159 000 €47,5 m²

Ounasvaarantie 1, Mellunmäki, Helsinki2h, avok, kph, vh, lasitettu p

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
218,50 € / kk
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 9
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunmäki
Kaupunki
Helsinki

Omalla tontilla Mellunmäen metroaseman läheisyydessä arvostetussa taloyhtiössä tehoneliöinen kaksio 4.kerroksen ihanin näkymin!

Asunnon pohjaratkaisu ei voisi olla mainiompi. Vaatehuonetilan voit muokata omien mieltymystesi mukaan. Tässä samassa rapussa on asukkaan iloksi uudistettu upea saunaosasto uima-altaalla. Lisäksi autotalleja vuokrattavissa sellaista kaipaavalle. Lämmitysmuotona energiataloudellinen maalämpö. Kaikki mittavat remontit tehty!

Varaa itsellesi oma esittelyaikasi, tervetuloa ihastumaan erinomaiseen kotiin!
AVAINSANAT

Ei huolta putkista, Ei suuria remontteja tulossa, Hyvät liikenneyhteydet, Palvelut lähellä, Soveltuu sijoitusasunnoksi

Perustiedot

Kaupunginosa
Mellunmäki
Kohdenumero
1413308
Kerros
4 / 9
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Tontin pinta-ala
1,16 ha
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Pinta-alan lähde
Isännöitsijäntodistuksen mukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, kph, vh, lasitettu p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2kk kaupanteosta / sopimuksen kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, kaapistot, liesi, liesikupu/-tuuletin, pöytämallinen astianpesukone
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
sisään vedetty. Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone: suihku, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero, jäähdytetty kellari
Ikkunoiden suunta
länsi
Näkymät
pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys: 2025 vuosikorjauksia, 2026 vuosikorjauksia, autopaikkojen latauskapasiteetin selvitys, hissin laaja peruskorjaus (150.000 euroa), 2027 vuosikorjauksia, hissien laaja peruskorjaus (150.000 euroa), 2028 vuosikorjauksia, hissien laaja peruskorjaus (150.000 euroa), 2029 vuosikorjauksia.
Tehdyt remontit
Taloyhtiössä suoritetut merkittävimmät korjaukset: 1992: Vesikatteiden uusinta. 1992: Parvekekunnostus. 1993: Lämmönvaihtimen uusinta. 1998-1999: Julkisivusaaneraus. 1998-1999: Ikkunoiden uusinta. 1999: Lämmitysverkoston tasapainotus. 2002: Linjaventtiilien uusinta. 2004: E-uima-allastilan peruskorjaus. 2006: Kiinteistön peruskuntoarvio. 2007: Putkiston kuntotutkimus. 2008-2009: CD-uima-allastilan peruskorjaus. 2009: E-portaan hissin saneeraus. 2010-2011: Pysäköintialueen kunnostus. 2012: Kylpyhuoneiden kuntotutkimus. 2012: Parvekkeiden kuntotutkimus. 2013: Parvekkeiden korjaussuunnittelu. 2013: DNA Welho kiinteistölaajakaista. 2014: Parvekkeiden toteutussuunnitelma. 2014: Lämmönvaihtimen uusiminen. 2014: Syväkeräyssäiliöt. 2015: Porrasulko-ovien uusiminen. 2015: Julkisivuvalojen uusiminen. 2015: Lukituksen osittainen uusiminen. 2015: Parveke- ja sokkelikunnostus. 2017: Leikkipaikan uusiminen. 2017: D-portaan hissin uusiminen. 2018: IV kanavien nuohous. 2019: Pihojen kunnostus. 2019: Syväkeräysastian asennus (muovijätteet). 2020-2021: Linjasaneerauksen hankesuunnittelu. 2021: Kattojen kuntoarvio. 2021-2022: Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu. 2022-2023: Linjasaneeraus. 2023-2024: Maalämpö, LTO, lukkojen uusiminen, lämmitysjärjestelmän tasapainotus, patteriventtiilien uusiminen.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Mellunmäen koulu (etäisyys n. 0.6 km), mm. Päiväkoti Tunturi, Inari, Laakavuori (etäisyys n. 0.1 km), Mellunmäen ostoskeskus (etäisyys n. 0.2 km)
Lisätiedot
Ounasvaarantie 2 ja Pallaksetie 1 lähellä olevilla kiinteistöillä asemakaavamuutos, vahvistettu. Alueella uudisrakentamista siten, että vanhat rakennukset purettu ja korvataan uudella tehokkaammalla rakentamisella. Samoin nykyinen Mellumäen ostoskeskuksen alue puretaan ja rakennetaan uudestaan johon tulee myös asuntoja..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Tiedustelut
Elina Kataja LKV myyntipäällikkö 0504666101
elina.kataja@km.fi

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
110 616,17 €
Neliöhinta
3 347,37 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
218,50 € / kk
Pääomavastike
213,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
451,25 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
Oma mittari
Muut kustannukset
Sauna uima-altaalla 12€/kk. Erityisvastike: 19 €/kk.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ounasvaarantie 1
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Rakennusvuoden lisätiedot
1974
Huoneistojen lukumäärä
198
Liiketilojen pinta-ala
500 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Kerroksia
9
Energialuokka
C2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
1,16 ha
Liikenneyhteydet
Bussi (etäisyys n. 0.1 km), Metro (etäisyys n. 0.3 km)

Yhteiset tilat
Hissi, kellarikomero, kylmäsäilytystilat, sauna (4), uima-allas (2), pesutupa, mankeli, kuivaushuone, ulkoiluvälinevarasto, askarteluhuone, tekniset tilat, kaapeli-TV, laajakaista, VSS-paikat on yhteissuojassa.
Lainalaskuri