1 195 000 €158 m²

Poiju 4, Karhusaari, Helsinki5h, k, kph x2, khh, s, var

Velaton hinta
1 195 000 €
Hoitovastike
232,70 € / kk
Asuinpinta-ala
158 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Karhusaari
Kaupunki
Helsinki

Hirsitalo, jonka laatu näkyy ja tuntuu jokaisessa yksityiskohdassa

Laadukkaasti rakennettu hirsitalo merellisessä Karhusaaressa, jossa asuminen tuntuu heti pykälän verran paremmalta. Hirsi ei ole tässä kodissa vain fiilisjuttu, vaan se näkyy arjessa: tasainen sisäilma, miellyttävä lämpö ympäri vuoden ja asumismukavuus, jota ei saa tavanomaisista ratkaisuista. Hengittävä rakenne ja tuulettuva alapohja tekevät tästä myös aidosti terveellisen kodin.

Sisään tullessa huomio kiinnittyy heti tilaan ja tunnelmaan. Olohuoneen noin 5,5 metrin huonekorkeus ja suuret ikkunat tuovat valon sisään hienosti. Viimeistely on kauttaaltaan harkittu – kauniit kiintokalusteet, materiaalivalinnat ja erityisesti valaistus, jossa epäsuora valo nostaa hirsipinnat ja tunnelman esiin juuri oikealla tavalla.

Keittiö on tässä kodissa oma kokonaisuutensa. Upea ja huippulaadukas Noblessan keittiö on tehty oikeasti käyttöön – ei vain näyttämään hyvältä. Integroidut kodinkoneet, sisäänrakennettu kahvikone ja vacuumikone tuovat puitteet kunnolliseen tekemiseen, ja mattapintainen viimeistely pitää ilmeen siistinä myös arjessa, kun sormenjäljet eivät jää näkyviin.

Sama viimeistelty linja jatkuu kylpy- ja saunatiloissa, joissa kokonaisuus on toteutettu tyylillä ja laadulla alusta loppuun – pukuhuoneesta on suora kulku terassille, jossa on valmius poreammeelle. Kodin kolme makuuhuonetta sijaitsevat talon yläkerrassa ja osa niistä soveltuu erinomaisesti lasten-, vieras- tai työhuoneeksi.

Taloa kiertää noin 135 m² terassikokonaisuus, josta osa on katettua ja lasitettua. Käytännössä yksi iso lisätila suuren osan vuodesta. Lisäksi yläkerrassa on lasitettu parveke ja alakerran lasitettu terassi toimii olohuoneen jatkeena.

Piha avautuu etelään, on suojaisa ja helppohoitoinen. Hallinta-alue on reilut 800 m², eikä vieressä kulje tietä.

Autopuoli on tässä kohteessa harvinaisen hyvä: erillinen autotalli (myydään erillisellä osakkeella) ja kaksi katospaikkaa, eli tilat jopa neljälle autolle. Luonnollisesti myös sähköauton latausmahdollisuus löytyy sekä katoksesta, että autotallista

Säilytystilaa on mietitty kunnolla: autotalli, tekninen tila, vaatehuone ja runsaasti kaapistoja. Arki ei kaadu tilan puutteeseen. Lisäksi mahdollisuus noin 30 m² lisärakentamiseen – esimerkiksi pergola, lisähuone tai muu kokonaisuutta täydentävä ratkaisu taloyhtiön luvalla.

Ja sitten yksi selkeä lisäarvo, joka erottaa tämän talon muista; Osakkuus aidatulla Karhusaaren kiinteistöalueella, jossa käytössä mm. venepaikkamahdollisuus, uimaranta, tenniskenttä ja picnic-alue. Käytännössä oma privaatti ympäristö asumisen jatkeena!

Sijainti Karhusaaressa on rauhallinen, suojaisa ja turvallinen, mutta silti järkevän matkan päässä palveluista.

Tämä on kohde laatua ja merellistä elämäntyyliä arvostavalle ostajalle, joka ei etsi perusratkaisua – vaan kokonaisuutta, joka on tehty kunnolla ja tuntuu hyvältä vielä pitkänkin ajan päästä.

Yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen huoneistoala 179m2 ja RAHU-kortin mukaan 167/211m2.

OTATHAN YHTEYTTÄ JA VARAAT OMAN ESITTELYAJAN! I can provide services also in English.

Sami Pelkonen LKV, LVV, Kaupanvahvistaja 040 830 1029 sami.pelkonen@roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Poiju 4, 00890 Helsinki
Kaupunginosa
Karhusaari
Kohdenumero
80502137
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
158 m²
Tontin pinta-ala
3 784 m²
Kokonaispinta-ala
163,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Rakennuslupa-asiakirjojen mukainen asuinpinta-ala = 158m2
Lisäksi lämmin varasto = 5,5m2
Kerrosala = 180k-m2
Yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen huoneistoala 179 m².
Huoneiston kokoonpano
5h, k, kph x2, khh, s, var
Huoneita
5
Pesutilojen kuvaus: Lattialämmitys
2kpl suihkuja. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerran erillinen WC
Yläkerrassa erillinen WC, jossa Suihku, suihkuseinä, Wc istuin, hana, kaksi alllasta, lattialämmitys
Kylpyhuoneissa liiketunnistimella varastettu valaistus laatikoston alla.
Säilytystilat
Vaatehuone, lämmin ulkovarasto ja kaapistot
Kiinteistötunnus
091-058-0117-0005
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
1 195 000 €
Myyntihinta
1 195 000 €
Neliöhinta
7 563,29 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
232,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
232,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2022
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Hirsi
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Pulpettikatto
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 08.08.2022
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 784 m²

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Asunnon yhteydessä myydään autotalli 80 000 eur