369 000 €51 m²

Mannerheimintie 76 A, Töölö, Helsinki2h+k+kph+p

Velaton hinta
369 000 €
Hoitovastike
355 € / kk
Asuinpinta-ala
51 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
2024
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Töölö
Kaupunki
Helsinki

Tervetuloa kotiin oman pihan suojaan ja keskelle kauneinta kaupunkia. Tämän huoneiston suuret ikkunat tekevät kodista valoisan ja oma parveke avautuu suoraan vehreälle sisäpihalle. Porraskäytäväratkaisun ansiosta Mannerheimintien äänet eivät kantaudu sisälle asuntoihin.

Vastaavien kaksioiden toteutuneet kauppahinnat samasta taloyhtiöstä viime vuoden lopussa olivat huomattavasti korkeammalla tasolla. Eli tämän huoneiston hinnoittelu on tehty tarkasti ja koti on diilinä ostajalle erittäin hyvä.

Huoneisto on uutta vastaavassa kunnossa ja heti vapaa!

Tämän 2024 valmistuneen, entisestä toimistotalosta RS-uudiskohteeksi saneeratun asuintalon industrial-henkiset kodit on toteutettu laadulla. Asukkailla on käytettävissään erinomaiset palvelut taloyhtiön yhteistiloissa: etätyötila, kuntoilutila, verstas ja vapaa-ajanviettoon soveltuva lounge (nämä varattavissa kätevästi omalla helppokäyttöisellä appilla!). Hissillä pääsee suoraan yhtiön omistamaan 73-paikkaiseen autohalliin, josta voi vuokrata taloyhtiöltä autopaikan hyvään hintaan (myös sähköauton latausmahdollisuus). Uusi sauna- ja spa-osasto uima-altaineen on juuri valmistumassa. Lisäksi sisäpihaa kunnostetaan samalla. Yhtiö on liitetty kaukolämpöön ja kaukokylmään. Huoneistossa lattialämmitys ja -viilennys. Rakennuksessa on keskitetty ilmanvaihto varustettuna viilennyksellä.

Sijainti on erinomainen. Keskuspuisto ja meri ovat aivan kivenheiton päässä. Autolla ajaa moottoritielle muutamassa minuutissa. Muutaman sadan metrin säteellä on valtava valikoima kauppoja, ravintoloita, urheilua ja kulttuuria. Kivijalassa palvelee iltamyöhään avoinna oleva ruokakauppa Postin pakettipalveluineen ja ensimmäisessä kerroksessa on uusi hammaslääkäriasema. Kulman takana sijaitsee kulttuurikeskus Korjaamo, jossa järjestetään yli 400 erilaista elävän taiteen, kulttuurin ja vapaa-ajan tapahtumaa joka vuosi.

Myyntitiedot ja esittelypyynnöt:

Nord LKV:n perustaja ja tj. Yli 500 myytyä asuntoa uran aikana.

Myynti:

Pauli Paunonen TJ, Founder LKV, LVV 050 572 8187 pauli@nordlkv.fi

nordlkv.fi/pauli @pauli.nordlkv

Perustiedot

Sijainti
Mannerheimintie 76 A, 00250 Helsinki
Kaupunginosa
Töölö
Kohdenumero
80506376
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
51 m²
Tontin pinta-ala
3 118,3 m²
Kokonaispinta-ala
51 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 51 m2.
Yhtiöjärjestyksen mukainen huoneistoselitelmä on 2h+kt.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Avokeittiön lattia on parkettia ja seinät on maalattu. Välitila levyä, liesi, liesituuletin, astianpesukone,jääkaappi/pakastin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas ja länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kph/wc:n lattia on laattaa ja seinät on kaakeloitu. Suihku, allas, allaskaappi, peili, pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Asuntokohtaiset kellarikomerot, kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Asuntokohtaiset kellarikomerot, kaapistot.
Tulevat remontit
Tiedossa olevien tulevien korjauksien / toimenpiteiden kustannusarvio tälle myytävälle huoneistolle: 6 727,52 €. Tieto per 16.04.2025. Katso tarkemmin yhtiön asiakirjat / dokumentit.
Tehdyt remontit
76&Piha on täysin saneerattu.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lähikauppa Alepa samassa rakennuksessa
Posti n. 500 m, Postin automaatti samassa rakennuksessa
Kirjasto n. 500 m
Terveysasema n. 700 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
laajakaista, taloverkko. DNA laajakaista 10 M.

Hinta

Velaton hinta
369 000 €
Myyntihinta
369 000 €
Neliöhinta
7 235,29 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
355 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
355 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
€ / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Lisätietoja vastikkeista: Autohallipaikka 125 €/kk Autohallipaikka ulkop. 190 €/kk Autohallipaikka ulkop. uusi 175 €/kk MP-paikka 55 €/kk Autolataus (laite ja oper.) 30 €/kk Saunamaksu 40 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Mannerheimintie 76
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Etätyötila: 2 kpl (varattavissa N&B-sovelluksella) Kuntoilutila: 2 kpl (varattavissa N&B-sovelluksella) Sauna- ja spa-osasto uima-altaalla (valmistuu ennen kesää) Lounge: 2 kpl (varattavissa N&B-sovelluksella) Verstas: 2 kpl (varattavissa N&B-sovelluksella) Pyörän huolto- ja pesupiste Pelago-yhteiskäyttöpyörät (varattavissa N&B-sovelluksella) Pyörävarasto runkolukituksella Vaunu- ja ulkovälinevarasto Huoneistokohtaiset varastot 73-paikkainen parkkihalli Sähköauton latausvalmius. Taloyhtiön lisätiedot: Tietoja lainojen pituuksista: Yhtiökokous 16.3.2025 päätti lainasta, 3 800 000 €, jolla rahoitetaan CDE-osan LVIS-saneeraus. Lisäksi tililimiitti 100 000 €. Katso tarkemmin yhtiön dokumentit. Tietoja sopimuksista: Yhtiöjärjestys 17 §, ilmalämpöpumput.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2024
Huoneistojen lukumäärä
75
Liiketilojen pinta-ala
867 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2024
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Lisätiedot: E luku 155. Voimassa 23.02.2033.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 118,3 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö Takko Oy, Tarmo Takko, asiakaspalvelu@takko.fi