220 000 €79 m²

Vanha Puroniitynpolku 5 B, Savela, Helsinki4h+k+kph+wc+piha

Velaton hinta
220 000 €
Hoitovastike
513,50 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Savela
Kaupunki
Helsinki

Tilava perheasunto omalla pihalla Savelassa

Viihtyisä 4h+k ensimmäisessä kerroksessa, jossa oma piha ja sauna – kodikas perheasunto Savelan rauhallisella asuinalueella.

Tämä 79 m2:n huoneisto sijaitsee vuonna 1988 valmistuneessa, hyvin hoidetussa As. Oy Puroniityssä. Asunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, jossa tilaa riittää niin arkeen kuin yhdessäoloon. Ensimmäisen kerroksen sijainti ja oma piha-alue tuovat mukavuutta asumiseen.

Taloyhtiössä on tehty kattavasti korjauksia viime vuosina: vesikatto uusittu 2024, ikkunat ja parvekeovet 2023, julkisivut pinnoitettu 2020 ja kylpyhuoneet saneerattu 2019. Lämmönvaihdin ja patteriventtiilit on uusittu 2016 sekä alueputkisto 2017. Lämmitysmuotona kaukolämpö, tontti omaa ja autopaikkoja saatavilla taloyhtiön kautta.

Savelan ja Pukinmäen palvelut sekä hyvät julkisen liikenteen yhteydet ovat lähellä.

Tervetuloa tutustumaan olisiko tässä perheellenne uusi koti!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Savela
Kohdenumero
80500742
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
5 961 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph+wc+piha
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku, lattialämmitys ja suihkuseinä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, peili ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Tulevat remontit
Energiaremontti (vesikaton uusimisen jälkeen edistetään energiaremonttia) Sähköautojen latauspisteiden osakasmuutoshakemusten käsittely, hidaslatausasema osakkaan muutostyönä
Tehdyt remontit
2024: Vesikattojen uusiminen 2023: Ikkunoiden ja parvekkeiden/terassiovien uusiminen 2023: IV puhdistus ja tasapainotus 2023: Energiaselvitys 2022: Ovikatosten uusiminen 2022: Lämmitysverkoston huuhtelu 2021: Pihakäytävien asfaltointi 2021: IV-Kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2021: Pihavaraston rakentaminen 2020: Julkisivujen pinnoitus 2020: Tiilivaurioiden korjaukset 2019: Kylpyhuonekorjauksia / kylpyhuoneiden saneeraus 2019: Kattojen kuntoarvio 2018: Julkisivujen kuntotutkimus 2018: Märkätilojen kartoitus 2017: Alueputkiston uusiminen 2016: Lämmönvaihtimen ja patteriventtiilien uusinta (patteriverkoston perussäätö ja kaukolämpölaitteiden uusiminen) 2015: Kuntoarvio 2015: Salaojien tarkastus 2014: Kattojen tarkastus 2013: A-portaan maalaus 2012: A-portaan äänieristeen kunnostus 2012: Portaikkojen sisääntulokatosten kunnostus 2011: Lukkojen uudelleen sarjoitus 2011: Kattoluukkujen tiivistys 2011: Kosteiden tilojen kuntoarvio 2011: Hormiston nuohous 2009: B- ja D-rapun väliin ylimääräinen kaivo 2008: Elementtisaumojen uusinta 2007: Ikkunoiden ja parvekejulkisivujen maalaus 2006: Talojen välisen putkiston korjaus 2005: B-rapun maalaus 1997: Parvekeseinien maalaus 1997: Roskakatoksen maalaus 1996: Ulkoikkunoiden maalaus 1990: Pihakäytävien asfaltointi
Kiinteistötunnus
0091-0037-0201-0004
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 25M/10M, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
220 000 €
Myyntihinta
190 539,85 €
Neliöhinta
2 784,81 € / m²
Velkaosuus
29 460,15 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
513,50 € / kk
Pääomavastike
333,38 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
847,88 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 1 € / kk Lisätietoja maksuista: Autopaikka E-lataus 10 €/kk (käyttäjä maksaa paikan sähkökulut).
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Puroniitty
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiöön kuuluu oma tontti, piha-alueet sekä kaksi erillistä asuinrakennusta. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 211 580 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
31
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 05.08.2035, Lisätiedot: E-luku 135 kWhE/(m²vuosi)
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 961 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontulan Huolto Oy, Juuso Kaila, juuso.kaila@kontulanhuolto.fi, 093424200
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 15.08.2018. Kuntotarkastus tehty: 10.02.2015. Lisätietoja tutkimuksista: Julkisivujen kuntotutkimus on tehty 15.8.2018 (Sitowise Oy). Tutkimuksen mukaan julkisivurakenteet ovat tyydyttävässä kunnossa, mutta korroosioriski on merkittävä. Julkisivurakenteille suositellaan uusimista 5-10 vuoden kuluessa tai vaihtoehtoisesti huoltokorjausta. Kuntoarvio on tehty 2015 (Raksystems). Kattojen kuntoarvio 2019. Julkisivujen kuntotutkimus 2018.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä