- Uudiskohde
- Ei
- Taloyhtiön nimi
- Asunto Oy Hiihtomäentie 24-26
- Lisätietoa taloyhtiöstä
- Ylimääräinen yhtiökokous pidettiin 18.6.2025, jossa käsiteltiin maalämpö- ja lämmöntalteenottohanke sekä maaviilennysrunko- ja autolataushankkeet. Kokouksessa päätettiin ryhtyä maalämpö- ja lämmöntalteenottohankkeeseen ja valtuuttaa hallitus valitsemaan urakoitsija. Lisäksi myönnettiin hallitukselle valtuutus nostaa lainaa enintään 410 000 € sekä oikeudesta hankkia ja luovuttaa nostettavan lainan vakuudeksi yhtiön taloon ja tonttiin panttivelkakirjoja.
Yhtiökokouksessa 20.3.2025 päätettiin yhtiöjärjestyksen kokonaisvaltaisesta muutoksesta sekä uusista järjestyssäännöistä.
Kokouksen jälkeen keskusteltiin mahdollisuudesta siirtyä maalämpöön, hallitus päätti kokouksessaan tilata urakkaan liittyvän selvityksen ja kilpailutuksen Hekotek Oy nimiseltä toimijalta. Hallitus tiedottaa selvityksen tuloksista erikseen ja kutsuu tarvittaessa ylimääräisen yhtiökokouksen kokoon, päättämään urakasta.
Päätettiin hallitukselle annettavasta valtuudesta periä tai jättää perimättä enintään kahden (2) kuukauden hoitovastiketta vastaava määrä yhtiön taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa ja tarvittaessa määräämään pääomavastikkeen suuruus vastaamaan
todellista korkotasoa.
Taloyhtiössä on kaksi rakennusta kahdella eri tontilla: Hiihtomäentie 24 (3022 m2), jonka tontin vuosivuokra on 26.726,16 € ja Hiihtomäentie 26 (2103 m2), jonka tontin vuosivuokra on 25.642,44 €. Yhteensä tonttien vuosivuokra on 52.368,60 €. Helsingin kaupungin vuokraaman tontin vuokran tarkistusperuste on indeksi.
- Rakennuksen tyyppi
- Kerrostalo
- Rakennusvuosi
- 1955
- Rakennuksen käyttöönottovuosi
- 1955
- Kerroksia
- 4
- Hissi
- Kyllä
- Taloyhtiössä on sauna
- Kyllä
- Rakennusmateriaali
- Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni
- Kattomateriaali
- Tiilikate
- Kattotyyppi
- Harjakatto
- Energialuokka
- F2018
- Ilmastointijärjestelmä
- Koneellinen poisto
- Tontin koko
- 5 125 m²
- Kiinteistönhoito
- Huoltoyhtiö
- Isännöinti
- Karhupuiston Isännöinti Oy, Porthaninkatu 10, 00530 Helsinki, isännöitsijä Jouni Riley, 09 425 77700, jouni.riley@isannoitsija.org
- Kaavoitustiedot
- Asemakaava. Asemakaava, alueella kaavamuutoshankkeita. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Helsingin kaupunki, p. 093101691 tai kartta.hel.fi
- Liikenneyhteydet
- Bussi n. 0,080 km
Metro n.0,600 km
- Kuntotutkimus
- Rakennusmateriaalit saattaa sisältää asbestia. Mikäli ostaja remontoi asuntoa, ostajan tulee ennen remontin aloittamista olla yhteydessä isännöitsijään ja teettää tarvittaessa asunnossa asbestikartoitus. Kartoitus vaaditaan teetettäväksi rakennuksissa, joiden loppukatselmus on tehty ennen vuotta 1994, mikäli kartoitusta ei ole tehty.
- Lämmitys
- Kaukolämpö
- Lisätietoja lämmityksestä
- Lämmitystapa: Kaukolämpö
- Tontin vuokra päättyy
- 31.12.2070
- Tontin vuokra
- 52368.6 € / vuosi
- Maanvuokraaja
- Helsingin kaupunki
- Tontin omistus
- Vuokralla