniemessä

Heti vapaa, valoisa ja tilava 3h, keittiö, päätyhuoneisto Herttoniemessä odottaa uusia asukkaita! Juuri remontoitu!

Tämä 64,5 neliömetrin kokoinen asunto sijaitsee Hiihtomäentiellä, rauhallisella ja vehreällä alueella, joka tarjoaa erinomaiset liikenneyhteydet ja monipuoliset palvelut upeita harrastusmahdollisuuksia unohtamatta. Useita päiväkoteja löytyy alueelta. Herttoniemen lukio ja kirjasto ovat aivan kävelyetäisyyden päässä.

Asunto sijaitsee 1956 rakennetun talon toisessa kerroksessa, ja sen kunto on hyvä. Kodin keittiö on hyvin varusteltu, ja olohuoneesta on käynti parvekkeelle, josta avautuvat vehreät näkymät puistomaisilla alueelle. Asunto sijaitsee toisessa kerroksessa mutta parvekkeelta katsoessa tuntuu että olisimme paljon korkeammalla. Säilytystilaa löytyy runsaasti, muun muassa ikkunallinen vaatehuone ja kaapistot. Taloyhtiössä on myös sauna, joka tarjoaa mukavan rentoutumishetken päivän päätteeksi.

Herttoniemi on suosittu asuinalue, jossa on hyvät päiväkoti- ja koulupalvelut sekä monipuoliset ulkoilumahdollisuudet, lenkkeily ja pyöräilymaastot ja herttoniemen kuntoportaat. Läheltä löytyvät myös metroasema ja bussipysäkit, jotka takaavat sujuvat yhteydet keskustaan ja muualle Helsinkiin. Alueella on myös ilmainen kadunvarsipysäköinti, mistä löytyy kivasti paikkoja.

Taloyhtiössä on hulppeat pyykinpesu ja kuivatushuoneet.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Hiihtomäentie 33 B, 00800 Helsinki
Kaupunginosa
Herttoniemi
Kohdenumero
80494090
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
64,5 m²
Tontin pinta-ala
3 413 m²
Kokonaispinta-ala
64,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h +k + parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti. Heti vapaa!
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesituuletin, jääkaappipakastin, astianpesukone ja uuni. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
Olohuoneesta ja isommasta makuuhuoneesta näkymät puistomaiselle alueelle. Toisesta makuuhuoneesta rauhalliselle ja vehreälle sisäpihalle.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: 2023: Pielirappauskorjaukset, ikkunalistoitukset, autot.- ja ulko-ovien kunnostus, sis.käyntikatosten massaust. Pl. porrashuoneovet, parvekkeiden kunnostus (kaidemaalaus, lasitus, lipat), tuuletusparvekkeiden ovien kunnostus, energiaremontin toteuttaminen 2024: Kuntoarvio 2025: Pielirappauskorjaukset, ikkunalistoitukset 2025: Lipputangon uusimininen 2026: Vesikaton uusiminen / pinnoitus
Tehdyt remontit
2025: asennettu palovaroittimet asuntoihin 2024: Patteriverkoston tasapainotus 2024: Energiahanke siirrytty kaukolämmöstä maalämpöön 2024: Parvekkeiden suunnittelu 2020: Porrashuoneiden ovien kunnostus. 2019: Lasten pihakeinun uusiminen. Ullakon ikkunoiden uusiminen (12 kpl). 2017: Porrashuoneiden ikkunoita uusittu 4 kpl. 2014: Pihavalaistuksen parantaminen. 2013: Taloyhtiölaajakaista. Lukituksen uusiminen. Porrashuoneiden maalaus. 2012-2013: Talotekniikkaurakka. 2008: Vesikaton maalaus. 2005-2006: Julkisivun kunnostus. 2005: Ikkunoiden uusiminen. 2004: Lämmönsiirrin. 2003: Jätealue. 1999: Parvekkeiden kunnostus. 1985: Rakennettu sauna.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Harrastusmahdollisuudet ovat täällä mitä mainioimmat. Herttoniemen kuntoportaat löytyvät vierestä sekä ihanat lenkkeily ja pyöräilymaastot terveellisten elämäntapojen tueksi.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-043-0108-0014
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Telia , laajakaista

Hinta

Velaton hinta
319 000 €
Myyntihinta
298 096,40 €
Neliöhinta
4 945,74 € / m²
Velkaosuus
20 903,60 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
416 € / kk
Pääomavastike
221,12 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
638,82 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
21 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 1,70 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hiihtomäentie 33-35
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Hulppea pesutupa jossa kelpaa perheen pyykkihuoltoa pyörittää. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 664 415 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1956
Huoneistojen lukumäärä
40
Liiketilojen pinta-ala
175 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1956
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 13.03.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 413 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva-Isännöinti Oy/Vallila, Iisakki Huotari, mika.wallin@asa-isannointi.fi, 0942413142
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, hyvät pyöräilytiet, metroasema lähellä ja kaupunkiliikenneyhteys
Pihan kuvaus
Vehreä piha-alue viihtyisällä leikkipaikalla.
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö
Tontin vuokra päättyy
30.12.2070
Tontin vuokra
26 139,96 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Taloyhtiöllä ei ole autopaikkoja. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Taloyhtiöllä ei ole autopaikkoja. Kadunvarsi pysäköinti.
Yhteiset tilat
Kellarikomero, vinttikomero, mankeli, pyörävarasto, pesutupa, askarteluhuone, väestönsuoja ja kuivaushuone