503 000 €85,5 m²

Köökarinkuja 1 B75, Laajasalo, Helsinki3-4H+KT+S

Velaton hinta
503 000 €
Asuinpinta-ala
85,5 m²
Huoneita
4
Kerros
7 / 7
Rakennusvuosi
2027
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Laajasalo
Kaupunki
Helsinki

Nyt ennakkomarkkinoinnissa! Laajasalon Matilda – elämää varten tehty!

Asunto Oy Helsingin Laajasalon Matilda on omalle tontilleen Yliskylään valmistuva, tyylikäs tiiliverhoiltu uudiskohde.

Seitsemänkerroksisessa talossa on 39 harkittua kotia yksiöistä tilaviin perheasuntoihin. Lasitetut parvekkeet ovat poikkeuksellisen suuria – jopa 26 m² – ja toimivat luonnollisena jatkeena kodille. Matildan kodeissa yhdistyvät kestävyys ja mukavuus: A-energialuokka, maalämpö ja laadukkaat materiaalit tekevät arjesta sujuvaa ja asumiskustannuksista maltillisia. Käytännölliset yhteistilat ja varastot löytyvät helposti ensimmäisestä kerroksesta. Yhteinen, suojaisa piha-alue kutsuu viihtymään ja kohtaamaan naapureita.

Tämä ylimmän kerroksen 85,5 m² asunto tarjoaa valoa, avaruutta ja harvinaista joustavuutta. Pohjaratkaisussa on mahdollisuus joko kolmen makuuhuoneen kokonaisuuteen tai vaihtoehtoisesti suurempaan olohuoneeseen, kun yksi makuuhuoneista yhdistetään oleskelutilaan. Tämä tekee kodista erinomaisen valinnan niin perheelle kuin tilaa arvostavalle pariskunnalle. Tyylikäs keittiö ja olohuone avautuvat yhtenäiseksi kokonaisuudeksi, josta on suora kulku reilunkokoiselle, noin 10 m² parvekkeelle. Parvekkeella on mukavasti tilaa kalusteille ja yhdessäoloon. Asunnon ehdoton kruunu on oma sauna, joka tuo luksusta arkeen. Lisäksi käytössä on erillinen wc, toimiva kylpyhuone, hyvin säilytystilaa sekä käytännöllinen ja väljä eteinen. Kokonaisuus on harkittu ja laadukas – tällaisia koteja on harvoin tarjolla.

Rauhallinen ja yhteisöllinen Yliskylä tarjoaa erinomaiset palvelut, koulut, päiväkodit sekä merellisen luonnon ja ulkoilureitit aivan vierestä. Uutuutena Kruunuvuorensilta on nyt avautunut kävelylle ja pyöräilylle, tuoden Laajasalon entistä lähemmäs Kalasatamaa ja kantakaupunkia. Bussiyhteydet vievät Herttoniemeen noin 12 minuutissa ja keskustaan noin puolessa tunnissa – tulevaisuudessa myös raitiotie parantaa yhteyksiä entisestään.

Tutustu Matildaan ja löydä koti, joka kestää elämää. https://jatke.fi/asuntomyynti/matilda/

Perustiedot

Kaupunginosa
Laajasalo
Kohdenumero
24473380
Kerros
7 / 7
Asuinpinta-ala
85,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3-4H+KT+S
Huoneita
4
Kunto
Uusi
Keittiö
Avokeittiö
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Ominaisuudet
Korkeat ikkunat, Sälekaihtimet
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto
TV-palvelut
Huoneistokohtainen kaapeli-TV - ja laajakaistamaksu sisältyy hoitovastikkeeseen. Laajakaistan nopeus on 50 Mb/s.

Hinta

Velaton hinta
503 000 €
Myyntihinta
204 500 €
Neliöhinta
5 883,04 € / m²
Velkaosuus
298 500 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
324,90 € / kk
Pääomavastike
870,63 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 195,53 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
28 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 28 € /henk./kk.

Talon ja tontin tiedot

Valmistumisaika
Syksy / 2027
Uudiskohde
Kyllä
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Laajasalon Matilda
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2027
Huoneistojen lukumäärä
39
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2027
Kerroksia
7
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Energialuokka
A2018
Ilmanvaihto
Koneellinen, lämmön talteenotolla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
Taloyhtiölaajakaista, valokuitu.
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Raitiovaunupysäkki lähellä
Lämmitys
Maalämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Parkkihalli, Pysäköintihallissa on yhteensä 19 autopaikkaa ja pihalla on 3 autopaikkaa. Autopaikat varustetaan sähköauton latausasemilla. Autopaikat myydään erillisillä osakkeilla.