276 500 €45,6 m²

Kaarlenkatu 12 B, Kallio, Helsinki1h, alkovi, keittiö, kylpyhuone

Velaton hinta
276 500 €
Hoitovastike
182,40 € / kk
Asuinpinta-ala
45,6 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
1930
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallio
Kaupunki
Helsinki

Hyvin hoidetun yhtiön charmikas yksiö 1930‑luvun talossa

Tämä kaunis ja tilava yksiö 1930‑luvun talossa huokuu vanhan ajan charmia ja ajattoman arkkitehtuurin tunnelmaa. Asunto on säilyttänyt alkuperäisen viehätyksensä, vaikka se onkin päivitetty huolellisesti nykyaikaisilla mukavuuksilla. Hyvin hoidettu taloyhtiö tuo asumiseen huolettomuutta, eikä suuria remontteja ole näköpiirissä.

Avara olohuone ja tilava alkovi muodostavat monipuolisen ja helposti sisustettavan kokonaisuuden. Suuri ikkuna tulvii valoa sisään, ja syvä ikkunalauta tarjoaa täydellisen paikan viherkasveille, kirjoille tai sisustuselementeille. Keittiö on täysin uusittu vuonna 2019 Puustellin kaapistoin, ja se tarjoaa modernit puitteet ruoanlaittoon. Ikkunan ääreen mahtuu ruokailuryhmä, josta avautuu näkymä rauhalliselle sisäpihalle.

Vuonna 2019 valmistuneen LVIS‑saneerauksen yhteydessä kylpyhuone uusittiin kokonaan. Laatoitettu, kompaktin kokoinen kylpyhuone on erittäin toimiva ja sisältää kaiken tarpeellisen arjen sujuvuuteen.

Kallion urbaani ja eläväinen kaupunginosa tarjoaa loistavat palvelut ja erinomaiset liikenneyhteydet. Raitiovaunu- ja bussipysäkit ovat aivan vieressä, ja metrolle kävelee noin 800 metrissä. Alueen puistot ja vehreät kulmat tarjoavat. mukavia paikkoja ulkoiluun ja rentoutumiseen.

Anne Tauschi, LKV, LVV, yrittäjä (oikeasti tekijä) Henkilökohtainen kiinteistönvälittäjä +358 400 441 460 https://www.annetauschi.com/

Hyvä työ ja erinomainen tulos palkittu joka v. 2014 alkaen. Aina on oikea aika soittaa kelloon katsomatta!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaarlenkatu 12 B, 00530 Helsinki
Kaupunginosa
Kallio
Kohdenumero
80500890
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
45,6 m²
Tontin pinta-ala
1 168 m²
Kokonaispinta-ala
45,6 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h, alkovi, keittiö, kylpyhuone
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Puustellin keittiö on uusittu kokonaisuudessaan linjasaneerauksen yhteydessä vuonna 2019, ja kokonaisuus on selkeä, toimiva ja moderni. Kaappi‑ ja laskutilaa on runsaasti, ja varusteluun kuuluvat jääkaappipakastin, astianpesukone, kalusteuuni sekä tasoon upotettu induktiotaso, jossa on kaksi paistopistettä. Mikroaaltouuni on integroitu kaapistoon. Laminaattitasot ja laatoitettu välitila tuovat helppohoitoisuutta, ja vinyylilankkulattia sekä maalatut seinät viimeistelevät ilmeen raikkaaksi. Ikkunan ääressä on hyvin tilaa ruokailuryhmälle, ja näkymät avautuvat rauhalliselle sisäpihalle.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tehoneliöinen kylpyhuone on käytännöllinen ja viihtyisä: laatoitetut pinnat, selkeä suihkutila suihkuseinineen sekä käsienpesuallas ja peilikaappi tekevät arjesta helppoa. Pyyhekuivauspatteri, wc‑istuin, bide‑suihku ja pesukoneliitäntä täydentävät toimivan kokonaisuuden.
Säilytystilat
Vinttikomero, kellarikomero ja kaapistot
Tulevat remontit
Peltikaton uusiminen n. v. 2030 Palovaroittimien asennuttaminen kaikkiin yhtiön tiloihin
Tehdyt remontit
2023 Lukituksen uusiminen Abloy Easy-lukostoon 2023 Hissien peruskorjaushanke 2019-2020 LVIS-LINJASANEERAUS 2013 Pihan puolen räystäspellitysten uusiminen 2013 Kaukolämpölaitteiston uusiminen ja patteriverkoston perussäätö 2012 Kadun puolen räystäspellitysten uusiminen 2011-2012 Julkisivujen rappausten uusiminen 2010 Ilmanvaihtohormiston puhdistaminen 2009 Huoneistoikkunoiden sisäpuolinen tekninen kunnostus 2005 Katon pinnoitustyöt ja uudet kattoikkunat 2004 Porrashuoneremontti 2002 Patteriventtiilit sekä linjasulku-ja linjasäätöventtiilien uusiminen 2001 Sisäpihan parvekkeiden ja tukimuurin kunnostus- ja maalaustyöt 2000 Ilmanvaihtohormiston puhdistaminen 2000 Hormien piippujen kattaminen 1997 Ulko-ovet 1995 Hissien peruskorjaus 1989 Piha 1986 Ikkunat 1975-1988 Sähkö, puhelin ja antenninousut 1973 Piharakennuksen katto
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lähikauppa naapurissa, kattavat palvelut kävelyetäisyydellä. Helsingin Urheilutalo / uimahalli n. 300 m, Linnanmäki n. 1 km. Koulu, päiväkoti ja leikkipuisto alle 200 m. Kallio erilaisine kenttineen, puistoineen ja leikkipaikkoineen tarjoaa kaikenikäisille kaupunkilaisille liikuntamahdollisuuksia ja toisaalta kisapaikkoja kilpaurheilulle. Viereinen Brahen kentän puusto ja porttirakenteet muistuttavat myös rakentamisen aikaista bulevarditunnelmaa.
Asunnolta on erittäin hyvät julkiset yhteydet moneen suuntaan. Raitiovaunu- ja bussipysäkit vieressä, metrolle n. 800 m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-12-326-22
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA/Welho 25M
Linkit

Hinta

Velaton hinta
276 500 €
Myyntihinta
276 500 €
Neliöhinta
6 063,60 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
182,40 € / kk
Korjausvastike
11,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
193,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista:

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Helsinginkatu 22
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 6 330 456 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1930
Huoneistojen lukumäärä
74
Liiketilojen pinta-ala
664,9 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1930
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.01.2036
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
painovoimainen
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 168 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kallion Isännöinti Oy, Nea Eränen, info@kallionisannointi.fi, 0403477003

Yhteiset tilat
vinttikomero, kellarikomero, pesutupa, kuivaushuone ja kaapeli-tv
Olohuoneen varusteet
Avara olohuone ja sen yhteydessä avautuva tilava alkovi muodostavat kodin sydämen: valoisan, monikäyttöisen tilan, jossa on helppo viihtyä. Suuri ikkuna ja syvä ikkunalauta tuovat huoneeseen runsaasti luonnonvaloa ja luovat kauniin, rauhallisen tunnelman. Maalatut seinät ja vinyylilankkulattia viimeistelevät kokonaisuuden moderniksi ja helppohoitoiseksi.