119 000 €59,5 m²

Meri-Rastilan tie 17 G, Meri-Rastila, Helsinki2h, k, vh, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
314,40 € / kk
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1992
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Meri-Rastila
Kaupunki
Helsinki

Näppärän kokoinen kaksio rauhallisella sijainnilla puistoon rajoittuvalla tontilla. Tämä ylimmän kerroksen aurinkoinen kaksio on vapautumassa seuraaville asukkaille. Läpitalon asunnossa ikkunoita on idän ja lännen suuntiin. Erilliseen keittiöön mahtuu hyvänkokoinen ruokapöytä. Keittiöstä on kulku parvekkeelle, jossa voit nauttia kahvit ilta-auringossa. Makuuhuoneen yhteydessä on tilava vaatehuone. Myös olohuone on tilava mahdollisten myös esimerkiksi työpisteen sisustamisen.

Taloyhtiössä asukkaiden käytössä on kerhohuone ja kuntosali sekä pesula ja saunat. Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja se on siirtynyt viime vuonna maalämpöön yhdistettynä aurinkopaneeleihin.

Sijainti on mitä mainioin niin liikenneyhteyksien kuin ulkoilun näkökulmasta. Yhtiön takapihalta alkaa luontopolku meren rantaan ja bussi- ja metro ovat lyhyen kävelymatkan päässä.

Tervetuloa tutustumaan tähän viehättävään asuntoon. Pyydä välittäjältä kohteen lisätiedot.

Asuntoa myy: Susanna Siitonen 0415387604 | susanna.siitonen@crape.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Meri-Rastila
Kohdenumero
80503424
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
59,5 m²
Tontin pinta-ala
1,00 ha
Kokonaispinta-ala
59,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, vh, kph, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan / 2 kk.
Keittiön varusteet
Alkuperäiset, siistit valkoiset kaapistot. Tasot rosteria/laminaattia. Keraaminen liesi, astianpesukone, jääkaappi-pakastin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Ikkunallinen kylpyhuone, suihku, pesukoneliitäntä, 2 x peilikaappi, allaskaappi, bidee-suihku.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025 -2029: 2025: maalämpöjärjestelmä, (maalämpöprojekti on valmistunut ja käytössä). 2026-2029: kylpyhuoneiden kunnostuksia. 2026: pihojen vihertyöt, ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö. 2027: raitisilmaventtiilit. 2028: parvekekaiteiden pesu ja huoltomaalaus, julkisivujen puhdistaminen, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen. 2029: aita.
Tehdyt remontit
2025: siirtyminen maalämpöön, asfaltointi. 2024: uusi huippuimuri. 2023: aurinkopaneelit. 2022: energiaselvitys, pihavalaistus. 2021: parkkipaikkojen levennykset. 2020: kattojen uusiminen, ikkunoiden kunnostus, radonkorjaus E-rappu, kylpyhuonekorjauksia (4 kpl). 2019: porrashuoneiden maalaus ja valaisimien uusiminen, akustiikkalevyjen uusiminen, viheralueiden kunnostus, kattojen kuntoarvio. 2018: kerhohuoneen kunnostus, taloyhtiön kuntoarvio. 2017: huippuimurien uusiminen ja ilmamäärien säätö. 2015: leikkipihan uusiminen, kylpyhuonekorjauksia. 2014: viiden huoneiston märkätilasaneeraus. 2011: kylpyhuonekorjauksia. 2010: julkisivuremontti, kattojen ja ulko-ovien huoltomaalaus, pihavarastojen, ulkoportaiden ym. kunnostukset, lämmönjakokeskuksen uusiminen ja järjestelmän tasapainotus. 2009: lukituksen uusiminen, kuntoarvion päivitys ja PTS. 2007: porrashuoneiden maalaus. 2005: peruskuntoarvio.

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
117 579,67 €
Neliöhinta
2 000 € / m²
Velkaosuus
1 420,33 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
314,40 € / kk
Pääomavastike
19,65 € / kk
Korjausvastike
78,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
412,95 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 0,30 € / kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Merirastilantie 2
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 793 155 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1992
Huoneistojen lukumäärä
68
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1992
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 29.12.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,00 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontulan Huolto Oy, Patrick Lindman, 093424200
Kaavoitustiedot
Meri-Rastilan länsiosan asemakaava 12570. Osana Meri-Rastilan kaupunkiuudistusta aluetta kehitetään voimakkaasti tulevina vuosina.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja metroasema lähellä Metroasemalle n 850 m (12 min kävely), bussipysäkille 80 m (1 min kävely).