188 000 €19 m²

Kristianinkatu 14 A, Kruununhaka, Helsinki1 h, avok, wc, parvi, erillinen kylpyhuone

Velaton hinta
188 000 €
Hoitovastike
150,10 € / kk
Asuinpinta-ala
19 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1910
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kruununhaka
Kaupunki
Helsinki

Nyt myynnissä hurmaava yksiö Kruununhaassa hyvin hoidetussa vuonna 1910 rakennetussa taloyhtiössä!

Tämä ihana tila-ihme pitää sisällään kaiken mitä yksiöltä voi toivoa. Huoneistoon on tehty mittavat remontit, joten muuttamaan pääset heti. Huoneistossa on kaunis vaalea avokeittiö, jossa induktioliesi, uuni ja jääkaappi. Keittiön päällä on makuuparvi. Huonekorkeus antaa lisätilan tuntua.

Asunnossa on kiinteät kaapistot, tv-taso sekä vuodesohva. Lattia on helppohoitoinen ja kestävä vinyylilankku.

Wc on reilunkokoinen ja siellä on allaskaapisto, bide sekä peilikaappi, kaunis laattalaatta koristaa tilan. Huoneistoon kuuluu myös erillinen kylpyhuone, jonne on kulku rappukäytävästä. Kylpyhuoneessa on suihku, wc-istuin, peilikaappi, pesuallas ja pyykinpesukone.

Tämä muuttovalmis ja kaunis asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, mutta korkealla. Huoneisto myydään kalustettuna, tässä mahdollisuus ensiasunnon ostajalle tai sijoitajalle.

Taloyhtiöllä on kaunis ja hyvinhoidettu piha-alue, jossa voi nautiskella kesän kuumina päivinä.

Lisätietoa tai sovi näytöstä kanssani Armi And, 045 6690133 tai armi@kotimeklarit.com

Perustiedot

Sijainti
Kristianinkatu 14 A, 00170 Helsinki
Kaupunginosa
Kruununhaka
Kohdenumero
21629448
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
19 m²
Tontin pinta-ala
691,7 m²
Kokonaispinta-ala
21 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen Huoneistoon kuuluu erillinen kylpyhuone, jossa wc-istuin, suihku, pesuallas ja pyykinpesukone, noin 2 m2, ei tarkastusmitattu. Kylpyhuoneeseen kulku rappukäytävän kautta.
Huoneiston kokoonpano
1 h, avok, wc, parvi, erillinen kylpyhuone
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Kaunis vaalea avokeittiö, jossa kahden levyn induktioliesi, liesituuletin, uuni / mikro ja jääkaappi. Työtasot marmorikuvioitua laminaattia.
Keittiön toisella seinustalla on tilaa säästävä seinään kiinnitetty klaffipöytä.
Keittiö uusittu huoneistoremontin yhteydessä 2025-2026.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Huoneistoon kuuluu erillinen kylpyhuone, jonne on kulku rappukäytävän kautta. Kylpyhuoneessa on suihku, wc-istuin, bidee, seinäkaappi, lavuaari ja pyykinpesukone. Seinät on osittain laatoitettu ja maalattu, lattia laattaa.
. Erillisen WC:n kuvaus: Wc on juuri uusittu huoneistoremontin yhteydessä. Seinä-wc, bidee, allaskaapisto, peilikaappi. Seinät maalattu, lattia kaunista kuviolaattaa.
Kiinteät valaisimet.
Tulevat remontit
2024 Peltikatteen osittainen saumojen tiivistys ja huoltomaalaus. Palovaroittimien asennus huoneistoihin ja yleisiin tiloihin. 2024-2025 Huoneistojen A23 ja A24 avoterassien peruskorjaus 2025 Sisäpihan julkisivun vaurioiden pienkorjaukset. A-talon sisäpihanpuolen ikkunoiden huoltomaalaus (ulkopinnat). Parvekeovien huoltomaalaus (ulkopinnat). 2026 Käyttövesiputkiston kuntotutkimus 2029 Ilmanvaihdon poistohormiston tiivistyskorjaus 2034 Huoneisto-ovien huoltomaalaus. Porrashuoneiden seinien huoltomaalaus. Liite saatavilla välittäjältä.
Tehdyt remontit
2025 huoneistoremontti sisältäen sähköjen uusiminen, keittiön uusiminen ja uuden wc:n asennus. 2016 kylpyhuoneremontti. TALOYHTIÖSSÄ: 2024 LVIS-hanke. Viemärijärjestelmän sukitus. 2023 Lämmitysjärjestelmän tasapainotus ja uudelleen täyttö. Patteriventtiilien uusiminen. Linjasäätöjen osittainen uusiminen. Lämmönjakokeskuksen uusiminen. B-rapun talon porraskaiteiden ruostesuojamaalaus. Sulanapitokaapeleiden uusiminen (B-C-talo) osana LVIS-hanketta. 2020 Viemärijärjestelmän kuvaus ja kuntoarvio. 2019 A24 huoneiston avoterassin tiivistyskorjaus. A4 osittainen lattian rakenteiden uusiminen kosteusvaurio. Lukitus uusittu A-rappu. 2018 A-talon peltikatteen vaakasaumojen tiivistys. Sulanapitokaapeleiden korjaus. Kellarin pumppaamon uusiminen. A23 huoneiston avoterassin tiivistyskorjaus. Sähköpääkeskuksen kuntotarkastus ja tarvittavat korjaukset. Huoneistojen A3 ja C21 osittainen lattian rakenteiden uusiminen kosteusvaurio. 2017 Kattoikkunat uusittu. Kulkusillat osittain uusittu. Putkiston kuntotutkimus. Huoneistojen A23 ja A24 perusteellinen korjaus palovahingon vuoksi. 2016 Piha-alueen kunnostus. Sadevesiviemärin osittainen uusiminen. Poistohormiston kartoitus ja kuntotutkimus. 2015 Poistohormiston nuohous. Lukituksen uusiminen B- ja C-raput. 2014 Jäteastioiden parkkipaikat ja opasteet. Jalkarännien ja syöksyputkien uusiminen. Lumiesteet osittain uusittu. Kellariovien osittainen uusiminen. Puuttuvien kellarikomeroiden rakentaminen. Ikkunoiden ja parvekeovien huoltomaalaus ja puuosien osittainen uusiminen. Rappujen ulko-ovet B-C huoltomaalaus ja A-lakkaus. Rappauksen uusiminen. Huoneistojen märkätilojen vedeneristys (suurin osa uusittu). Parvekekaiteiden huoltomaalaus ja yläpintojen pinnoitus. 2013 Lukituksen uusiminen. Sulanapitokaapeleiden korjaus (A-talo) ja uusiminen (B-C-talo) 2011 B-C-talon peltikatteen vaakasaumojen tiivistys 1993 Sähkönousujohdot uusittu 1985 Viemärijärjestelmä uusittu. Sähköpääkeskus uusittu. Käyttövesiputkisto uusittu.

Velaton hinta
188 000 €
Myyntihinta
180 271,64 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
9 894,74 € / m²
Velkaosuus
7 728,36 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Lainaosuudet
Laina 3, piharemontti, huoneiston lainaosuus 1 353,76€ / 30.04.2026
Laina 4, hankkeet 2018-2019, huoneiston lainaosuus 163,18€ / 30.04.2026
Laina 5, LVIS, huoneiston lainaosuus 6 211,42€ / 30.04.2026

Vastikkeet

Hoitovastike
150,10 € / kk
Pääomavastike
104,88 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
254,98 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastike 3, piharemontti: 20,90€/kk
Pääomavastike 4, korjaukset 2018-2019: 23,18€/kk
Pääomavastike 5, LVIS-hanke 22-23: 60,80€/kk
Yhteensä 104,88 euroa/kk.

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Ylimääräinen yhtiökokous 28.10.2014 päätti huoneistojen A23 ja A24 terassien peruskorjauksesta enimmäiskustannuksella 175 000 euroa. Lisäksi kokouksessa päätettiin myöntää lupa osakkaille lasituksen asentamiseen osakashankkeena.

Rakennusvuosi
1910
Huoneistojen lukumäärä
24
Kerroksia
4
Rakennusmateriaali
tiili, betoni
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
691,7 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhuolto Määttä Oy (Kruununhaka). Snellmaninkatu 19-21 D, 00170 Helsinki.
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Oksanen & Sylvan Oy. Isännöitsijä Pekka Oksanen puh: 020 1550450 Mechelininkatu 12-14 lh.2 00100 Helsinki
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
2017

Yhteiset tilat
kellarikomero, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Keittiön päälle rakennettu tukeva nukkumaparvi.
Olohuoneen varusteet
Korkeassa huoneessa on kaunis kalanruoto-vinyylilankkulattia ja seinät maalattu. Kiinteät kaapistot ja tv-taso kätkevät sisäänsä hyvin säilytystilaa.